Środki ziołowe na gorszy nastrój

Na depresję cierpi coraz więcej osób – obecnie jest nią dotkniętych 350 milionów ludzi na całym świecie. Wkrótce będzie można o niej mówić jako o chorobie cywilizacyjnej. Już co piąty Polak odczuwa częste stany smutku i przygnębienia, a stąd już krótka droga do depresji. Czy jest skuteczna metoda, aby jej zapobiegać, zanim będziemy musieli z nią walczyć?

Pierwsze objawy depresji

Depresja to bardzo poważne zaburzenie psychiczne, które objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem. Osoba dotknięta tą chorobą nie przejawia chęci do życia, jest apatyczna, nie odczuwa satysfakcji z życia i często ma myśli samobójcze. Niestety, w wielu przypadkach rozpoznanie depresji następuje zbyt późno, gdy wszelkie próby leczenia z góry skazane są na klęskę. Dzięki temu, że choroba rozwija się stopniowo, teoretycznie powinno się ją szybko diagnozować. Mimo to, wiele osób lekceważy jej pierwsze symptomy. Specjaliści alarmują, że przy zauważeniu nawet najdrobniejszych objawów depresji, należy podjąć działania, które mogą zahamować jej dalszy rozwój i zapobiec jej tragicznym skutkom, np. śmierci.

Zobacz film: "Wpływ depresji na życie seksualne"

Objawy depresji to nie tylko obniżony nastrój i brak satysfakcji z życia. Może się ona przejawiać również zaburzeniami snu, brakiem apetytu, niechęcią do pracy, utratą pasji i zainteresowań, problemami z pamięcią, trudnościami w skupieniu uwagi, częstymi bólami w różnych częściach ciała oraz ciągłym uczuciem zmęczenia. Depresja często mylona jest ze zwykłym przygnębieniem. Jak to rozróżnić? Przede wszystkim smutek to stan, który szybko mija i nie jest groźny dla zdrowia i życia. Depresja natomiast to choroba, która trwa miesiącami, często nawet latami. Towarzyszą jej najczęściej inne negatywne odczucia, które mogą nasilać jej objawy i przyczynić się do innych zaburzeń.

Czy preparaty ziołowe są pomocne?

W leczeniu depresji bardzo popularne są wszelkiego rodzaju psychoterapie oraz środki farmakologiczne. Niestety, proces leczenia jest zazwyczaj trudny i długotrwały, ale podjęty odpowiednio wcześnie – często skuteczny. Wiele osób jest przeciwnych stosowaniu leków przeciwdepresyjnych i korzystaniu z pomocy specjalistów. W większości przypadków jest to nieuniknione. Warto jednak pamiętać, że w stanach obniżonego nastroju, gorszego samopoczucia czy apatii można zastosować preparaty ziołowe, które są bardzo pomocne w łagodzeniu objawów depresyjnych. Dużym uznaniem cieszą się tutaj takie zioła i przyprawy jak: dziurawiec, czuwaliczka jadalna, bazylia pospolita, szałwia wieszcza, męczennica lekarska, glistnik jaskółcze ziele oraz żeń-szeń syberyjski.

Szafran a układ nerwowy

Badania dowodzą, że nieoceniony wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego ma również szafran. Ta niepozorna przyprawa wpływa pozytywnie na nastrój i równowagę emocjonalną. Jest on wykorzystywany jako główny składnik suplementów diety zalecanych w stanach obniżonego nastroju. Często wzbogacany o żeń-szeń i witaminy z grupy B pomaga zachować pogodę ducha i ułatwia pokonywanie stresowych sytuacji. Jest to substancja, która w naturalny sposób pomaga w odzyskaniu dobrego humoru i wiary w siebie – być może ta właściwość sprawiała, że szafran był (choć niesłusznie) uważany za afrodyzjak.

Wspomaganie tak, ale pod nadzorem specjalisty

Zioła w naturalny sposób wspomagają nasz organizm – również w przypadku „dolegliwości duszy”. Żadna jednak kompozycja, nawet najskuteczniejszych substancji naturalnych nie zagwarantuje ustąpienia objawów, jeśli mamy do czynienia z depresją, bo terapia powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb przez psychiatrę lub psychoterapeutę. Warto o tym pamiętać, szczególnie przy okazji Światowego Dnia Depresji, który obchodzony jest 23 lutego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich
Suplementy nasenne i uspokajające

Ziołowe tabletki na stres

Ziołowe tabletki na stres

Ziołowe preparaty nie uzależniają i nie powodują innych negatywnych skutków ubocznych, pod warunkiem, że są rozsądnie stosowane.

Przerost prostaty - objawy, leczenie

Leki na prostatę (WIDEO)

Leki na prostatę (WIDEO) Odtwórz wideo

etapie rozwoju tego schorzenia leki ziołowe wykazują taką samą skuteczność jak środki farmakologiczne. Są przy tym bezpieczne, naturalne i wykazują (...) Choroby prostaty to powszechny problem, zwłaszcza u mężczyzn...

Problemy

Sprawdzone sposoby na poprawę nastroju w gorszy dzień

Sprawdzone sposoby na poprawę nastroju w gorszy dzień

gorszy dzień na lepszy. Płacz i krzycz Kiedy mamy złamane serce, często staramy się ukryć wszelkie emocje. Niestety przechowywanie ich w środku (...) Skąd się bierze kiepski nastrój? To naturalne, że...

Diety od A do Z

Pokarmy szczęścia. Jedzenie, które poprawia nastrój

Pokarmy szczęścia. Jedzenie, które poprawia nastrój

Szafran Jedna z najdroższych przypraw na świecie skutecznie poprawia nastrój. Wykazali to irańscy naukowcy, którzy podawali kobietom cierpiącym (...) to sposób na zdrowie i lepszy nastrój. Awokado można wykorzystać na...

Choroby i dolegliwości

Sen przerywany gorszy od braku snu

Sen przerywany gorszy od braku snu

albo nie śpimy wcale. Mamy problemy z zasypianiem, przyjmujemy środki nasenne, budzimy się w środku nocy. Co jest jednak gorsze - brak snu czy sen przerywany

Zioła na różne dolegliwości

Piołun i jego prozdrowotne właściwości

Piołun i jego prozdrowotne właściwości

mogą powodować kaszel, duszność, bóle brzucha, nudności, biegunkę, krew w stolcu, utratę wagi. Zakażenie pasożytami można leczyć naturalnymi środkami (...) zarazki. Mówi się, że gdy te trzy środki zostaną zastosowane...

Słodycze

Wpływ słodyczy na nastrój człowieka

Wpływ słodyczy na nastrój człowieka

Słodycze a nastrój Słodycze towarzyszą wielu osobom codziennie, inni mają na nie ochotę w określonych sytuacjach. Czy słodycze poza kaloriami dostarczają czegoś naszemu organizmowi? Czy mogą oddziaływac również na psychikę?