Zestaw trzech leków obietnicą skutecznej walki ze szpiczakiem mnogim
Dodanie nowszego leku do standardowego leczenia zaawansowanych przypadków szpiczaka mnogiego może znacznie zwiększyć szanse pacjentów na powrót do zdrowia.
Spośród pacjentów otrzymujących lek, zwany daratumumab, 43 proc. w pełni zareagowało na leczenie, czyli nie było u nich żadnych oznak raka. Dla porównania zdarza się to u 19 proc. pacjentów, którzy otrzymują standardowy zestaw dwóch leków.
Badanie dowodzi, że w ciągu ponad 13 miesięcy, kombinacja daratumumab, zmniejszyła ryzyko zgonu pacjentów lub **powstrzymała postęp raka** o 63 proc.
Naukowcy nazywają takie wyniki "bezprecedensowymi" dla pacjentów. Wszystkie przypadki były nawrotowym lub opornym szpiczakiem - co oznacza, że rak nawracał lub nie reagował na wcześniejsze leczenie.
"Jest bardzo prawdopodobne, że taki schemat leczenia zostanie szybko przyjęty przez praktykujących lekarzy" - powiedział główny badacz dr Meletios Dimopoulos, profesor National and Kapodistrian University w Atenach, w Grecji.
Dr Vincent Rajkumar, specjalista ds. leczenia raka w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota, powiedział, że jest jednym z lekarzy, którzy stosują nowe leczenie.
Rajkumar powiedział, że trio leków będzie jego pierwszą propozycją dla chorych na szpiczaka mnogiego, którzy cierpią na nawroty choroby.
Lek został opisany artykule opublikowanym 6 października w „New England Journal of Medicine”.
ZOBACZ TAKŻE:
Szpiczak mnogi jest rakiem, który zaczyna się w krwinkach białych. W Stanach Zjednoczonych stanowi on mniej niż 2 procent nowotworów. Jednak dla tych, u których się rozwija, jest często śmiertelny. Tylko około 48 proc. Amerykanów z tą chorobą żyje kolejne pięć lat od postawienia diagnozy, zgodnie z amerykańskim Narodowym Instytutem Walki z Rakiem.
Nawet wtedy, gdy pacjenci ze szpiczakiem początkowo reagują na leczenie, rak zwykle wraca.
„Dlatego ważne jest, aby mieć wybór opcji leczenia, gdy zdiagnozuje się tę chorobę” - wyjaśnia Rajkumar. "Potrzebujemy nowych klas leków, które działają w różny sposób" - powiedział.
Na szczęście, na rynku pojawiło się wiele nowych leków, w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat.
Daratumumab sprzedawany jako Darzalex, jest jednym z nich. Został on zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku, po badaniach, w których wykazano, że lek podawany samodzielnie może zmniejszyć guzy u pacjentów z ****nawrotowym lub opornym szpiczakiem.
W nowych testach dodano daratumumab do dwóch standardowych leków: lenalidomidu (Revlimid) i deksametazonu.
Badacze zrekrutowali 569 pacjentów ze szpiczakiem i przydzielili ich do 2 grup: otrzymującej lenalidomid i deksametazon lub schemat trzech leków.
Po prawie 14 miesiącach, 41 proc. pacjentów w grupie standardowej terapii zmarło albo zaobserwowano u nich rozwój raka. W drugiej grupie, gdzie zastosowano zestaw trzech leków zmarło jedynie 18,5 proc. pacjentów.
Lek, który podaje się w postaci wlewu, napotyka specyficzne białka na komórkach szpiczaka zwane CD38. Uważa się, że nowy lek zarówno zabija komórki rakowe, jak i wspomaga układ odpornościowy w atakowaniu ich.
Lek ma jednak efekty uboczne. Według amerykańskiej Agencja ds. Żywności i Leków najczęstsze z nich to reakcje związane z infuzją, czyli zmęczenie, nudności, bóle pleców i gorączka. Lek może również osłabić krwinki pacjentów, przez co stają się oni podatni na infekcje, niedokrwistość lub nadmierne krwawienia i siniaki.
Nowa terapia wymaga dużej dyscypliny. Daratumumab należy na początku wstrzykiwać co tydzień, a następnie ilość zastrzyków zmniejsza się do jednego miesięcznie. W badaniu tym podobnie jak w innych badaniach szpiczaka, cały schemat kontynuowano bez końca, aż zaobserwowano u pacjentów postęp lub zrezygnowali oni z leczenia z powodu skutków ubocznych.
Jeśli chodzi o cenę, Darzalex kosztuje blisko 5.900 $ za dawkę. Rajkumar powiedział, że lek nie jest idealny z punktu widzenia kosztów i skutków ubocznych.
Inną kwestią jest ocena wyników testów. W badaniu brali udział pacjenci z 18 krajów, z których większość nie przyjmowała wcześniej lenalidomidu.
Jednak Rajkumar zaznacza, że nie mam wątpliwości, że leczenie zestawem 3 leków znacząco wydłuża życie bez progresji choroby u pacjentów ze szpiczakiem mnogim.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.