Trwa ładowanie...

Rozproszenie uwagi może zmienić postrzeganie rzeczywistości

Rozproszenie towarzyszy nam każdego dnia. W Stanach Zjednoczonych same telefony komórkowe rozpraszają ludzi średnio 80 razy dziennie. Badanie opublikowane na łamach czasopisma Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance pokazuje, że odwrócenie uwagi może zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają rzeczywistość.

1. Nowa rzeczywistość

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio w Kolumbii przeprowadzili badanie, w którym wykorzystali cztery kolorowe kwadraty wyświetlone na ekranie. Badacze prosili uczestników, aby skupili się na kwadracie jednego koloru, przy czym czasami jasny kolor na krótko rozjaśniał się wokół innego kwadratu, aby odwrócić uwagę badanych. Następnie naukowcy pokazali 26 uczestnikom wielokolorowe koło i poprosili ich o podkreślenie najbliższego zakresu kolorów dla ich kwadratu.

Okazało się, że rozproszenie istotnie zmieniło postrzeganie koloru przez badanych. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że rozproszenie może zmienić postrzeganie rzeczywistości.

Zobacz film: "Korzystanie z telefonu za kierownicą jest śmiertelnie niebezpieczne"

Fotelik samochodowy dla najmłodszych
Fotelik samochodowy dla najmłodszych

Przed zakupem fotelika samochodowego warto upewnić się, czy zostały wykonane wszystkie testy zderzeniowe.

zobacz galerię

- Rozproszenie uwagi może spowodować znacznie poważniejsze problemy w prawdziwym życiu niż błędy percepcyjne, które odnotowaliśmy w laboratorium - stwierdził główny autor badania dr Jiageng Chen. - Nie ma wątpliwości, że odwrócenie uwagi od naszego bieżącego zadania może często negatywnie wpłynąć na naszą wydajność. Dlatego nie wolno nam korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy - nawet chwilowe spojrzenie na telefon może mieć konsekwencje zagrażające życiu.

2. Rozproszenie a pamięć

Naukowcy twierdzą, że rodzi to również pytania dotyczące pamięci.

- Wszystkie rzeczy, które pamiętamy, muszą najpierw przejść przez nasz system percepcyjny. Oznacza to, że najpierw musimy zobaczyć, a następnie zapamiętać. Jeśli coś zostanie zmienione na poziomie percepcyjnym, błąd zostanie również zachowany w pamięci – powiedział dr Chen.

Naukowcy kontynuują badania nad konsekwencjami odwrócenia uwagi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza