Trwa ładowanie...

Kto choruje na depresję?

Avatar placeholder
23.11.2023 15:33
Kto choruje na depresję?
Kto choruje na depresję?

Na depresję może zachorować każdy – dziecko, nastolatek, osoba dorosła albo w podeszłym wieku. Szacuje się, że kobiety chorują na depresję nawet trzy razy częściej od mężczyzn. Zazwyczaj chorują ludzie między 35. a 55. rokiem życia. Prawidłowe leczenie sprawia, że zdrowieje większość chorych, tzn. około 80-90 procent. Ryzyko wystąpienia depresji to około 20-25 procent u kobiet i około 7-12 procent u mężczyzn. Kto choruje na depresję?

Szacuje się, że na różne zaburzenia depresyjne cierpi 4-9 procent pań i 2-3 procent panów. Choć kobiety częściej podejmują próby samobójcze, to mężczyźni czynią to o wiele skuteczniej. Samobójstwem kończy się niemal 15 procent przypadków depresji.

  • Kobiety chorują na depresję nawet trzy razy częściej od mężczyzn.
  • Zazwyczaj chorują ludzie między 35. a 55. rokiem życia.
  • Prawidłowe leczenie depresji sprawia, że zdrowieje większość chorych, tzn. ok. 80-90 procent.
  • Ryzyko depresji to około 20-25 procent u kobiet i około 7-12 procent u mężczyzn. Szacuje się, że na różne zaburzenia depresyjne cierpi około 4-9 procent pań i około 2-3 procent panów.
  • To mężczyźni częściej popełniają samobójstwo z powodu depresji. W ten sposób kończy się zresztą niestety aż 15 procent wszystkich przypadków tej choroby.
Pierwsze objawy depresji – co to jest depresja, objawy choroby, wczesne znaki ostrzegawcze
Pierwsze objawy depresji – co to jest depresja, objawy choroby, wczesne znaki ostrzegawcze

Pierwsze objawy depresji nie zawsze są charakterystyczne. Zdarza się, że początki choroby są łagodne,

przeczytaj artykuł

Z czego wynika dysproporcja międzypłciowa, jeśli chodzi o ryzyko zachorowania na depresję? Specjaliści doszukują się przyczyn między innymi w większej wrażliwości emocjonalnej kobiet i wpływie hormonów płciowych na samopoczucie pań, szczególnie w wieku menopauzalnym. Trzeba mieć świadomość, że wynikająca z badań różnica między kobietami a mężczyznami w częstotliwości zapadania na depresję nie do końca może odpowiadać rzeczywistości. Dlaczego? Depresja dotyka mężczyzn częściej niż wynika to ze statystyk. Problem polega na tym, że mężczyźni rzadziej rozpoznają u siebie chorobę i w związku z tym rzadziej zwracają się o pomoc do specjalisty. Kobiety mają większe przyzwolenie społeczne, by w trudnościach emocjonalnych prosić o pomoc i wsparcie. Kobiety też inaczej niż mężczyźni radzą sobie z negatywnymi emocjami – rozmawiają o swoich uczuciach, mają potrzebę dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi. Natomiast mężczyźni wykazują tendencję do zamykania się w sobie, mają podejście zadaniowe i szukają konkretnych strategii rozwiązania trudnej sytuacji. W takich okolicznościach introwersja i zamknięcie się w sobie mogą uprawdopodabniać zachorowanie na depresję.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Otyłość a depresja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze