Trwa ładowanie...

Rulid – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
24.10.2023 16:30
Rulid to antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zapalenia migdałków.
Rulid to antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zapalenia migdałków. (Adobe stock)

Rulid jest lekiem przeciwbakteryjnym, który zawiera roksytromycynę. To antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez wrażliwe na bakterie substancję czynną preparatu. Jak go zażywać i dawkować? Czy istnieją przeciwwskazania do terapii?

spis treści

1. Co to jest Rulid?

Rulid to lek przeciwbakteryjny stosowany w leczeniu zakażeń. Jego substancją czynną jest roksytromycyna, antybiotyk makrolidowy, pochodna erytromycyny. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania, to znaczy, że wykazuje aktywność wobec licznych gatunków bakterii.

Lek Rulid jest dostępny na receptę, jako tabletki powlekane 150 mg (opakowanie zawiera 10 tabletek) oraz tabletki do przygotowywania zawiesiny doustnej 50 mg (opakowanie zawiera 10 tabletek). Oprócz roksytromycyny obecne są w nich substancje pomocnicze.

Zobacz film: "Na co uważać, zażywając antybiotyki?"

I tak tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej (Rulid 50 mg) zawierają glikol polietylenowy 6000, kwas metakrylowy – kopolimer, wodorotlenek sodu, cytrynian trójetylowy, talk, celulozę mikrokrystaliczną, krospowidon, kwas fumarowy, sacharynę sodową, laurylosiarczan sodu, krzemionkę koloidalną bezwodną, substancję smakową o smaku truskawkowym, substancję smakową o smaku lukrecji i stearynian magnezu.

Z kolei tabletki powlekane (Rulid 150 mg) w rdzeniu zawierają takie składniki jak hydroksypropyloceluloza, glikol polioksypropylenowy polioksyetylenu, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, talk i skrobia kukurydziana. Otoczka tabletki hydroksypropylometylocelulozę, glukozę bezwodną, dwutlenek tytanu i glikol propylenowy.

2. Działanie i wskazania do stosowania leku Rulid

Jak działa Rupalid? Obecna w nim roksytromycyna hamuje biosyntezę białka w komórkach bakteryjnych, co prowadzi do zahamowania rozwoju komórki (stąd mówi się, ze to antybiotyk bakteriostatyczny, nie bakterobójczy).

Z uwagi na właściwości i aktywność Rulid wykorzystują specjaliści różnych dziedzin medycyny, między innymi urolodzy, ginekolodzy, dermatolodzy, wenerolodzy, otolaryngolodzy czy pulmonolodzy, przy czym u dzieci i młodzieży stosuje się wyłącznie Rulid 50 mg.

Jakie są wskazania do stosowania Rupalidu? To przede wszystkim:

  • zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie migdałków, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, ostre zapalenie zatok), także zapalenie ucha środkowego,
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i płuc), ropnie płuc, pozaszpitalne zapalenie płuc, nadkażenia w przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
  • zakażenia skóry i tkanek miękkich,
  • nierzeżączkowe zakażenia narządów rodnych (Rulid 150 mg), bakteryjne zakażenia gruczołu krokowego.

3. Stosowanie i dawkowanie leku Rulid

Lek Rulid stosuje się doustnie, zwykle dwa razy na dobę, 12 godzin przed posiłkami. Tabletkę należy połknąć i popić wystarczająca ilością wody do picia. Aby przygotować zawiesinę, trzeba pół tabletki lub całą tabletkę (w zależności od zaleconej dawki) umieścić na łyżce stołowej z wodą.

Zarówno dawkę, jak częstotliwość przyjmowania leku oraz czas terapii ustala lekarz (nie należy podawać leku dłużej niż 10 dni), biorąc pod uwagę wskazania, ale i masę ciała oraz wiek pacjenta.

Na przykład u dzieci zalecane dawkowanie wynosi od 5 do 8 mg/ kg masy ciała na dobę w dwóch dawkach podzielonych (stosuje się tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej). Z kolei u dorosłych (stosuje się Rulid 150 mg) zalecane dawkowanie wynosi 300 mg na dobę, czyli 2 tabletki.

4. Skutki uboczne i przeciwwskazania

Ze stosowaniem leku Rulid związane jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, niestrawność, zaparcia, biegunka),
  • ból i zawroty głowy, osłabienie,
  • szumy uszne, zaburzenia smaku i powonienia,
  • nadkażenia opornymi drobnoustrojami,
  • reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka, wysypka skórna, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny).

Leku Rulid nie mogą stosować wszyscy pacjenci, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na roksytromycynę i inne antybiotyki makrolidowe oraz substancje pomocnicze obecne w leku.

Nie wolno stosować tabletek Rulid podczas zażywania leków zawierających alkaloidy sporyszu, cizaprid, digoksynę, teofilinę, cyklosporynę, doustne leki przeciwzakrzepowe. W ciąży Rulid można wdrażać wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie należy tego robić w okresie karmienia piersią.

Do stosowania u dzieci i młodzieży jest przeznaczony Rulid 50 mg w postaci tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze