Skleroterapia

Skleroterapia jest procedurą medyczną służącą eliminacji żylaków i pajączków. Polega ona na wstrzyknięciu roztworu (zazwyczaj soli) bezpośrednio do żyły. Drażni on błony śluzowe naczyń krwionośnych, powodując obrzęk i krzepnięcie krwi. Z czasem naczynia przekształcają się w blizny, aż znikają. Skleroterapię przeprowadza się od lat 30. ubiegłego wieku.

Czym są żylaki?

Żylaki są poszerzonymi żyłami powierzchownymi o poskręcanym przebiegu. Istnieje wiele teorii, które tłumaczą powstawanie żylaków. Przede wszystkim schorzeniu temu sprzyja niewydolność zastawek żył, która wpływa na cofanie się krwi oraz osłabienie ściany naczynia żylnego.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Przed zabiegiem skleroterapii

Przez wykonaniem zabiegu pacjent odwiedza dermatologa lub chirurga naczyniowego, który decyduje, czy można u niego przeprowadzić skleroterapię. Osoby w ciąży i obłożnie chore nie są kwalifikowane do zabiegu. Można go natomiast wykonać u kobiet biorących pigułki antykoncepcyjne. Jeśli w przeszłości pojawiły się jakieś zakrzepy krwi, lekarz rozważa każdy przypadek i indywidualnie podejmuje decyzję. Żyły, które w przyszłości mogłyby być wykorzystane do stworzenia bajpasów nie są poddawane skleroterapii.

Przebieg skleroterapii

W większości przypadków roztwór soli jest podawany prosto do żyły. Pacjent może wtedy odczuwać dyskomfort i skurcze przez 1 lub 2 minuty. Cała procedura zajmuje ok. 15-30 minut. Liczba ostrzykiwanych naczyń krwionośnych zależy od ich wielkości i lokalizacji, a także ogólnego stanu pacjenta. Skleroterapia przeprowadzana jest w gabinecie lekarskim przez dermatologa lub chirurga. Pacjent nie powinien przez kilka dni po zabiegu uprawiać aerobiku. Przed zabiegiem lekarz wskaże pacjentowi, jakich środków nie powinien brać.

Skutki uboczne skleroterapii

Łagodniejsze skutki uboczne skleroterapii to swędzenie, zaczerwienie w miejscach iniekcji, siniaki. Te elementy powinny zniknąć po kilku dniach. Inne efekty uboczne to:

• powiększone żyły mogą stać się grudkowate i twarde;

• brązowe kreski lub plamki, które mogą pojawić w miejscach żył - giną w przeciągu 3-6 miesięcy;

• nowotworzenie naczyń krwionośnych – mogą pojawić się kilka dni lub tygodni po zabiegu, ale zanikają w ciągu 3-12 miesięcy.

Jeśli pojawi się stan zapalny, nagły obrzęk nóg, owrzodzenia w miejscu wstrzyknięć należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Po zabiegu skleroterapii

Po zabiegu pacjent może sam wrócić do domu i do codziennej aktywności; zachęca się go do spacerów. Zaleca się noszenie pończoch uciskowych. Po iniekcji należy unikać aspiryny, ibuprofenu lub innych leków przeciwzapalnych przez co najmniej 48 godziny a także gorących kąpieli i kompresów, sauny oraz bezpośredniego wystawiania nóg na słońce. Dozwolone są prysznice, ale woda powinna być chłodniejsza niż zazwyczaj. Miejsca wstrzyknięć moża delikatnie przemywać wodą z mydłem.

Zalety zabiegu

Badania pokazały, że podczas każdego zabiegu można wyeliminować 50-80 proc. ostrzykiwanych żył. Mniej niż 10 proc. pacjentów nie reaguje na leczenie. Zwykle pajączki znikają w ciągu 3-6 tygodni, a większe żyły 3-4 miesięcy. Jeśli naczynia dobrze zareagują na leczenie, nie powinny ponownie się pojawić. Czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kern P., Perrin M., Ramelet A., Żylaki i teleangiektazje, Via Medica, Gdańsk 2004, ISBN 83-89493-03-9
  • Noszczyk W. Żylaki i inne choroby żył, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3142-7
  • Fritz K., Gahlen I., Itschert G., Żylaki i choroby żył, Sic!, Warszawa 2005, ISBN 83-86056-34-7

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skleroterapia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Skleroterapia
Leczenie inwazyjne żylaków

Skleroterapia żylaków kończyn dolnych (WIDEO)

Skleroterapia żylaków kończyn dolnych (WIDEO) Odtwórz wideo

Zabieg skleroterapii jest stosowany w leczeniu żylaków kończyn dolnych i na tle innych metod wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Skleroterapia (...) wymaga ogromnej precyzji, błędy w czasie jej przeprowadzania...

Leczenie inwazyjne żylaków

Metoda obliteracji (WIDEO)

Metoda obliteracji (WIDEO) Odtwórz wideo

obliteracji. Metoda obliteracji, czyli skleroterapia lub ostrzykiwanie, jest jednym ze sposobów leczenia żylaków kończyn dolnych. Stosuje się ją dość (...) to zamknięcie światła naczynia. Dzięki temu, żylak znika, gdyż w żyle nie ma...

Leczenie żylaków

Metody leczenia żylaków

zmniejszają ucisk. Zamiast rajstop można używać opacki uciskowej. Ten rodzaj terapii jest najskuteczniejszy po operacjach. Skleroterapia na żylaki (...) Skleroterapia, inaczej obliteracja - za pomocą cienkiej igły...

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków nóg

, tzw. skleroterapia, leczenie farmakologiczne i leczenie operacyjne. Jednak należy zaznaczyć, że jedynie leczenie operacyjne może skutecznie (...) uciskowe, tzw. kompresjoterapia, leczenie obliteracją, tzw. skleroterapia, leczenie...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Jak walczyć z hemoroidami?

do uszkodzenia mięśni zwieracza - wtedy konieczna jest kolejna operacja. Skleroterapia Hemoroidy można usunąć przez skleroterapię. Skleroterapia polega

Leczenie żylaków

Poznaj nowoczesne metody leczenia pajączków i żylaków

Poznaj nowoczesne metody leczenia pajączków i żylaków

. Skleroterapia Tego typu zabieg zalecany jest osobom, u których zmiany naczyniowe są bardziej widoczne. W miejsce, w którym doszło (...) . Dla zmaksymalizowania efektów skleroterapia łączona jest z kompresoterapią....