Substancja zawarta w papryczkach chili może powstrzymać raka piersi

Badania naukowe pokazały, że istnieją różne rodzaje raka piersi i każdy z nich leczyć można tylko odpowiednimi dla siebie lekami. Z tych rodzajów najgroźniejszy i najtrudniejszy do wyleczenia jest tak zwany potrójnie ujemny rak piersi. Nowe badania odkryły jednak cząsteczkę która może powstrzymywać ten rodzaj nowotworu.

Rak piersi to najpowszechniejsza forma nowotworu u kobiet na całym świecie. W samym 2012 roku zachorowało na niego 1,7 miliona kobiet. Badania genetyczne umożliwiły naukowcom klasyfikację raka piersi według różnych podtypów, z czego każdy z nich odpowiada na inny lek.

Podtypy te różnią się od siebie obecnością lub brakiem trzech receptorów, które wywołują raka: estrogenu, progesteronu i receptora naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2).

Nowotwór zawierający HER2 jest zazwyczaj uleczalny za pomocą terapii, a nawet pewnych medykamentów. Rodzaje raka które nie zawierają HER2, estrogenu i progesteronu nazywa się nowotworami potrójnie ujemnymi.

Według badań, taki rodzaj raka jest trudniejszy do wyleczenia, a chemioterapia to w jego przypadku jedyne wyjście. Badanie niemieckich naukowców z Uniwersytetu Ruhr w Bochum rzuca jednak nowe światło na kwestię leczenia potrójnie ujemnego raka piersi. Na czele inicjatywy stali dr. Hanns Hatt i dr. Lea Weber.

Naukowcy przetestowali efekt aktywnego składnika występującego powszechnie w papryczkach chili, zwanego kapsaicyną, na kulturze komórek SUM149PT, która jest modelem potrójnie negatywnego raka piersi.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Inspiracją do tego eksperymentu było istniejące badanie, które sugerowało, że kanały TRP (transient receptor potential) mają wpływ na rozwój komórek raka.

Kanały TRP to membranowe kanały jonowe, które przewodzą jony wapnia i sodu, na które można wpływać za pomocą pewnych czynników, takich jak temperatura lub zmiany pH. Jednym z kanałów TRP grającym rolę w rozwoju niektórych chorób jest receptor zapachowy TRPV1.

Receptor TRPV1 występuje bardzo często na powierzchni wewnątrz nosa. Jest on aktywowany przez kapsaicynę, co naukowcy sprawdzili podając ją kulturze komórek na której przeprowadzali badania.

W wyniku aktywacji TRPV1, komórki raka umierały w wolniejszym tempie. Dodatkowo wymierały w dużo większej ilości, a te, które pozostały, poruszały się dużo wolniej. Sugeruje to, że ich zdolność do metastazy, czyli formowania przerzutów znacząco się zmniejszyła.

Według naukowców przyjmowanie kapsaicyny w pokarmie lub przez inhalację nie wystarczy do leczenia raka. Leki o specjalnym składzie mogą jednak pomóc. "Stworzenie leków które aktywowałyby receptor TRPV1 mogłoby stanowić rewolucję w leczeniu tego typu raka" - mówi dr. Hanns Hatt.

Potrójnie negatywny rak piersi rozpoznawany jest u od 10 do 15 proc. osób chorych. W tej chwili do leczenia go stosuje się różne terapie na czele z chemioterapią, jednak żadna z nich nie jest w pełni skuteczna, co czyni tę odmianę raka jedną z najgroźniejszych.

W Polsce każdego roku notuje się około 15 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, co stanowi jeden z najczęstszych powodów umieralności kobiet w kraju.

Rafał Szewczyk, 4 miesiące temu

Newsy

Komentarze (1)
KasiaM123
KasiaM123 7 miesięcy temu

Niestety ale w Polsce jest największy odsetek zachorowań właśnie na nowotwór piersi. W 80% przypadkach jest to zależne od podłoża genetycznego. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza profilaktyka. Wykonanie badanie genetycznego pomoże skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Najbardziej na jego rozwój wpływają geny BRCA1 i BRCA2. Kiedyś było trudno wykonać badanie genetyczne, teraz jest to dostępne dla każdego. Widziałam że na zdrowegeny.pl jest taka opcja, a na wynik czeka się tylko 2 tygodnie. Warto przeciwdziałać niż później się leczyć.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...