Trwa ładowanie...

To znak, że serce szwankuje. Lekarka powiedziała, na co zwrócić uwagę

 Karolina Rozmus
25.09.2022 16:28
Objawy chorego serca
Objawy chorego serca (Getty Images)

"Jak każdy mięsień w naszym ciele, mięsień sercowy może z czasem słabnąć, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany" – mówi słynna kardiolożka dr Tomi Mitchell. Dodaje, że skutkiem tego mogą być choroby serca, w tym niewydolność, a nawet udar mózgu. Ekspertka zdradza, co może być sygnałem ostrzegawczym, gdy serce zaczyna szwankować.

spis treści

1. Choroby serca zbierają śmiertelne żniwo

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku schorzenia układu krążenia odpowiadają za ponad 45 proc. zgonów wszystkich kobiet i 36 proc. zgonów mężczyzn w Polsce. Mimo to wielu Polaków nie bada się regularnie, a nawet nie posiada w domu ciśnieniomierza.

Lekarka, influencerka, autorka podcastów dr Tomi Mitchell przyznaje, że o serce trzeba dbać tak jak o inne mięśnie ciała.

Zobacz film: "Nietypowe objawy, które mogą świadczyć o niewydolności serca"

"W wielu przypadkach choroba serca jest spowodowana kombinacją genetyki, stylu życia i czynników środowiskowych. Na przykład palenie, otyłość i wysokie ciśnienie krwi są istotnymi czynnikami ryzyka chorób serca" – przyznaje w wywiadzie z Eatthis.

Świadomość tego oraz wiedza na temat sygnałów ostrzegawczych, jakie wysyła nam serce, może wpłynąć na nasz stan zdrowia, a nawet uratować życie.

Jakie dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?

2. Duszności i kaszel ostrzegają o chorym sercu

Lekarka przyznaje, że duszności mogą towarzyszyć wielu chorobom, ale jednocześnie są powszechnym objawem chorób serca i to z kilku powodów.

"Po pierwsze, serce może nie pompować krwi tak wydajnie, jak powinno, co prowadzi do przekrwienia płuc. Choroby serca mogą również powodować gromadzenie się płynu w płucach, utrudniając oddychanie. Wreszcie nieregularne bicie serca może powodować duszność, uniemożliwiając płucom prawidłowe napełnianie powietrzem" – tłumaczy.

Podkreśla, że w przypadku gdy problemy z sercem wpływają na płuca, kolejną dolegliwością może być nawracający kaszel.

3. Zmęczenie a zły stan serca

Przewlekłe zmęczenie, podobnie jak duszności, nie jest objawem swoistym. Może towarzyszyć anemii czy cukrzycy, bezdechowi sennemu, a nawet depresji. Pojawia się też przy zastoinowej niewydolności serca, chorobie związanej z nagromadzeniem płynu w organizmie, czego przyczyną może być nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatie czy wrodzone wady serca.

Dr Mitchell tłumaczy, że słabsze krążenie krwi i gorsze nasycenie komórek ciała tlenem może powodować uczucie wyczerpania, którego nie wolno bagatelizować.

Wśród innych alarmujących dolegliwości należy wymienić również:

  • zbyt wolny lub zbyt szybki rytm serca,
  • zawroty głowy,
  • ból w klatce piersiowej,
  • obrzęki dłoni i stóp.

4. Czy choroby serca są dziedziczne?

Lekarka podkreśla, by mieć się na baczności, jeśli w rodzinie są osoby chorujące na serce. Nie musi to oznaczać, że także i my na pewno zachorujemy, niemniej to "silny czynnik ryzyka".

"Dzieje się tak, ponieważ określone geny mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju choroby serca" – tłumaczy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze