Trwa ładowanie...

Ryzyko chorób serca spadło o prawie 20 proc., jednak ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nadal się utrzymuje

Avatar placeholder
15.11.2016 18:29
Ryzyko chorób serca spadło o prawie 20 proc., jednak ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nadal się utrzymuje
Ryzyko chorób serca spadło o prawie 20 proc., jednak ryzyko chorób sercowo-naczyniowych nadal się utrzymuje

Nowe badanie opublikowane w listopadzie w "JAMA" wykazało, że serca Amerykanów są najzdrowsze od dłuższego czasu.

Naukowcy zebrali dane z pięciu różnych badań populacyjnych przeprowadzonych na przestrzeni 1980 i 1990 roku. W badaniach wzięło łącznie udział ponad 28 000 zdrowych osób dorosłych w wieku od 40 do 79 lat bez uprzedniej historii chorób układu krążenia. Połowa uczestników była obserwowana przez okres 12 lat, począwszy od 1983 roku, a druga połowa od początku 1996.

Od 1983 do 2011 roku, naukowcy stwierdzili, że częstotliwość występowanie jakiejkolwiek choroby niedokrwiennej serca, zmniejszyła się o prawie 20 proc. wśród nowszej generacji osób dorosłych, które obejmowały ataki serca, intensywne bóle w klatce piersiowej i zgony z powodu zawału.

"Zrobiliśmy postęp w zmniejszaniu częstości występowania choroby wieńcowej, ale konieczne jest kontynuowanie badań w celu ograniczenia przyczyn chorób serca" – powiedział w oświadczeniu główny autor dr Michael J. Pencina, dyrektor biostatystyki w Instytucie Badań Klinicznych Duke na Uniwersytecie Duke.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Dzięki profilaktyce i edukacji społeczeństwa stopniowo dochodzi do osłabienia czynników ryzyka chorób serca
Dzięki profilaktyce i edukacji społeczeństwa stopniowo dochodzi do osłabienia czynników ryzyka chorób serca (Shutterstock)

Co ważne, odnotowano również podobny spadek znanych czynników ryzyka chorób serca, takich jak palenie i wysokie ciśnienie krwi. I chociaż wskaźniki cukrzycy typu 2 raczej wzrosły w ostatnim czasie to jednak jej związek z chorobami serca stale maleje.

"Ryzyko choroby serca u dorosłych pacjentów z cukrzycą z czasem się zmniejszyło, co prowadzi do zmniejszenia ilości przypadków chorób serca przypadających na cukrzycę" - wyjaśnia Pencina. "Ale postęp ten może zostać w przyszłości zrównoważony, jeżeli częstość występowania cukrzycy w populacji będzie stale rosła".

ZOBACZ TAKŻE:

Gdzie indziej, inne badania wykazały, że liczba zgonów z powodu chorób serca również gwałtownie spadła na przestrzeni dziesięcioleci, w części nie tylko dzięki obniżeniu czynników ryzyka, które ludzie mogli obniżyć sami, ale również dzięki dostępnym zabiegom. Jednak w badaniach na początku tego roku okazało się, że znaczna część tego spadku została odnotowana w północnych częściach kraju.

Podczas gdy Pencina i jego współpracowników zachęcają ich ustalenia, zauważają również, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w walce z chorobami serca. Zwłaszcza, odkąd związek między czynnikami ryzyka, jaki badali, z wyjątkiem cukrzycy i chorób serca, pozostał silny jak nigdy w ostatnich latach.

"Czynniki ryzyka wciąż mają znaczenie" - powiedział Pencina. "Podczas gdy częstość zdarzeń spadła i wydaje się, że działania interwencyjne dają efekty, to nie znaczy, że możemy ignorować czynniki ryzyka. Istnieją również inne korzyści, które można osiągnąć, jeśli byśmy zapobiegali tym czynnikom".

W Polsce z powodu chorób serca wciąż umierają tysiące osób rocznie - 90 tysięcy Polaków umiera z powodu choroby niedokrwiennej i ok. 60 tysięcy - z powodu niewydolności serca .

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze