Syndrom chorego budynku – czy twój dom na pewno jest dla ciebie bezpieczny?
Większość swojego czasu spędzamy w biurach, domach, mieszkaniach, ale zwykle nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób pomieszczenia te oddziałują na nasze samopoczucie. Czym jest syndrom chorego budynku i czy można się przed nim uchronić?
1. Czy budynki też mogą chorować?
Syndrom chorego budynku oznacza zespół różnych dolegliwości zdrowotnych, które pojawiają się w wyniku dłuższego przebywania w konkretnym pomieszczeniu, a ustają po opuszczeniu go. Zjawisko to można zaobserwować od połowy lat 70., co jest związane ze stosowaniem nowoczesnych rozwiązań budowlanych. Przyczyn występowania tego syndromu może być bardzo wiele. Dolegliwości mogą być spowodowane różnymi czynnikami, m.in.: nadmiernym hałasem, zanieczyszczeniem powietrza czy niewłaściwą wentylacją pomieszczeń.
Obniżenie samopoczucia może wynikać także z zastosowania nieodpowiedniego oświetlenia. W biurach przyczyną pogorszenia stanu zdrowia mogą być również liczne urządzenia, czyli komputery, drukarki, ksero itp., które dodatkowo nasilają wszystkie objawy.
2. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na syndrom chorego budynku?
Do najczęściej występujących dolegliwości związanych z syndromem chorego budynku należą: podrażnienie oczu i dróg oddechowych, bóle i zawroty głowy oraz znaczne osłabienie. Oczywiście symptomy te mogą wskazywać na wiele innych chorób. Jeżeli jednak problemy zdrowotne pojawiają się u wielu pracowników czy też członków rodziny i mijają po dłuższej nieobecności
w budynku, to prawdopodobieństwo, że może być to spowodowane właśnie warunkami panujacymi w lokalu jest znacznie większe. Poza tymi objawami mogą pojawić się także problemy z koncentracją oraz spadek aktywności, co np. w przypadku pracowników biurowych może znacznie obniżyć jakość ich pracy. Wiele osób, które dostrzegają u siebie syndrom chorego budynku, skarży się również na pojawiające się problemy skórne, a nawet objawy alergii lub astmy.
3. Czy jest na to sposób?
Najskuteczniejszą metodą jest wyeliminowanie źródeł zanieczyszczeń. Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną pogorszenia twojego samopoczucia może być właśnie przebywanie w „chorym budynku”, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić skuteczność systemu wentylacyjnego. Powinieneś zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Bardzo ważna jest okresowa konserwacja układów klimatyzacji. Osoby, które stale przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, narażone są na choroby wywołane bakteriami i grzybami. Stąd tak ważne są regularne przeglądy serwisowe. Zwróć także uwagę na wszystkie miejsca, które są siedliskiem kurzu i mogą powodować reakcje alergiczne.
Zazwyczaj nie podejrzewamy, że pogorszenie zdrowia może mieć związek z długotrwałym przebywaniem w nieodpowiednich pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych. Szacuje się, że prawie jedna trzecia pracowników cierpi na tego typu dolegliwości. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na syndrom chorego budynku i znacznie obniżają jakość naszego życia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.