Trwa ładowanie...

Sakubitryl i walsartan mogą uratować chorych z niewydolnością serca

Sakubitryl i walsartan to substancje, które skutecznie zmniejszają śmiertelność związaną z niewydolnością serca. Polskie władze nadal nie wpisały medykamentów na listę refundowanych leków. Chorzy czekają już 3 lata na zmianę.

1. Ratunek dla cierpiących na niewydolność serca

Sześciu Polaków na godzinę - tyle osób umiera w naszym kraju z powodu niewydolności serca. Jest to problem, którego rozwiązanie jest na wyciagnięcie ręki. W Polsce NFZ nie refunduje terapii innowacyjnymi substancjami – sakubitrylem i walsartanem. Leki miały trafić do sprzedaży przed wakacjami i zasilić szeregi medykamentów refundowanych. Nadzieje i oczekiwania chorych legły w gruzach, po tym jak lek nie pojawił się w sprzedaży.

Pacjenci są zniecierpliwieni długim oczekiwaniem. Dyskusja na temat tego czy włączyć leki przedłużające życie trwa już 3 lata. W Europie, gdzie leczenie substancjami zostało wdrożone, poprawił się stan pacjentów z niewydolnością serca. Leki posiadają rekomendacje polskich kardiologów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Ciche znaki, które mogą zwiastować zastoinową niewydolność serca. Nie lekceważ ich
Ciche znaki, które mogą zwiastować zastoinową niewydolność serca. Nie lekceważ ich [6 zdjęć]

Gdy twoje serce słabnie, wysyła sygnały do organizmu, że nie pracuje prawidłowo. Świadomość tego, które

zobacz galerię

Warto podkreślić, że premier Mateusz Morawiecki, w swoim expose podkreślał, jak ważne jest dla niego zmniejszenie śmiertelności spowodowanej chorobami serca. Minister Zdrowia także wielokrotnie mówił, że choroby serca są priorytetem - jednak to wciąż tylko słowa.

Pacjenci umierają, czekając na leki. Od maja postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i proszą o podpisy pod petycją do Ministra Zdrowia, aby podjął konkretne działania na rzecz dostępu do sakubitrylu i walsartanu.

Jakość życia osób z chorobami serca jest niska i opiera się głównie na czekaniu na przeszczep.

2. Niewydolność serca w Polsce

Liczba osób, które cierpią z powodu niewydolności serca ciągle rośnie. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że liczba pacjentów sięga nawet miliona. Jedynie 50 proc. chorych ma szanse na przeżycie kolejnych 5 lat, a aż 11 proc. umiera w czasie pierwszego roku hospitalizacji. Brak alternatywnego, skutecznego leczenia powoduje rezygnacje z pracy i większości aktywności.

-To jak tykająca bomba w klatce piersiowej – nie wybuchnie, po prostu stanie. Ciężko jest żyć ze świadomością, że ja umieram, a rząd nic z tym nie robi. Wystarczy jeden podpis, żeby uratować mnie i wszystkich chorych - apeluje pan Piotr, który czeka na przeszczep od dwóch lat.

Prognozy są mało optymistyczne. Do 2030 roku liczba chorych z niewydolnością serce wzrośnie o połowę, przy czym 70 proc. chorych będą to osoby po 65 r.ż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza