Zestaw trzech leków obietnicą skutecznej walki ze szpiczakiem mnogim

Dodanie nowszego leku do standardowego leczenia zaawansowanych przypadków szpiczaka mnogiego może znacznie zwiększyć szanse pacjentów na powrót do zdrowia.

Spośród pacjentów otrzymujących lek, zwany daratumumab, 43 proc. w pełni zareagowało na leczenie, czyli nie było u nich żadnych oznak raka. Dla porównania zdarza się to u 19 proc. pacjentów, którzy otrzymują standardowy zestaw dwóch leków.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Badanie dowodzi, że w ciągu ponad 13 miesięcy, kombinacja daratumumab, zmniejszyła ryzyko zgonu pacjentów lub **powstrzymała postęp raka** o 63 proc.

Naukowcy nazywają takie wyniki "bezprecedensowymi" dla pacjentów. Wszystkie przypadki były nawrotowym lub opornym szpiczakiem - co oznacza, że rak nawracał lub nie reagował na wcześniejsze leczenie.

"Jest bardzo prawdopodobne, że taki schemat leczenia zostanie szybko przyjęty przez praktykujących lekarzy" - powiedział główny badacz dr Meletios Dimopoulos, profesor National and Kapodistrian University w Atenach, w Grecji.

Dr Vincent Rajkumar, specjalista ds. leczenia raka w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota, powiedział, że jest jednym z lekarzy, którzy stosują nowe leczenie.

Rajkumar powiedział, że trio leków będzie jego pierwszą propozycją dla chorych na szpiczaka mnogiego, którzy cierpią na nawroty choroby.

Lek został opisany artykule opublikowanym 6 października w „New England Journal of Medicine”.

Szpiczak mnogi jest rakiem, który zaczyna się w krwinkach białych. W Stanach Zjednoczonych stanowi on mniej niż 2 procent nowotworów. Jednak dla tych, u których się rozwija, jest często śmiertelny. Tylko około 48 proc. Amerykanów z tą chorobą żyje kolejne pięć lat od postawienia diagnozy, zgodnie z amerykańskim Narodowym Instytutem Walki z Rakiem.

Nawet wtedy, gdy pacjenci ze szpiczakiem początkowo reagują na leczenie, rak zwykle wraca.

„Dlatego ważne jest, aby mieć wybór opcji leczenia, gdy zdiagnozuje się tę chorobę” - wyjaśnia Rajkumar. "Potrzebujemy nowych klas leków, które działają w różny sposób" - powiedział.

Na szczęście, na rynku pojawiło się wiele nowych leków, w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat.

Daratumumab sprzedawany jako Darzalex, jest jednym z nich. Został on zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku, po badaniach, w których wykazano, że lek podawany samodzielnie może zmniejszyć guzy u pacjentów z ****nawrotowym lub opornym szpiczakiem.

W nowych testach dodano daratumumab do dwóch standardowych leków: lenalidomidu (Revlimid) i deksametazonu.

Badacze zrekrutowali 569 pacjentów ze szpiczakiem i przydzielili ich do 2 grup: otrzymującej lenalidomid i deksametazon lub schemat trzech leków.

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich symptomy są niespecyficzne i trudne do zdiagnozowania....

Po prawie 14 miesiącach, 41 proc. pacjentów w grupie standardowej terapii zmarło albo zaobserwowano u nich rozwój raka. W drugiej grupie, gdzie zastosowano zestaw trzech leków zmarło jedynie 18,5 proc. pacjentów.

Lek, który podaje się w postaci wlewu, napotyka specyficzne białka na komórkach szpiczaka zwane CD38. Uważa się, że nowy lek zarówno zabija komórki rakowe, jak i wspomaga układ odpornościowy w atakowaniu ich.

Lek ma jednak efekty uboczne. Według amerykańskiej Agencja ds. Żywności i Leków najczęstsze z nich to reakcje związane z infuzją, czyli zmęczenie, nudności, bóle pleców i gorączka. Lek może również osłabić krwinki pacjentów, przez co stają się oni podatni na infekcje, niedokrwistość lub nadmierne krwawienia i siniaki.

Nowa terapia wymaga dużej dyscypliny. Daratumumab należy na początku wstrzykiwać co tydzień, a następnie ilość zastrzyków zmniejsza się do jednego miesięcznie. W badaniu tym podobnie jak w innych badaniach szpiczaka, cały schemat kontynuowano bez końca, aż zaobserwowano u pacjentów postęp lub zrezygnowali oni z leczenia z powodu skutków ubocznych.

Jeśli chodzi o cenę, Darzalex kosztuje blisko 5.900 $ za dawkę. Rajkumar powiedział, że lek nie jest idealny z punktu widzenia kosztów i skutków ubocznych.

Inną kwestią jest ocena wyników testów. W badaniu brali udział pacjenci z 18 krajów, z których większość nie przyjmowała wcześniej lenalidomidu.

Jednak Rajkumar zaznacza, że nie mam wątpliwości, że leczenie zestawem 3 leków znacząco wydłuża życie bez progresji choroby u pacjentów ze szpiczakiem mnogim.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....