Te objawy mogą wskazywać na niewydolność serca. Niektóre pojawiają się w nocy
Śmiało można powiedzieć, że w Polsce mamy do czynienia z epidemią niewydolności serca. Szacuje się, że w naszym kraju cierpi na nią ponad milion osób. Na jakie objawy zwracać uwagę i kiedy należy szukać pomocy?
1. Niebezpieczne konsekwencje chorób kardiologicznych
Z szacunków wynika, że niewydolność serca pojawi się u co piątej dorosłej osoby. Chorych z uszkodzonym lub przeciążonym narządem nieustannie przybywa. Objawów pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować.
Niewydolność serca oznacza, że nasz narząd nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować, a więc nie dostarcza organizmowi wystarczającej ilości krwi, tlenu i substancji odżywczych. W efekcie podstawowe potrzeby naszego ciała nie zostają zaspokojone.
Choroba nie pojawia się nagle, zwykle wynika z chorób kardiologicznych, w grupie ryzyka znajdują się też osoby z cukrzycą, otyłością oraz chorobami tarczycy. Nadużywanie alkoholu również przyczynia się do rozwoju niewydolności serca.
Ignorowanie problemu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, nadciśnienia płucnego, zakrzepów i zatorów, a nawet nagłego zatrzymania akcji serca. Stan zagraża zdrowiu, a niepokojące sygnały należy skonsultować z lekarzem. Jest też kilka sytuacji, kiedy konieczna może być natychmiastowa pomoc.
2. Objawy wskazujące na niewydolność serca
Objawy niewydolności są różnorodne i czasem łatwo je przeoczyć, gdyż wydaje nam się, że przeminą lub są spowodowane wiekiem. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest szybkie męczenie się i ogólne osłabienie.
Jeśli czynności, które nie sprawiały większych problemów nagle okazują się wyzwaniem, warto odkryć przyczynę. Dotyczy to również duszności. Jeśli zadyszka pojawia się przy codziennych czynnościach lub zwykłym odpoczynku, należy skonsultować się z lekarzem.
Lepiej też znaleźć przyczynę kołatania serca, jeśli go doświadczamy. Przy niewydolności serca mogą pojawić się także obrzęki, szczególnie w okolicach stóp i brzucha. Gromadzenie się płynu w obrębie jamy brzusznej powinno wzbudzić niepokój.
Częste oddawania moczu może mieć wiele przyczyn i niewiele osób łączy je z dolegliwościami sercowymi. Jeśli jednak pojawiają się również wyżej wymienione objawy, zgłoś się do lekarza.
W przypadku niewydolności serca może dojść do krytycznej sytuacji, a wtedy bez wahania należy wezwać karetkę – mowa o długotrwałym bólu w klatce piersiowej lub utracie przytomności.
Nagła duszność w stanie spoczynku, ciężki oddech i trudności z zaczerpnięciem powietrza, którym towarzyszy kołatanie serca, to również poważna sytuacja, która w wielu przypadkach wymaga wezwania pogotowia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.