Trwa ładowanie...

Trądzik różowaty - czym się charakteryzuje?

Avatar placeholder
06.07.2022 11:26
Trądzik różowaty - czym się charakteryzuje?
Trądzik różowaty - czym się charakteryzuje? (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, która wbrew pozorom dotyka nie tylko osób w wieku dojrzewania. Istnieje kilka odmian tego schorzenia, które mogą znacząco obniżyć jakość życia pacjenta. Wśród nich można wyróżnić m.in. trądzik różowaty, który nie ma wiele wspólnego z trądzikiem pospolitym. Charakteryzuje się on czerwonym rumieniem i najczęściej dotyka kobiety. Co jeszcze należy o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, znany również jako rosacea, to choroba skóry o charakterze przewlekłym. Ma ona podłoże zapalne i najczęściej pojawia się ona u osób dorosłych. Jedną z jej cech charakterystycznych są wypryski w formie krostek i grudek, którym towarzyszy zaczerwienienie.

Zmiany zapalne występują w okolicach czoła, policzków, nosa i brody, Pierwsze objawy rozwoju choroby można zauważyć w okolicach 20 - 30. roku życia, jednak w większości przypadków ich nasilenie pojawia się po ukończeniu 40. roku życia.

Warto pamiętać o tym, że im wcześniej dojdzie do postawienia trafnej diagnozy, tym większa szansa na złagodzenie przebiegu choroby. Leczenie trądziku różowatego w taki sam sposób jak w przypadku trądziku pospolitego, łojotokowego może doprowadzić do zaostrzenia jej objawów.

Trądzik różowaty - przyczyny

Czynniki, które przyczyniają się do rozwoju trądziku różowatego nie zostały jeszcze do końca sprecyzowane. Można wyróżnić jednak kilka, które zwiększają ryzyko zachorowania. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się predyspozycje genetyczne. Jeśli zatem w naszej najbliższej rodzinie zdarzały się przypadki trądziku różowatego istnieje duża szansa na to, że my również będziemy się z nim zmagać.

Podobnie jak w przypadku takich zmian skórnych jak plamy starcze, nie bez znaczenia pozostają również zmiany w gospodarce hormonalnej. Charakterystyczne grudki z rumieniem najczęściej występują u kobiet borykającymi się z chorobami tarczycy. Należy również pamiętać o roli przyjmowania środków antykoncepcyjnych oraz wahań poziomu hormonów we krwi towarzyszących m.in. ciąży, menstruacji czy menopauzy.

Trądzik różowaty może mieć również przyczyny w nieprawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych. Pacjenci z tendencją do pękających naczynek są dużo bardziej narażone na tego typu schorzenia skóry niż osoby zdrowe. Należy również pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Mało zbilansowana dieta, chroniczny stres, używki czy też brak aktywności fizycznej także mogą dokładać swoją “cegiełkę” do pogarszającego się stanu naszej skóry.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba dermatologiczna, dlatego też nigdy nie możemy mieć 100% gwarancji jej wyleczenia. Można jednak skutecznie łagodzić jej objawy. Pierwszym krokiem do zadbania o kondycję swojej skóry jest wizyta u specjalisty. Dobierze on odpowiednie środki leczenia - najczęściej zalecana jest antybiotykoterapia lub podanie izotretynoiny. Jest to pochodna witaminy A bardzo skuteczna w zwalczaniu trądziku, jednak jej stosowanie niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Należy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze