Polacy umierają na serce - jemy tłusto, za dużo palimy i nie ruszamy się

W Polsce 14 milionów osób cierpi na choroby serca. Żyjemy krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Według specjalistów, w następnych latach liczba chorych będzie gwałtownie wzrastać. Winny jest nie tylko styl życia - wśród czynników ryzyka chorób krążenia wymienia się także zanieczyszczenie powietrza.

1. Przerażające dane

Co roku niemal 180 tys. Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia. Stanowi to 50 proc. wszystkich zgonów. Zdaniem specjalistów, do 2025 roku znacznie wzrośnie liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu chorób serca. Liczba może zwiększyć się nawet do 200 tys. rocznie.

 

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W Polsce żyjemy średnio o 6-8 lat krócej od mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Śmiertelność przed 65. rokiem życia w Polsce jest dwukrotnie wyższa niż w Europie Zachodniej.

Rocznie stwierdza się 90 tys. przypadków zawału, a 60 tys. osób doznaje udaru mózgu. To przerażające dane.

2. Polacy nie dbają o siebie

Czołowe miejsce wśród czynników ryzyka zajmuje palenie tytoniu. Co czwarty Polak pali.

Do chorób serca przyczyniają się też inne przewlekłe schorzenia, np. cukrzyca, na którą choruje 2 mln Polaków.

  • 18 mln ma podwyższony cholesterol. I tylko co 12 pacjent był prawidłowo leczony – mówi serwisowi WP abcZdrowie prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego. - Pacjenci unikają lekarza i nie zażywają regularnie zaleconych leków - zaznacza.

10 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, tylko 26 proc. z nich bierze leki. - Nawet 1/3 nie jest zdiagnozowana, a ci, którzy wiedzą o chorobie, nie zawsze poddają się terapii -wyjaśnia prof. Jankowski.

Do schorzeń serca przyczyniają się także nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aż 18 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę.

3. Emisja pyłów

Ostatnie badania pokazują, że wpływ może mieć także zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Szkodzą także spaliny samochodów.

-Niska emisja pyłów, spowodowana paleniem węgla i śmieci, powoduje nie tylko choroby płuc, ale i zwiększa ryzyko zawału. Najmniejsze pyłki wchłaniają się z płuc do krwi i uszkadzają tętnice. Powoduje to miażdżycę, w konsekwencji doprowadzić może do udaru - tłumaczy profesor. Choć tego czynnika nie należy pomijać, nie jest on jednak dominującym, jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie.

Najczęstsze choroby Polaków
Najczęstsze choroby Polaków [30 zdjęć]

Przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych chorób dotykających naszych rodaków. Niektóre dane statystyczne...

zobacz galerię

4. Podatek od cukru?

Zdaniem ekspertów zmienić sytuacje i odwrócić niepokojący trend może powszechna i regularna edukacja społeczna. Doraźne akcje medyczne i krótkie kampanie nie poprawią sytuacji.

  • Powinniśmy propagować zdrowy styl życia w programach i serialach telewizyjnych. Polacy je chętnie oglądają. I nie chodzi o bieganie maratonów, a o codzienną, regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę– tłumaczy prof. Jankowski.

Specjalista uważa, że restrykcje finansowe mogą być najskuteczniejszą metodą w osiąganiu celu. - W niektórych krajach wprowadza się podatek od cukru. Produkty z dużą zawartością tego składnika są dużo droższe - zaznacza.

Sytaucję poprawić mógłby zapis w Narodowym Programie Zdrowia, który zakazywałby stosowania szkodliwych tłuszczów trans w produktach spożywczych.

  • Nasze zdrowie jest w naszych rękach. I to nie jest banalne stwierdzenie. Zapominamy o tym. Bezwzględna zmiana stylu życia i zastosowanie się do zaleceń lekarza jest bardzo ważne, chroni przed chorobami - tłumaczy kardiolog.
Palenie, zły styl życia ma wpływ na choroby serca
Palenie, zły styl życia ma wpływ na choroby serca (123RF)

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy