Trwa ładowanie...

Zasady przeprowadzania mammografii

Avatar placeholder
17.07.2013 11:47
Zasady przeprowadzania mammografii
Zasady przeprowadzania mammografii

Mammografia to badanie radiologiczne gruczołu piersiowego, tj. sutka. Pacjentce układana jest pierś na małej podstawce i w dwóch miejscach (najpierw z góry, potem z boku) przyciskana jest ona przez plastikową płytkę. W ten sposób urządzenie radiologiczne umożliwia wykonanie dwóch zdjęć rentgenowskich. Regularne wykonywanie mammografii umożliwia diagnozę raka piersi we wczesnym stadium rozwoju i jego całkowite wyleczenie. Niestety zbyt wiele Polek decyduje się zbyt późno na to badanie.

spis treści

1. Jak przygotować się do mammografii?

Przebieg badania mammograficznego
Przebieg badania mammograficznego

Rak piersi stanowi 20% wszystkich zachorowań na nowotwory. Co roku aż 5 tysięcy Polek umiera na raka

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

na

badanie mammograficzne niezbędne jest skierowanie lekarza rodzinnego lub ginekologa, chyba, że badanie wykonywane jest w prywatnej placówce medycznej (wówczas koszt badania waha się od 100zł), należy ono do grupy badań profilaktycznych osób dorosłych, każdy ginekolog kierując się zalecanymi normami i występującym ryzykiem powinien skierować swoje pacjentki na badanie mammograficzne, co roku organizowane są kampanie badań przesiewowych dla pacjentek po 50 roku życiu, z różnych miast, badanie nie wymaga wcześniejszego specjalistycznego przygotowania, jednak warto pamiętać, by dla dogodności ubrać się w dniu badania w dwuczęściowy strój oraz unikać używania tego dnia dezodorantów i innych kosmetyków na górną część ciała, należy unikać wykonywania badania w dniach, gdy piersi są bardziej wrażliwe niż zazwyczaj.

2. Interpretacja badania mammograficznego

Przy systematycznym wykonywaniu samokontroli piersi, a także profilaktycznym kontrolowaniu zdrowia, badanie mammograficzne zazwyczaj potwierdza dobre zdrowie piersi. Zmiany występujące na zdjęciu rentgenowskim nie zawsze muszą oznacza coś groźnego. Sama mammografia nie do końca zróżnicuje zmiany łagodne od złośliwych. Dlatego też należy udać się na konsultację lekarską z uzyskanymi wynikami do lekarza internisty, lekarza kierującego na badanie, lekarza rodzinnego, do poradni chorób piersi, poradni (K), czy też do ginekologa. Istnieje możliwość poszerzenia diagnostyki o dalsze badania np. USG piersi (nieinwazyjne, bezbolesne badanie falami ultradźwiękowymi).

Należy pamiętać, że badanie mammograficzne to cenna metoda w wykrywaniu raka piersi. Potrafi wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej niż ujawnią się zmiany kliniczne. W większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Dlatego tak ważna jest samodzielne badanie piersi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze