Walka kobiet z depresją

Depresja w ujęciu naukowym jest zaburzeniem nastroju, które objawia się ogólnym spadkiem aktywności oraz utratą zainteresowań na różnych płaszczyznach (zawodowej, osobistej, społecznej itp.). Osoby nią dotknięte przejawiają uczucie żalu, smutku, poczucia winy czy obojętności. Często izolują się od najbliższego otoczenia bądź w kontaktach interpersonalnych bywają nadmiernie drażliwe. W wywiązywaniu się z codziennych obowiązków może przeszkadzać im niezdolność do skupienia uwagi i koncentracji na bieżących zadaniach. Wśród symptomów odnajdujemy również brak apetytu oraz spadek libido. Problemu takiego nie powinno się ignorować, zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują przez długi czas. Do najbardziej niebezpiecznych objawów należą myśli i próby samobójcze. Z tego względu należy reagować odpowiednio wcześnie, zanim rzeczywiście przybiorą na sile.

Polecane wideo:

Przyczyny choroby

U podłoża depresji leży wiele czynników o charakterze biologicznym, genetycznym, środowiskowym, psychologicznym i poznawczym. Przyczynia się do niej m.in. niski poziom noradrenaliny i serotoniny, które pełnią w mózgu rolę neuroprzekaźników. Depresja może być chorobą przewlekłą (dystymia) lub też występować w określonych warunkach (np. depresja sezonowa – związana z okresowym niskim natężeniem światła słonecznego w cyklu rocznym w danym regionie geograficznym) i sytuacjach życiowych (np. depresja poporodowa).

Kobiety a depresja

Biorąc pod uwagę dostępne statystyki, depresja dotyka dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Są one również bardziej narażone na to, iż przebieg choroby przybierze u nich formę przewlekłą. To także panie częściej podlegają hospitalizacji w wyniku omawianej przypadłości. Różnice płciowe przejawiają się następnie w sferze ujawniania objawów, poszukiwania pomocy oraz strategii radzenia sobie z chorobą.

W leczeniu depresji u kobiet stosuje się przede wszystkim psychoterapię oraz środki farmakologiczne (antydepresanty). Dodatkowo zalecane jest również podjęcie aktywności fizycznej, zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz stosowanie suplementów diety, w tym preparatów pochodzenia naturalnego (zioła, oleje, olejki).

Komentarze (1)
~gość
~gość 6 miesięcy temu

Depresja to straszna choroba – bez pomocy specjalisty trudno sobie z nią poradzić. Chorowałam na nią i nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy, rodzina zapisała mnie do psychiatry, dziś jestem zdrowa. Trafiłam na wspaniałego specjalistę – leczyłam się w Enel Medzie w Warszawie, terapie bardzo mi pomogły, dodatkowo brałam też przepisane leki. Teraz tylko czytam o depresji, sama jej już nie przeżywam, zaczęłam też uprawiać sport – podobno też pomaga :) i dobrze się ze sobą czuję. Polecam wszystkim.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich
Cellulit - przyczyny, rodzaje, stopnie, zwalczanie, sport, kosmetyki, zabiegi

Bez cellulitu

Bez cellulitu

Coraz więcej szczupłych kobiet skarży się na cellulit. Choć walka z pomarańczową skórką jest trudna, to warto ją podjąć.

Depilacja i epilacja

Efekty depilacji twarzy

Efekty depilacji twarzy

Dla niektórych kobiet depilacja twarzy to niekończąca się walka z powracającymi, nieestetycznymi włoskami. Aby się ich pozbyć na stałe, warto wybrać metodę, która łączyłaby skuteczność z bezpieczeństwem stosowania.

Depresja i mania

Coraz więcej Polaków cierpi na depresję

 Coraz więcej Polaków cierpi na depresję Odtwórz wideo

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Wzrost liczby zachorowań (...) rodaków myli przedłużające się pogorszenie nastroju z tym poważnym zaburzeniem psychicznym....

Potliwość dłoni i stóp

Walka z nadmierną potliwością stóp

Walka z nadmierną potliwością stóp

Z potliwością stóp można sobie poradzić, ważne jest jednak wczesne rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie podejście do leczenia.

Mieszkaj zdrowo

Nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza

Walka z suchym powietrzem Suche powietrze bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka, dlatego nawilżacze powietrza są idealnym rozwiązaniem, a ich ogromny wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Samotność

Życie w pojedynkę

Życie w pojedynkę

W dzisiejszych czasach powierzchowność kontaktów międzyludzkich nie jest rzadkością. Zamykanie się w poczuciu osamotnienia może przynieść wiele niechcianych, negatywnych skutków, włącznie z depresją.

Onkologia

Publikacja "Wygrać z rakiem"

Publikacja "Wygrać z rakiem"

Walka z nowotworem Publikacja ma na celu poszerzenie świadomości dotyczącej różnych aspektów choroby nowotworowej, m.in. leczenia nowotworów.

Produkty żywnościowe

Najskuteczniejsze produkty żywnościowe w walce z rakiem

Najskuteczniejsze produkty żywnościowe w walce z rakiem

Walka z rakiem Rak to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. W krajach o średnich i niskich dochodach jest powodem śmierci aż w 70 (...) proc. przypadków. To choroba, która nie pyta o wiek czy płeć, bo rozwija się zarówno...