Polacy umierają na serce - jemy tłusto, za dużo palimy i nie ruszamy się

W Polsce 14 milionów osób cierpi na choroby serca. Żyjemy krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Według specjalistów, w następnych latach liczba chorych będzie gwałtownie wzrastać. Winny jest nie tylko styl życia - wśród czynników ryzyka chorób krążenia wymienia się także zanieczyszczenie powietrza.

Przerażające dane

Co roku niemal 180 tys. Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia. Stanowi to 50 proc. wszystkich zgonów. Zdaniem specjalistów, do 2025 roku znacznie wzrośnie liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu chorób serca. Liczba może zwiększyć się nawet do 200 tys. rocznie.

Polecane wideo:

 

W Polsce żyjemy średnio o 6-8 lat krócej od mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Śmiertelność przed 65. rokiem życia w Polsce jest dwukrotnie wyższa niż w Europie Zachodniej.

Rocznie stwierdza się 90 tys. przypadków zawału, a 60 tys. osób doznaje udaru mózgu. To przerażające dane.

Polacy nie dbają o siebie

Czołowe miejsce wśród czynników ryzyka zajmuje palenie tytoniu. Co czwarty Polak pali.

Do chorób serca przyczyniają się też inne przewlekłe schorzenia, np. cukrzyca, na którą choruje 2 mln Polaków.

  • 18 mln ma podwyższony cholesterol. I tylko co 12 pacjent był prawidłowo leczony – mówi serwisowi WP abcZdrowie prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego. - Pacjenci unikają lekarza i nie zażywają regularnie zaleconych leków - zaznacza.

10 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, tylko 26 proc. z nich bierze leki. - Nawet 1/3 nie jest zdiagnozowana, a ci, którzy wiedzą o chorobie, nie zawsze poddają się terapii -wyjaśnia prof. Jankowski.

Do schorzeń serca przyczyniają się także nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aż 18 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę.

Emisja pyłów

Ostatnie badania pokazują, że wpływ może mieć także zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Szkodzą także spaliny samochodów.

-Niska emisja pyłów, spowodowana paleniem węgla i śmieci, powoduje nie tylko choroby płuc, ale i zwiększa ryzyko zawału. Najmniejsze pyłki wchłaniają się z płuc do krwi i uszkadzają tętnice. Powoduje to miażdżycę, w konsekwencji doprowadzić może do udaru - tłumaczy profesor. Choć tego czynnika nie należy pomijać, nie jest on jednak dominującym, jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie.

Najczęstsze choroby Polaków

Przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych chorób dotykających naszych rodaków. Niektóre dane statystyczne dotyczą liczby osób dotkniętych daną chorobą...

Podatek od cukru?

Zdaniem ekspertów zmienić sytuacje i odwrócić niepokojący trend może powszechna i regularna edukacja społeczna. Doraźne akcje medyczne i krótkie kampanie nie poprawią sytuacji.

  • Powinniśmy propagować zdrowy styl życia w programach i serialach telewizyjnych. Polacy je chętnie oglądają. I nie chodzi o bieganie maratonów, a o codzienną, regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę– tłumaczy prof. Jankowski.

Specjalista uważa, że restrykcje finansowe mogą być najskuteczniejszą metodą w osiąganiu celu. - W niektórych krajach wprowadza się podatek od cukru. Produkty z dużą zawartością tego składnika są dużo droższe - zaznacza.

Sytaucję poprawić mógłby zapis w Narodowym Programie Zdrowia, który zakazywałby stosowania szkodliwych tłuszczów trans w produktach spożywczych.

  • Nasze zdrowie jest w naszych rękach. I to nie jest banalne stwierdzenie. Zapominamy o tym. Bezwzględna zmiana stylu życia i zastosowanie się do zaleceń lekarza jest bardzo ważne, chroni przed chorobami - tłumaczy kardiolog.

 

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 4 miesiące temu

Kardiologia

Komentarze (21)
~tfuPO
~tfuPO 5 miesięcy temu

No i o to chodzi ,ZUSowi brakuje pieniędzy na wypłaty emerytur więc Polacy mają szybko umierać .Przecież jaśnie panujący nam unijny przewodniczący stwierdził że jeszcze za długo żyjemy i trzeba POdnieść wiek emerytalny .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kardiologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Brzuch

~Pyska13 • ostatni post 10 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Kardiologia
Kardiologia

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce

Świeże zioła W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią świeże zioła. To one sprawią, że nasze danie stanie się zdrowe dla serca. Te źródła smaku wraz z orzechami, jagodami i nawet kawą mogą...

Kardiologia

Jak mieć zdrowsze serce?

Jak mieć zdrowsze serce?

Mleko Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej niż 3 porcje mleka, jogurtu czy sera dziennie miały o 4 punkty niższe ciśnienie krwi niż osoby, które spożywały tylko pół porcji dziennie. Nadciśnienie...

Kardiologia

Balonikowanie

Balonikowanie Odtwórz wideo

Wewnątrznaczyniowe poszerzenie tętnicy, które jest przeprowadzane na tętnicach biodrowych, udowych, nerkowych i podobojczykowych nazywane jest zabiegiem balonikowania. Inna nazwa to angioplastyka balonowa. Taką technikę leczenia można także stosować...

Kardiologia

9 produktów, które niszczą twoje serce

9 produktów, które niszczą twoje serce

Kostku bulionowe Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup jak i sosów dla wzbogacenia smaku potrawy. Kostki są jednak doskonałym źródłem glutaminianu sodu, który zwiększa apetyt oraz pobudza produkcję insuliny - hormonu odpowiedzialnego...

Kardiologia

W jakim wieku jest twoje serce?

W jakim wieku jest twoje serce?

Wiek serca Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Dlatego musimy przywiązywać szczególną uwagę na dbałość o ten narząd i wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą mu szkodzić, np. palenie,...

Kardiologia

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca

Jedz truskawki i jagody Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec wystąpieniu ataku serca. Pilnuj swojej talii Tłuszcz brzuszny jest jednym z czynników przyczyniających się do wystąpienia...

Kardiologia

Zioła, które korzystnie działają na serce

Zioła, które korzystnie działają na serce

Zioła a choroby układu krążenia Rocznie 7 mln ludzi na świecie umiera na atak serca. Choroby układu krążenia stanowią dzisiaj ogromny problem medyczny. I choć o sposobach profilaktyki w tym zakresie mówi się bardzo dużo, nadal jest jeszcze na tym polu...

Kardiologia

O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej?

O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej?

Czy to na pewno serce? To serce - myślimy w pierwszym odruchu, gdy po lewej stronie klatki piersiowej poczujemy ostry, kłujący ból. Okazuje się jednak, że takie dolegliwości nie zawsze są związane z dysfunkcją najważniejszego mięśnia w organizmie. Jeśli...

Kardiologia

Gwiazdy, które chorują na serce

Gwiazdy, które chorują na serce

Miley Cyrus W swojej biografii młoda artystka przyznaje, że cierpi na tachykardię - chorobę, która sprawia, że serce bije szybciej niż powinno. „Typ tachykardii, którą mam nie jest niebezpieczny, ale sprawia, że wciąż myślę o moim sercu, nawet na scenie"...