Trwa ładowanie...

Szpiczak to trudny przeciwnik

Avatar placeholder
29.11.2018 16:37
Szpiczak to trudny przeciwnik
Szpiczak to trudny przeciwnik

Szpiczak to podstępny nowotwór, który może nie dawać objawów przez wiele lat. W celu jego leczenia wynaleziono najwięcej leków, co może dawać nadzieję. Niestety nie dla pacjentów leczących się w Polsce.

1. Szpiczak mnogi

Na szpiczaka w Polsce cierpi około 10 tysięcy osób, na świecie zaś - 750 tysięcy. Stanowi on około 1,3 proc. wszystkich nowotworów i 15 proc. nowotworów hematologicznych. Najczęstszymi jego objawami, które występują na samym początku, są osłabienie i bóle kostne. Jednak wiele osób je lekceważy, zrzucając złe samopoczucie na przemęczenie lub przeziębienie. Czasem pojawia się niewydolność nerek, podczas diagnozowania której ujawnia się szpiczak.

Do innych objawów należą: niedokrwistość, większe stężenie wapnia we krwi, podatność na infekcje zwłaszcza dróg oddechowych. Jednak według European Network Myeloma Patient, zanim dojdzie do rozpoznania, pacjent odwiedzi czterech lekarzy.

2. Przyczyny

Przyczyny szpiczaka nie są do końca znane. Naukowcom nie udało się wyodrębnić jednego czynnika, który powodowałby tę chorobę. Wiadomo, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Rozwojowi szpiczaka sprzyja także praca w rolnictwie oraz zakładach petrochemicznych. Chorują na niego znacznie częściej mężczyźni niż kobiety.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

3. Diagnozowanie

Szpiczak jest diagnozowany zbyt późno. Pacjenci zgłaszają się najczęściej dopiero wtedy, kiedy choroba jest już rozwinięta. 10 proc. z nich umrze w ciągu 60 dni od postawienia rozpoznania. Co czwarty pacjent przeżywa rok. Reszta osób ze szpiczakiem żyje od kilku do kilkunastu lat.

Dowiedz się więcej:

W Polsce statystyki są jeszcze gorsze. Chorzy na szpiczaka żyją średnio 6-7 lat. Wszystko dlatego, że do lekarza przychodzą zbyt późno, a wystarczy raz do roku wykonać morfologię (OB).

4. Leczenie

Leczenie szpiczaka jest trudne, gdyż często nawraca, tak więc życie chorych toczy się od leku do leku. Problem polega na tym, że za każdym razem musi to być inny lek, ponieważ zazwyczaj szpiczak się szybko uodparnia na niego. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarze mieli dostęp do jak największej liczby leków.

Najlepsze rezultaty osiąga się, podając 3 leki przeciwnowotworowe jednocześnie. Jeden ma stymulować organizm do walki z chorobą, pozostałe zaś przeciwdziałać namnażaniu się komórek nowotworowych. Niestety w Polsce taka terapia jest nierefundowana. Obecnie najbardziej pożądanymi lekami są: karfilzomib, daratumumab i pomalidomid.

Przeczytaj także:

5. Problemy chorych

Chorzy na szpiczaka borykają się z wieloma problemami. Są to: brak wiedzy na temat nowoczesnych leków, ograniczony dostęp do terapii, słaba dostępność informacji na temat prowadzonych badań klinicznych czy brak wsparcia psychologicznego.

Szpiczak to trudny przeciwnik. Na szczęście medycyna cały czas się rozwija i być może naukowcy znajdą lek na tę chorobę. Miejmy tylko nadzieję, że gdy to się stanie, będzie on w Polsce tak samo dostępny jak w innych krajach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze