Trwa ładowanie...

Zmieszali szczepionki AstraZeneki i Moderny. Zbadali przeciwciała. Rewelacyjne wyniki

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
17.07.2021 19:09
Naukowcy sprawdzają, jaki będzie poziom przeciwciał u osób, które dostały pierwszą dawkę szczepionki wektorowej, drugą mRNA
Naukowcy sprawdzają, jaki będzie poziom przeciwciał u osób, które dostały pierwszą dawkę szczepionki wektorowej, drugą mRNA (Getty Images)

Szwedzcy naukowcy publikują kolejne badania wskazujące na korzystne efekty zastosowania podczas szczepień tzw. schematu mieszanego. Tym razem porównywano poziom przeciwciał u osób zaszczepionych dwiema dawkami AstraZeneki oraz chętnych, którzy dostali pierwszą dawkę AstraZeneki, a drugą Moderny. Efekty doświadczenia są obiecujące.

spis treści

1. Przyjęli jedną dawkę AstraZeneki, a drugą Moderny

Opisywaliśmy już badania, które potwierdziły korzystne efekty podania szczepionek w schemacie mieszanym: przy podaniu jako pierwszej dawki preparatu AstraZeneka, a jako drugiej - Pfizera. Okazało się, że zastosowanie schematu mieszanego doprowadziło do 11,5-krotnego wzrostu IgG anty-S w porównaniu do 2,9-krotnego wzrostu u osób, które przyjęły obie dawki szczepionki wektorowej.

Kolejne badanie wskazuje, że równie korzystne efekty daje połączenie szczepionek AstraZeneca i Moderna. O obiecujących wynikach badań napisał w mediach społecznościowych prof. med. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie.

"Mamy już dowody na skuteczność i bezpieczeństwo mieszania szczepionek AstraZeneca ze szczepionkami m-RNA (m-RNA jako dawka przypominająca po pierwszej dawce A-Z)" - napisał.

2. Imponujący poziom przeciwciał przy "mieszaniu szczepionek"

Zobacz film: "Prof. Simon opowiada o pacjentce zakażonej koronawirusem przez lekarza"

W badaniu wzięło udział 88 pracowników szwedzkiej służby zdrowia, którzy przyjęli jako pierwszą dawkę preparat AstraZeneca. Później mogli wybrać, którą wakcynę dostaną jako drugą dawkę. 37 uczestników badania wybrało jako dawkę przypominającą AstraZenekę, a 51 zdecydowało się na Modernę. W dniu podania dawki przypominającej obie grupy miały zbliżone poziomy przeciwciał.

Późniejsze badania pokazały, że poziom przeciwciał IgG w grupie zaszczepionej tylko AstraZeneką po siedmiu dniach był 5 razy wyższy niż w dniu, w którym przyjmowali dawkę przypominającą. Wśród osób zaszczepionych drugą dawką Moderny poziom przeciwciał zwiększył się aż 115-krotnie.

Autorzy badań zwracają uwagę na to, że ich obserwacje mogą być przydatne w ustalaniu schematów szczepień dotyczących trzeciej dawki. Być może korzystne byłoby zastosowanie jako dawki przypominającej innego rodzaju szczepionki.

3. Łączenie szczepionek w Polsce. Nie ma decyzji Ministerstwa Zdrowia

W wielu krajach już dopuszczono możliwość łączenia szczepionek. Kiedy będzie to możliwe w Polsce? Na razie nie ma oficjalnej rekomendacji Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

- Na ten moment nie ma rekomendacji do mieszania schematów, to jest podawania dwóch dawek różnych producentów. W przedmiotowej sprawie konieczne jest stanowisko EMA i Rady Medycznej. Jeśli w tej kwestii pojawią się zmiany, będziemy o tym informować - wyjaśnia Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze