Przyczyny depresji u kobiet
Kobiety i mężczyźni inaczej przechodzą depresję. Kobiety są nie tylko bardziej narażone na depresję nerwicową, ale także jej przyczyny i objawy są inne niż u mężczyzn. Posiadając umiejętność rozpoznawania objawów choroby, można szybciej rozpocząć leczenie i doprowadzić do wyleczenia depresji...
1. Objawy depresji
Depresja to poważna choroba, która może mieć wpływ na wszystkie sfery życia. Może wpływać na życie społeczne, relacje w rodzinie, karierę i samoocenę. Jeśli czujesz się smutna, zmęczona i masz ciągłe poczucie winy, może to oznaczać, że cierpisz na depresję nerwicową, gdyż są to właśnie objawy depresji. Jest to stosunkowo częsta choroba wśród kobiet. W Stanach Zjednoczonych około 12 milionów kobiet rocznie choruje na depresję.
2. Przyczyny zaburzeń depresyjnych u kobiet
Prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na stany depresyjne. Ta różnica związana z płcią występuje w większości krajów rozwiniętych. Istnieje wiele teorii próbujących wyjaśnić tę różnicę i powód tak dużej ilości depresji wśród kobiet. Składają się na to czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.
2.1. Czynniki biologiczne
- Syndrom napięcia przedmiesiączkowego - Wahania hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego mogą być przyczyną syndromu napięcia przedmiesiączkowego, który charakteryzuje się drażliwością, zmęczeniem i silnymi reakcjami emocjonalnymi. Około 70% kobiet skarży się na takie objawy, którym towarzyszy większy lub mniejszy ból.
- Ciąża - Liczne zmiany hormonalne pojawiające się podczas ciąży mogą prowadzić do depresji, szczególnie u wrażliwych kobiet. Inne problemy związane z posiadaniem dzieci, jak bezpłodność lub niechciana ciąża również mogą mieć wpływ na pojawienie się stanów depresyjnych.
- Depresja poporodowa - Wiele młodych matek cierpi na tzw. "baby blues". Jest to normalna reakcja, która zazwyczaj trwa kilka tygodni. W niektórych przypadkach taki stan może trwać dłużej i przerodzić się w depresję. Ta forma depresji jest znana pod nazwą depresji poporodowej i jest spowodowana zmianami hormonalnymi.
- Menopauza i perimenopauza - Kobiety są bardziej narażone na depresję podczas perimenopauzy, okresu poprzedzającego menopauzę. W tym czasie zachodzą poważne zmiany w hormonach płciowych. Kobiety posiadające w rodzinie przypadki depresji są również dodatkowo narażone na depresję w czasie menopauzy.
2.2. Czynniki społeczne i kulturowe
- Odpowiedzialność - Kobiety są często przytłoczone przez codzienne obowiązki. Im więcej kobieta ma ról do odegrania (matka, żona, pracownik), tym bardziej jest podatna na stres. Depresja częściej dotyka kobiety nie mające wsparcia w codziennym życiu. W związku z tym samotne matki są trzy razy bardziej narażone na depresję nerwicową niż matki zamężne.
- Nadużycia seksualne lub fizyczne - Nadużycia seksualne lub fizyczne mogą wywoływać stany depresyjne u kobiet. Notuje się duży odsetek kobiet chorych na depresję wśród ofiar gwałtów. Również molestowanie seksualne może doprowadzić do depresji.
- Trudne relacje uczuciowe - Kobiety rozwiedzione są bardziej podatne na depresję niż te, które nigdy nie wyszły za mąż. Natomiast, jeżeli chodzi o osoby zamężne, to wydaje się, że to mężczyźni czerpią większe korzyści psychiczne z tego stanu. U kobiet przyczyną depresji często bywa brak intymności i porozumienia z mężem.
- Zła sytuacja materialna - Samotne matki są w gorszej sytuacji materialnej niż inne grupy społeczne. Bieda jest czynnikiem stresowym, który może prowadzić do depresji.
2.3. Czynniki psychologiczne
- Nagromadzenie napięcia - Kobiety mają tendencję do roztrząsania swoich problemów w czasie depresji. Płaczą, żeby ulżyć napięciu emocjonalnemu, zastanawiają się nad przyczynami swojego złego nastroju i rozmawiają ze znajomymi tylko o swojej depresji. Tymczasem te zachowania tylko podtrzymują depresję, a nawet ją zaostrzają.
- Wrażliwość na stres - Kobiety są bardziej narażone na depresję nerwicową. Co więcej, kobiety inaczej niż mężczyźni reagują na stres. Produkują więcej hormonów, progesteron (hormon wydzielany przez jajniki) uniemożliwia redukcję hormonów stresu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.