Polacy umierają na serce - jemy tłusto, za dużo palimy i nie ruszamy się

W Polsce 14 milionów osób cierpi na choroby serca. Żyjemy krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Według specjalistów, w następnych latach liczba chorych będzie gwałtownie wzrastać. Winny jest nie tylko styl życia - wśród czynników ryzyka chorób krążenia wymienia się także zanieczyszczenie powietrza.

Przerażające dane

Co roku niemal 180 tys. Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia. Stanowi to 50 proc. wszystkich zgonów. Zdaniem specjalistów, do 2025 roku znacznie wzrośnie liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu chorób serca. Liczba może zwiększyć się nawet do 200 tys. rocznie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

 

W Polsce żyjemy średnio o 6-8 lat krócej od mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Śmiertelność przed 65. rokiem życia w Polsce jest dwukrotnie wyższa niż w Europie Zachodniej.

Rocznie stwierdza się 90 tys. przypadków zawału, a 60 tys. osób doznaje udaru mózgu. To przerażające dane.

Polacy nie dbają o siebie

Czołowe miejsce wśród czynników ryzyka zajmuje palenie tytoniu. Co czwarty Polak pali.

Do chorób serca przyczyniają się też inne przewlekłe schorzenia, np. cukrzyca, na którą choruje 2 mln Polaków.

  • 18 mln ma podwyższony cholesterol. I tylko co 12 pacjent był prawidłowo leczony – mówi serwisowi WP abcZdrowie prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego. - Pacjenci unikają lekarza i nie zażywają regularnie zaleconych leków - zaznacza.

10 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, tylko 26 proc. z nich bierze leki. - Nawet 1/3 nie jest zdiagnozowana, a ci, którzy wiedzą o chorobie, nie zawsze poddają się terapii -wyjaśnia prof. Jankowski.

Do schorzeń serca przyczyniają się także nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aż 18 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę.

Emisja pyłów

Ostatnie badania pokazują, że wpływ może mieć także zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Szkodzą także spaliny samochodów.

-Niska emisja pyłów, spowodowana paleniem węgla i śmieci, powoduje nie tylko choroby płuc, ale i zwiększa ryzyko zawału. Najmniejsze pyłki wchłaniają się z płuc do krwi i uszkadzają tętnice. Powoduje to miażdżycę, w konsekwencji doprowadzić może do udaru - tłumaczy profesor. Choć tego czynnika nie należy pomijać, nie jest on jednak dominującym, jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie.

Najczęstsze choroby Polaków

Przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych chorób dotykających naszych rodaków. Niektóre dane statystyczne dotyczą liczby osób dotkniętych daną chorobą...

Podatek od cukru?

Zdaniem ekspertów zmienić sytuacje i odwrócić niepokojący trend może powszechna i regularna edukacja społeczna. Doraźne akcje medyczne i krótkie kampanie nie poprawią sytuacji.

  • Powinniśmy propagować zdrowy styl życia w programach i serialach telewizyjnych. Polacy je chętnie oglądają. I nie chodzi o bieganie maratonów, a o codzienną, regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę– tłumaczy prof. Jankowski.

Specjalista uważa, że restrykcje finansowe mogą być najskuteczniejszą metodą w osiąganiu celu. - W niektórych krajach wprowadza się podatek od cukru. Produkty z dużą zawartością tego składnika są dużo droższe - zaznacza.

Sytaucję poprawić mógłby zapis w Narodowym Programie Zdrowia, który zakazywałby stosowania szkodliwych tłuszczów trans w produktach spożywczych.

  • Nasze zdrowie jest w naszych rękach. I to nie jest banalne stwierdzenie. Zapominamy o tym. Bezwzględna zmiana stylu życia i zastosowanie się do zaleceń lekarza jest bardzo ważne, chroni przed chorobami - tłumaczy kardiolog.

 

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 11 miesięcy temu

Kardiologia

Komentarze (21)
~tfuPO
~tfuPO 12 miesięcy temu

No i o to chodzi ,ZUSowi brakuje pieniędzy na wypłaty emerytur więc Polacy mają szybko umierać .Przecież jaśnie panujący nam unijny przewodniczący stwierdził że jeszcze za długo żyjemy i trzeba POdnieść wiek emerytalny .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kardiologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Kardiologia
Kardiologia

W jakim wieku jest twoje serce?

W jakim wieku jest twoje serce?

Wiek serca Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Dlatego musimy przywiązywać szczególną uwagę na dbałość o ten narząd i wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą mu szkodzić, np. palenie,...

Kardiologia

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce

Świeże zioła W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią świeże zioła. To one sprawią, że nasze danie stanie się zdrowe dla serca. Te źródła smaku wraz z orzechami, jagodami i nawet kawą mogą...

Kardiologia

Jak mieć zdrowsze serce?

Jak mieć zdrowsze serce?

Mleko Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej niż 3 porcje mleka, jogurtu czy sera dziennie miały o 4 punkty niższe ciśnienie krwi niż osoby, które spożywały tylko pół porcji dziennie. Nadciśnienie...

Kardiologia

Balonikowanie (WIDEO)

Balonikowanie (WIDEO) Odtwórz wideo

Balonikowanie Wewnątrznaczyniowe poszerzenie tętnicy, które jest przeprowadzane na tętnicach biodrowych, udowych, nerkowych i podobojczykowych nazywane jest zabiegiem balonikowania. Inna nazwa to angioplastyka balonowa. Taką technikę leczenia można także...

Kardiologia

9 produktów, które niszczą twoje serce

9 produktów, które niszczą twoje serce

Kostki bulionowe Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup, jak i sosów dla wzbogacenia smaku potrawy. Są też jednak źródłem glutaminianu sodu, który zwiększa apetyt oraz pobudza produkcję insuliny - hormonu odpowiedzialnego za...

Kardiologia

O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej?

O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej?

Czy to na pewno serce? To serce - myślimy w pierwszym odruchu, gdy po lewej stronie klatki piersiowej poczujemy ostry, kłujący ból. Okazuje się jednak, że takie dolegliwości nie zawsze są związane z dysfunkcją najważniejszego mięśnia w organizmie. Jeśli...

Kardiologia

Zioła, które korzystnie działają na serce

Zioła, które korzystnie działają na serce

Zioła a choroby układu krążenia Rocznie 7 mln ludzi na świecie umiera na atak serca. Choroby układu krążenia stanowią dzisiaj ogromny problem medyczny. I choć o sposobach profilaktyki w tym zakresie mówi się bardzo dużo, nadal jest jeszcze na tym polu...

Kardiologia

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Jedz truskawki i jagody Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca. Pilnuj swojej talii Tłuszcz brzuszny jest jednym z czynników przyczyniających się do wystąpienia...