Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Leczenie trądziku różowatego – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 21:18
Leczenie trądziku różowatego – przyczyny, objawy, leczenie
Leczenie trądziku różowatego – przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik różowaty jest schorzeniem przewlekłym, w przebiegu, którego na skórze pojawiają się zmiany w postaci krostek i grudek. Charakterystycznym objawem tej choroby jest również zaczerwienienie skóry. Jak do tej pory nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co wywołuje trądzik różowaty. Wiadomo jedynie, że wpływ na pojawienie się tego schorzenia mają między innymi zaburzenia naczynioworuchowe oraz hormonalne. Zauważono, że trądzik różowaty dużo częściej dotyka osoby o jasnej karnacji. Jak do tej pory nie udało znaleźć się lekarstwa na to schorzenie a leczenie trądziku różowatego ma charakter objawowy.

spis treści

1. Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest chorobą, za którą w dużym stopniu odpowiadają zaburzenia naczynioruchowe. Rozpoznanie przyczyny ma duży wpływ na leczenie trądziku różowatego. Czynników zwiększających ryzyko wystąpienia objawów tej choroby jest stosunkowo dużo. Wśród najczęściej występujących należy wymienić między innymi:

 • długie przebywanie na słońcu,
 • stres,
 • łojotok,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zakażenie mieszków włosowych,
 • nieprawidłowa dieta,
 • zakażenia bakteryjne,
 • schorzenia układu pokarmowego,
 • powikłania po stosowaniu preparatów zawierających sterydy,
 • zaburzenia trawienia.
Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"
Leczenie trądziku różowatego zależne jest od jego rodzaju
Leczenie trądziku różowatego zależne jest od jego rodzaju

2. Charakterystyczne objawy i rodzaje schorzenia

Leczenie trądziku różowatego powinno zostać podjęte jak najwcześniej. W początkowej fazie choroba objawia się zaczerwienieniem skóry twarzy, zazwyczaj w wyniku czynników emocjonalnych lub fizycznych. Pierwsze symptomy można zauważyć w wieku około dwudziestu pięciu lat. Po pewnym czasie rumień staje się trwały a na skórze zaczynają się pojawiać pajączki (rozszerzone naczynka krwionośne), które powinny wskazywać na rozpoczęcie leczenia trądziku różowatego. Charakterystycznym objawem trądziku różowatego są też swędzące grudki i krostki na środkowej części twarzy. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby może dojść do przerostu gruczołów łojowych, a w konsekwencji zmiany rysów części twarzy.

Czy wiesz, jak rozpoznać trądzik różowaty?
Czy wiesz, jak rozpoznać trądzik różowaty?

Krzysztof Gojdź, lekarz medycyny estetycznej, na przykładzie chorej na trądzik różowaty Anny Baranowskiej

zobacz galerię

Leczenie trądziku różowatego zależy od jego rodzaju. Schorzenie występuje w czterech postaciach:

 • teleangiektatyczno-rumieniowata – jest to stały lub nawracający rumień środkowej części twarzy, któremu towarzyszą obrzęk i pieczenie skóry oraz tak zwane pajączki, czyli rozszerzone naczynka krwionośne;
 • z dominacją zmian przerostowych- specyficznym objawem tej postaci choroby jest stała obecność zaczerwienienia, obrzęku twarzy, krostek, grudek oraz guzów. Skóra twarzy w okolicach nosa, czoła oraz łuków jarzmowych jest pogrubiona;
 • krostkowo- grudkowa – jest to rumień i obrzęk twarzy o stałym charakterze, któremu może towarzyszyć pojawienie się krostek oraz grudek w centralnej części twarzy;
 • oczna – charakterystycznymi symptomami tej postaci trądziku różowatego są pieczenie i swędzenie oczu, zapalenie brzegów powiek, zapalenie spojówek, oraz światłowstręt.

W trakcie leczenia trądziku różowatego występują naprzemiennie okresy nasilenia i łagodzenia objawów. Niestety każdy epizod zaostrzenia schorzenia przyczynia się do uszkodzenia skóry.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,

zobacz galerię

3. Dobór odpowiedniej metody leczenia trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, na którą do tej pory nie znaleziono skutecznego lekarstwa. Leczenie trądziku różowatego ma charakter objawowy, stosuje się głównie preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz poprawiające krążenie. Duże znaczenie w leczeniu trądziku różowatego ma też odpowiednia pielęgnacja skóry.

W przypadku choroby z dominacją zmian przerostowych w leczeniu trądziku różowatego stosuje się też zabiegi chirurgiczne, dermabrazję, elektrokoagulację, laseroterapię lub kriochirurgię. Leczenie trądziku różowatego pod postacią oczną odbywa się przy wykorzystaniu sztucznych łez oraz glikokortykosteroidów o działaniu miejscowym. Taki pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza okulisty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze