Trwa ładowanie...

Skleroterapia - przebieg zabiegu, skutki uboczne

Skleroterapia jest procedurą medyczną służącą eliminacji żylaków i pajączków. Polega ona na wstrzyknięciu roztworu (zazwyczaj soli) bezpośrednio do żyły. Drażni on błony śluzowe naczyń krwionośnych, powodując obrzęk i krzepnięcie krwi. Z czasem naczynia przekształcają się w blizny, aż znikają. Skleroterapię przeprowadza się od lat 30. ubiegłego wieku.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

spis treści

1. Czym są żylaki?

Żylaki są poszerzonymi żyłami powierzchownymi o poskręcanym przebiegu. Istnieje wiele teorii, które tłumaczą powstawanie żylaków. Przede wszystkim schorzeniu temu sprzyja niewydolność zastawek żył, która wpływa na cofanie się krwi oraz osłabienie ściany naczynia żylnego.

2. Przed zabiegiem skleroterapii

Przez wykonaniem zabiegu pacjent odwiedza dermatologa lub chirurga naczyniowego, który decyduje, czy można u niego przeprowadzić skleroterapię. Osoby w ciąży i obłożnie chore nie są kwalifikowane do zabiegu. Można go natomiast wykonać u kobiet biorących pigułki antykoncepcyjne. Jeśli w przeszłości pojawiły się jakieś zakrzepy krwi, lekarz rozważa każdy przypadek i indywidualnie podejmuje decyzję. Żyły, które w przyszłości mogłyby być wykorzystane do stworzenia bajpasów nie są poddawane skleroterapii.

3. Przebieg skleroterapii

W większości przypadków roztwór soli jest podawany prosto do żyły. Pacjent może wtedy odczuwać dyskomfort i skurcze przez 1 lub 2 minuty. Cała procedura zajmuje ok. 15-30 minut. Liczba ostrzykiwanych naczyń krwionośnych zależy od ich wielkości i lokalizacji, a także ogólnego stanu pacjenta. Skleroterapia przeprowadzana jest w gabinecie lekarskim przez dermatologa lub chirurga. Pacjent nie powinien przez kilka dni po zabiegu uprawiać aerobiku. Przed zabiegiem lekarz wskaże pacjentowi, jakich środków nie powinien brać.

4. Skutki uboczne skleroterapii

Łagodniejsze skutki uboczne skleroterapii to swędzenie, zaczerwienie w miejscach iniekcji, siniaki. Te elementy powinny zniknąć po kilku dniach. Inne efekty uboczne to:

• powiększone żyły mogą stać się grudkowate i twarde;

• brązowe kreski lub plamki, które mogą pojawić w miejscach żył - giną w przeciągu 3-6 miesięcy;

• nowotworzenie naczyń krwionośnych – mogą pojawić się kilka dni lub tygodni po zabiegu, ale zanikają w ciągu 3-12 miesięcy.

Jeśli pojawi się stan zapalny, nagły obrzęk nóg, owrzodzenia w miejscu wstrzyknięć należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

5. Po zabiegu skleroterapii

Po zabiegu pacjent może sam wrócić do domu i do codziennej aktywności; zachęca się go do spacerów. Zaleca się noszenie pończoch uciskowych. Po iniekcji należy unikać aspiryny, ibuprofenu lub innych leków przeciwzapalnych przez co najmniej 48 godziny a także gorących kąpieli i kompresów, sauny oraz bezpośredniego wystawiania nóg na słońce. Dozwolone są prysznice, ale woda powinna być chłodniejsza niż zazwyczaj. Miejsca wstrzyknięć moża delikatnie przemywać wodą z mydłem.

6. Zalety zabiegu

Badania pokazały, że podczas każdego zabiegu można wyeliminować 50-80 proc. ostrzykiwanych żylaków. Mniej niż 10 proc. pacjentów nie reaguje na leczenie. Zwykle pajączki znikają w ciągu 3-6 tygodni, a większe żyły 3-4 miesięcy. Jeśli naczynia dobrze zareagują na leczenie, nie powinny ponownie się pojawić. Czasami konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.