Trwa ładowanie...

Seks jest bolesny dla prawie 1 na 10 kobiet

Avatar placeholder
26.01.2017 12:07
Seks jest bolesny dla prawie 1 na 10 kobiet
Seks jest bolesny dla prawie 1 na 10 kobiet

Według badania, prawie jedna na dziesięć kobiet czuje ból w czasie seksu. Badanie objęło prawie 7000 aktywnych seksualnie kobiet w wieku od 16 do 74. Opublikowano je w czasopiśmie „BJOG: An International Journal of Obstetrics and Ginekology”. Wyniki sugerują, że poważny problem medyczny - zwany dyspareunią - jest powszechny i dotyczy kobiet w każdym wieku.

Najbardziej narażone są kobiety w wieku 50 – 60 lat, w grupie ryzyka znajdują się też kobiety w wieku 16-24 lat.

Lekarze twierdzą, że są leki, które mogą pomóc w przypadku pań, które borykają się z tą dolegliwością. Ale jeszcze dla wielu osób to kłopotliwy problem objęty tabu, jak pokazują wyniki badania.

Bolesny seks jest często silnie powiązany z innymi problemami seksualnymi, w tym z suchością pochwy, uczuciem niepokoju podczas stosunku i brakiem przyjemności. Jednak może być wiele różnych czynników fizycznych, psychologicznych i emocjonalnych, powodujących ten ból, które mogą być trudne do wyleczenia.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Suchość pochwy, pochwica czy stres - to najczęściej odbiera kobietom radość z seksu
Suchość pochwy, pochwica czy stres - to najczęściej odbiera kobietom radość z seksu (Shutterstock)

1. Niektóre kobiety z powodu bólu unikają współżycia

Karen jest 62-latką z Londynu. Powiedziała, że jej problemy zaczęły się, kiedy skończyła 40 lat -"Czułem, że mój popęd seksualny spadł dość znacznie, podniecenie zdawało się trwać dłużej, a mimo zrozumienia męża, bałam się go zachęcać.

To jest jak każda grupa mięśni. Im mniej ich używamy, tym gorzej”. Karen spróbował wykorzystać żele nawilżające, ale to nie pomogło "To stało się jak błędne koło. Martwisz i jesteś napięta, a to tylko sprawia, że gorzej" – dodaje.

Karen napotkała na kolejną komplikację, pochwicę - mimowolne zaciśnięcie mięśni wokół pochwy tuż przed penetracją. "Tak było nie tylko w łóżku. Stało się to też kiedy potrzebne były badania cytologiczne”.

Karen odwiedziła swojego lekarza, który zalecił kremy estrogenowe i krążki przeciw suchości pochwy oraz rozszerzające. "Kobiety muszą wiedzieć, że jest pomoc dla tego rodzaju problemów, zwłaszcza, że żyjemy dłużej. Nie powinniśmy kończyć swojego życia seksualnego po 50-ce. Wiele kobiet nie lubi o tym mówić. Powinniśmy" – mówi Karen.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

Badanie krajowe postaw seksualnych i stylu życia zostało przeprowadzone przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Londyńskiego i NatCen - instytut badań społecznych.

Spośród tych kobiet, które zgłosiły bolesny seks (7,5 proc.) u jednej czwartej objawy występowały za każdym razem, kiedy dochodziło do stosunku, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub dłużej. Około jedna trzecia z tych kobiet stwierdziła, że są niezadowolone ze swojego życia seksualnego, w porównaniu do jednej dziesiątej kobiet, które nie zgłaszały bolesnego seksu.

Szef zespołu badawczego, dr Kirstin Mitchell z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Londyńskiego i Uniwersytetu w Glasgow stwierdził może być cały szereg przyczyn dyspareunii.

2. Brak przyjemności

"U młodszych kobiet, może się okazać, że są one niedoświadczone w życiu seksualnym i ich partner chce robić rzeczy, na które nie są gotowe, bo nie są one pobudzone. Albo mogą czuć się spięte, ponieważ nie czują się w 100% komfortowo ze swoim partnerem."

Zobacz także

Bolesny seks może być spowodowany też przez inne problemy zdrowotne, takie jak choroby przenoszone drogą płciową, endometrioza i mięśniaki macicy, które powinny być diagnozowane i leczone. Kobiety w wieku około menopauzy mogą cierpieć z powodu suchości pochwy.

Dr Mitchell mówi edukacja seksualna powinna zrobić więcej, aby lepiej przygotować młodych ludzi.

"Często edukacja seksualna dotyka tematu chorób przenoszonych drogą płciową i ciąży, ale należy również przygotować ludzi do myślenia o tym, co sprawia, że seks był przyjemny i jak komunikować to, co lubią i czego nie lubią w związku w sposób ufny i pełen szacunku."

Jeśli odczuwasz ból w trakcie lub po stosunku, należy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub udać się do poradni zdrowia seksualnego. Jeśli istnieje powód emocjonalny lub lęk, który jest przyczyną problemów, doradca lub terapeuta może być w stanie pomóc - i lekarz rodzinny lub poradnia zdrowia seksualnego może dać do niego skierowanie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze