Rocznie choruje 16 tys. mężczyzn w Polsce. Lekarz wyjaśnia, jak wykryć tego raka
Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących rodzajów nowotworów u mężczyzn. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wykryć go we wczesnym stadium, gdy jest jeszcze uleczalny. Istnieje tylko jeden sposób na wczesne wykrycie raka prostaty – mówi o nim urolog prof. Hartwig Huland z Hamburg Martini Clinic.
1. Ten rak może nie dawać żadnych objawów
Jak wyjaśnia prof. Huland rak prostaty rocznie wykrywa się u nieco ponad 60 tys. mężczyzn. Liczba zgonów wynosi 13 tys. rocznie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów. Tym samym rak prostaty zajmuje drugie miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.
Ekspert wyjaśnia, że we wczesnym stadium rak prostaty zwykle nie powoduje żadnych objawów – żadnego bólu, ani problemów z oddawaniem moczu.
- Ból pojawia się tylko wtedy, gdy guz się rozprzestrzenił i tworzą się przerzuty w kościach. Następnie pojawia się ból w kośćcu. Ale to już końcowa faza choroby. W skrócie: nie ma specyficznych objawów raka prostaty – tłumaczy prof. Huland.
Jak podkreśla urolog, chorobę można wykryć w porę tylko poprzez badania profilaktyczne. O jakich badaniach mowa?
2. Badanie urologiczne. Kto i kiedy powinien je wykonać?
Regularne badania urologiczne są jedynym skutecznym sposobem na wczesne wykrycie raka prostaty. Im wcześniej choroba jest wykryta, tym większe szanse na skuteczne leczenie i dobre wyniki.
Badania urologiczne powinny być przeprowadzane regularnie u mężczyzn powyżej 50 roku życia lub wcześniej u tych, którzy mają w rodzinie historię tej choroby. Badania, które wykrywają raka prostaty, to:
- oznaczenie stężenia PSA (czyli białka produkowanego przez komórki raka prostaty, ale też przez tkanki prawidłowego gruczołu krokowego),
- badanie palcem przez odbyt,
- badanie fragmentu tkanki pobranej z prostaty pod mikroskopem (badanie histopatologiczne), które jest podstawą rozpoznania.
Niestety, obecnie nie prowadzi się – ani w Polsce, ani w Europie – systematycznych programów przesiewowych z oceną stężenia PSA, których celem byłaby wczesna identyfikacja pacjentów z rakiem prostaty. Wynika to z tego, że podejrzenie lub wykrycie raka prostaty skutkuje konkretnymi działaniami, które nie zawsze przynoszą pacjentowi wymierne korzyści.
Decyzję o badaniu przesiewowym, by wykryć lub wykluczyć raka prostaty, pacjent powinien przedyskutować ze specjalistą.
3. Jakie objawy powinny niepokoić?
Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza to:
- krew w moczu,
- osłabiony i przerywany strumień moczu,
- zaburzenia potencji.
Lekarze podkreślają jednak, że badania układu moczowo-płciowego powinno się wykonywać nawet wtedy, gdy nie ma żadnych objawów chorobowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.