Otyłość a depresja
Otyłość jest dla wielu ludzi poważnym problemem. Tryb życia zmienił się: ludzie nie mają na co dzień odpowiedniej ilości ruchu, przyjmowany pokarm ulega modyfikacji, w pracy pomagają maszyny, przeważa bezruch i pozycja siedząca. Do głównych czynników powstawania otyłości można zaliczyć predyspozycje genetyczne oraz czynniki psychospołeczne. W wyniku rozwoju otyłości może pojawić się także depresja. Depresja jest tym silniejsza, im mocniej lansowany jest w mediach kult szczupłej sylwetki.
1. Konsekwencje otyłości
Otyłość jest chorobą, która nie tylko powoduje przyrost masy ciała, lecz także poważne konsekwencje zdrowotne i psychiczne. Znaczne zwiększenie się masy ciała wpływa na pogorszenie się stanu zdrowia. Pojawiają się problemy somatyczne, np. niska wytrzymałość fizyczna, duszności, choroby serca, zmiany hormonalne. Nieleczona otyłość może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania wielu narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci.
Również w sferze psychicznej otyłej osoby zachodzą swoiste zmiany. Nadmierna masa ciała powoduje zmiany w myśleniu, odbieraniu zewnętrznych bodźców oraz kontaktach z otoczeniem. Wygląd jest bardzo ważny do budowania własnego wizerunku. Kiedy zostaje on silnie zniekształcony poprzez nadwagę, osoba otyła traci wiarę we własne możliwości, ma pesymistyczne myśli i ogranicza swoje kontakty ze światem zewnętrznym.
Problem z nadwagą często powoduje także negatywne oceny ze strony otoczenia. Wyśmiewanie, szykanowanie, przytyki wpływają na pogarszanie się stanu osoby otyłej. Pogorszenie się kontaktów z otoczeniem oraz pogłębianie się problemów psychicznych mogą być przyczyną wycofywania się z aktywnego życia, zwiększenia stresu i zwiększania się masy ciała.
2. Wpływ otyłości na depresję
Problemy związane z dużą nadwagą powodują nie tylko zaburzenia somatyczne, ale również konsekwencje psychiczne. Jedną z nich może być depresja. Otyłość wpływa na samopoczucie i obraz samego siebie. Zaburzenia obrazu własnego ciała mogą pogłębiać się w miarę tycia i zwiększać ryzyko zachorowania na choroby somatyczne i psychiczne. Zaburzenia depresyjne w otyłości mają związek z płcią. Kobiety są bardziej narażone na depresję lub zaburzenia lękowe niż mężczyźni.
Osoby borykające się z problemem otyłości mają niskie poczucie własnej wartości, samoocenę oraz poczucie pewności siebie. Towarzyszy im niepokój, napięcie i przewrażliwienie. Można również zauważyć podwyższony poziom lęku i stresu. Są mniej odporne na agresję i przemoc, narażone są na dyskryminację. Osoby otyłe unikają konfrontacji, starają się stać z boku i nie wychylać w relacjach służbowych i prywatnych. Często również są uzależnione od opinii publicznej.
Stres i zaburzenia emocjonalne mogą być przyczyną wystąpienia depresji u osoby otyłej. Częściej występują zaburzenia depresyjne u kobiet niż u mężczyzn. Pojawienie się depresji w otyłości ma również związek z wielkością nadwagi. Im większa otyłość, tym większe szanse na zachorowanie na depresję.
Otyłość jest przyczyną powstawania trudnych emocji i oddalania się takiej osoby od środowiska społecznego. Zewnętrzne działania otoczenia mogą prowadzić do pogłębiania się problemów osoby z nadwagą. Poczucie wyobcowania i odrzucenia wpływają na pogarszanie się samopoczucia. Powoduje to również zaniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. Wynikiem takich przypadłości emocjonalnych może być rozwój depresji. Obniżanie nastroju i negatywne komunikaty zewnętrzne pogłębiają problemy osoby otyłej. Brak wsparcia i pomocy ze strony otoczenia może wiązać się z rozwojem depresji i całkowitym wycofaniem się z życia społecznego.
Przyczyną rozwoju zaburzeń psychicznych w otyłości mogą być również próby zrzucenia nadwagi. Narzucenie sobie surowej diety i zmiany w normalnym funkcjonowaniu (np. nadmierny wysiłek fizyczny, pozbawienie się wszelkich przyjemności czy głodzenie się) mogą powodować powstawanie zaburzeń w sferze emocjonalnej. Narastające napięcie emocjonalne, nasilający się lęk, niepokój drażliwość i przygnębienie mogą prowadzić do pojawienia się stanów depresyjnych.
3. Depresja przyczyną powstawania otyłości
Depresja może prowadzić do rozwoju otyłości. Na powstawanie nadwagi duży wpływ mają leki przyjmowane w leczeniu zaburzeń afektywnych. W efekcie u osób leczących się farmakologicznie mogą występować zaburzenia odżywiania prowadzące do otyłości. Leki przeciwdepresyjne mają wiele skutków ubocznych, jednym z nich jest przyrost masy ciała.
Zarówno otyłość, jak i depresja są bardzo poważnymi problemami. Obie te dolegliwości mogą na siebie wzajemnie oddziaływać. Objawy depresji mogą być spowodowane osobowościowymi uwarunkowaniami osoby otyłej oraz społecznym środowiskiem. Jeśli pojawia się taki problem, warto jest spojrzeć na osobę chorą całościowo i leczyć nie tylko dolegliwości fizyczne lub psychiczne, ale zająć się zarówno ciałem, jak i umysłem. Zmniejszanie dolegliwości związanych z otyłością może wpływać na poprawę samopoczucia chorego. Praca nad wszystkimi problemami osoby otyłej daje jej szansę na poprawę jakości życia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.