Trwa ładowanie...

Rozproszenie uwagi może zmienić postrzeganie rzeczywistości

Avatar placeholder
24.09.2019 13:00
Rozproszenie uwagi może być niebezpieczne
Rozproszenie uwagi może być niebezpieczne (123rf)

Rozproszenie towarzyszy nam każdego dnia. W Stanach Zjednoczonych same telefony komórkowe rozpraszają ludzi średnio 80 razy dziennie. Badanie opublikowane na łamach czasopisma Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance pokazuje, że odwrócenie uwagi może zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają rzeczywistość.

1. Nowa rzeczywistość

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio w Kolumbii przeprowadzili badanie, w którym wykorzystali cztery kolorowe kwadraty wyświetlone na ekranie. Badacze prosili uczestników, aby skupili się na kwadracie jednego koloru, przy czym czasami jasny kolor na krótko rozjaśniał się wokół innego kwadratu, aby odwrócić uwagę badanych. Następnie naukowcy pokazali 26 uczestnikom wielokolorowe koło i poprosili ich o podkreślenie najbliższego zakresu kolorów dla ich kwadratu.

Okazało się, że rozproszenie istotnie zmieniło postrzeganie koloru przez badanych. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że rozproszenie może zmienić postrzeganie rzeczywistości.

- Rozproszenie uwagi może spowodować znacznie poważniejsze problemy w prawdziwym życiu niż błędy percepcyjne, które odnotowaliśmy w laboratorium - stwierdził główny autor badania dr Jiageng Chen. - Nie ma wątpliwości, że odwrócenie uwagi od naszego bieżącego zadania może często negatywnie wpłynąć na naszą wydajność. Dlatego nie wolno nam korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy - nawet chwilowe spojrzenie na telefon może mieć konsekwencje zagrażające życiu.

2. Rozproszenie a pamięć

Zobacz film: "Korzystanie z telefonu za kierownicą jest śmiertelnie niebezpieczne"

Naukowcy twierdzą, że rodzi to również pytania dotyczące pamięci.

- Wszystkie rzeczy, które pamiętamy, muszą najpierw przejść przez nasz system percepcyjny. Oznacza to, że najpierw musimy zobaczyć, a następnie zapamiętać. Jeśli coś zostanie zmienione na poziomie percepcyjnym, błąd zostanie również zachowany w pamięci – powiedział dr Chen.

Naukowcy kontynuują badania nad konsekwencjami odwrócenia uwagi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze