Zestaw trzech leków obietnicą skutecznej walki ze szpiczakiem mnogim

Dodanie nowszego leku do standardowego leczenia zaawansowanych przypadków szpiczaka mnogiego może znacznie zwiększyć szanse pacjentów na powrót do zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Naukowcy odkryli nowy skuteczny lek na szpiczaka mnogiego
Naukowcy odkryli nowy skuteczny lek na szpiczaka mnogiego (123rf)

Spośród pacjentów otrzymujących lek, zwany daratumumab, 43 proc. w pełni zareagowało na leczenie, czyli nie było u nich żadnych oznak raka. Dla porównania zdarza się to u 19 proc. pacjentów, którzy otrzymują standardowy zestaw dwóch leków.

Badanie dowodzi, że w ciągu ponad 13 miesięcy, kombinacja daratumumab, zmniejszyła ryzyko zgonu pacjentów lub **powstrzymała postęp raka** o 63 proc.

Naukowcy nazywają takie wyniki "bezprecedensowymi" dla pacjentów. Wszystkie przypadki były nawrotowym lub opornym szpiczakiem - co oznacza, że rak nawracał lub nie reagował na wcześniejsze leczenie.

"Jest bardzo prawdopodobne, że taki schemat leczenia zostanie szybko przyjęty przez praktykujących lekarzy" - powiedział główny badacz dr Meletios Dimopoulos, profesor National and Kapodistrian University w Atenach, w Grecji.

Dr Vincent Rajkumar, specjalista ds. leczenia raka w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota, powiedział, że jest jednym z lekarzy, którzy stosują nowe leczenie.

Rajkumar powiedział, że trio leków będzie jego pierwszą propozycją dla chorych na szpiczaka mnogiego, którzy cierpią na nawroty choroby.

Lek został opisany artykule opublikowanym 6 października w „New England Journal of Medicine”.

ZOBACZ TAKŻE:

Szpiczak mnogi jest rakiem, który zaczyna się w krwinkach białych. W Stanach Zjednoczonych stanowi on mniej niż 2 procent nowotworów. Jednak dla tych, u których się rozwija, jest często śmiertelny. Tylko około 48 proc. Amerykanów z tą chorobą żyje kolejne pięć lat od postawienia diagnozy, zgodnie z amerykańskim Narodowym Instytutem Walki z Rakiem.

Nawet wtedy, gdy pacjenci ze szpiczakiem początkowo reagują na leczenie, rak zwykle wraca.

„Dlatego ważne jest, aby mieć wybór opcji leczenia, gdy zdiagnozuje się tę chorobę” - wyjaśnia Rajkumar. "Potrzebujemy nowych klas leków, które działają w różny sposób" - powiedział.

Na szczęście, na rynku pojawiło się wiele nowych leków, w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat.

Daratumumab sprzedawany jako Darzalex, jest jednym z nich. Został on zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku, po badaniach, w których wykazano, że lek podawany samodzielnie może zmniejszyć guzy u pacjentów z ****nawrotowym lub opornym szpiczakiem.

W nowych testach dodano daratumumab do dwóch standardowych leków: lenalidomidu (Revlimid) i deksametazonu.

Badacze zrekrutowali 569 pacjentów ze szpiczakiem i przydzielili ich do 2 grup: otrzymującej lenalidomid i deksametazon lub schemat trzech leków.

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu
Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu [5 zdjęć]

Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich...

zobacz galerię

Po prawie 14 miesiącach, 41 proc. pacjentów w grupie standardowej terapii zmarło albo zaobserwowano u nich rozwój raka. W drugiej grupie, gdzie zastosowano zestaw trzech leków zmarło jedynie 18,5 proc. pacjentów.

Lek, który podaje się w postaci wlewu, napotyka specyficzne białka na komórkach szpiczaka zwane CD38. Uważa się, że nowy lek zarówno zabija komórki rakowe, jak i wspomaga układ odpornościowy w atakowaniu ich.

Lek ma jednak efekty uboczne. Według amerykańskiej Agencja ds. Żywności i Leków najczęstsze z nich to reakcje związane z infuzją, czyli zmęczenie, nudności, bóle pleców i gorączka. Lek może również osłabić krwinki pacjentów, przez co stają się oni podatni na infekcje, niedokrwistość lub nadmierne krwawienia i siniaki.

Nowa terapia wymaga dużej dyscypliny. Daratumumab należy na początku wstrzykiwać co tydzień, a następnie ilość zastrzyków zmniejsza się do jednego miesięcznie. W badaniu tym podobnie jak w innych badaniach szpiczaka, cały schemat kontynuowano bez końca, aż zaobserwowano u pacjentów postęp lub zrezygnowali oni z leczenia z powodu skutków ubocznych.

Jeśli chodzi o cenę, Darzalex kosztuje blisko 5.900 $ za dawkę. Rajkumar powiedział, że lek nie jest idealny z punktu widzenia kosztów i skutków ubocznych.

Inną kwestią jest ocena wyników testów. W badaniu brali udział pacjenci z 18 krajów, z których większość nie przyjmowała wcześniej lenalidomidu.

Jednak Rajkumar zaznacza, że nie mam wątpliwości, że leczenie zestawem 3 leków znacząco wydłuża życie bez progresji choroby u pacjentów ze szpiczakiem mnogim.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy