Depresja reaktywna

Depresja reaktywna niekiedy określana jest jako depresja egzogenna i należy do rodzajów zaburzeń afektywnych. Ten rodzaj depresji powstaje w związku z pojawieniem się w życiu trudnego, traumatycznego przeżycia i to odróżnia depresję egzogenną od innych postaci depresji. Najczęściej depresja reaktywna występuje u osób, które przeżywają śmierć bliskiej osoby. Co jeszcze należy do głównych przyczyn tych zaburzeń i czym się one objawiają?

Przyczyny depresji reaktywnej

Do typowych przyczyn wystąpienia depresji reaktywnej, poza wspomnianą śmiercią bliskiej osoby (partnera życiowego, dziecka, ojca, matki, kogoś bliskiego i niespokrewnionego), należą też: wypadek, choroba, porzucenie. Specyficzne przyczyny tego rodzaju zaburzenia wiążą się z tym, co dla pacjenta było ważne, a co utracił: wymarzona praca, zdrowie (depresja może dotknąć np. pacjentów z chorobami nowotworowymi), mieszkanie, majątek itp. Zatem depresja reaktywna jest zwykle reakcją na utratę czegoś lub kogoś. Zdarzają się inne formy tej depresji, na przykład depresja poporodowa jako reakcja na zmiany w życiu, które pojawiają się wraz z narodzinami dziecka. Depresja poporodowa wiąże się ponadto z burzą hormonalną, jakiej podlega świeżo upieczona matka. Depresje reaktywne powstają także na skutek stresujących wydarzeń w życiu, jak rozwód, zawód miłosny, choroba czy kalectwo.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Objawy depresji reaktywnej

Depresja reaktywna, która jest wynikiem przeżywania śmierci innej osoby, ma objawy zbliżone do syndromu żałoby. Mogą występować zaburzenia trawienia lub ogólne osłabienie, zaniedbywanie obowiązków zawodowych, ucieczki z domu, obsesyjne przywoływanie wspomnień, takich jak scena śmierci. Osoby cierpiące na ten rodzaj depresji często irytują się i mają wrogie nastawienie do ludzi, którzy przychodzą do nich z pomocą. Chorzy nieustannie noszą w sobie poczucie winy, związane na przykład z niepowstrzymaniem śmierci bliskiej osoby. Nie potrafią także powrócić do swoich stałych wzorców zachowań. W skrajnych przypadkach depresja prowadzi do prób samobójczych, dochodzi do nich zwykle kilka tygodni od zdarzenia, które wywołało depresję.

Inne objawy depresji reaktywnej są podobne do symptomów innych zaburzeń depresyjnych. Pojawia się smutek, pesymizm, przygnębienie, poczucie braku sensu życia, spadek aktywności psychomotorycznej, płaczliwość, spadek motywacji do jakiegokolwiek działania. Depresję reaktywną poznaje się po tym, że można stwierdzić jej przyczynę, tzn. że depresję reaktywną zawsze poprzedza jakieś traumatyczne, stresujące wydarzenie w życiu pacjenta. W celu postawienia prawidłowej diagnozy trzeba koniecznie wykluczyć zespół depresyjny związany z inną chorobą, w przebiegu której mogą pojawiać się stany depresyjne.

Leczenie depresji reaktywnej

Objawy depresji reaktywnej mogą być samoistnie wyleczone, jeśli wydarzenie, które wywołało depresję, okaże się nieprawdą lub zanikną jego skutki, np.:

 • osoba zaginiona odnajdzie się,
 • choroba (np. nowotworowa) zostanie wyleczona,
 • diagnoza śmiertelnej choroby okaże się błędna,
 • osoba chora znajdzie nową pracę.

Jeśli tak się nie stanie, leczenie depresji warto rozpocząć od psychoterapii. W razie konieczności pacjenci zażywają środki farmakologiczne. Często obie formy leczenia są ze sobą łączone. Leki dobiera się w zależności od stopnia intensywności objawów i zmian, jakie poczyniła depresja w życiu chorego – obserwuje się także reakcje organizmu i psychiki chorego na przyjmowane leki, aby w razie potrzeby je zmienić. Właściwie przeprowadzona terapia może całkowicie wyprowadzić pacjenta z depresji. Po wyleczeniu praktycznie nie zdarzają się nawroty, w przeciwieństwie do innych rodzajów depresji. Jednak należy podkreślić, że ten rodzaj zaburzeń ma charakter indywidualny dla każdego pacjenta.

Małgorzata Kazbieruk, ponad rok temu

Bibliografia

 • Habrat-Pragłowska E., Koszewska I., O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2796-9.
 • Kramer P., Czym jest depresja?, REBIS, Poznań 2007, ISBN 83-7301-775-7.
 • Rybakowski J., Oblicza choroby maniakalno-depresyjnej, Termedia, Poznań 2009, ISBN 978-83-89825-28-5.
 • Sidorowicz S., (red.), Psychiatria – praktyczny przewodnik kliniczny, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-151-8.

Rodzaje depresji

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje depresji
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Rodzaje depresji
Rodzaje depresji

Zwrot ku naturze w walce z depresją sezonową

Depresja sezonowa, czyli sezonowe zaburzenie afektywne, to choroba, która dotyczy nawet 10 procent mieszkańców Polski. Dotyka głównie ludzi młodych (...) , gdyż w skali globu na różne odmiany depresji cierpi 350 milionów...

Rodzaje depresji

Dystymia - objawy, przyczyny, leczenie

Dystymia to stan chronicznego smutku, podczas którego występują objawy depresji pojawiające się na przestrzeni co najmniej dwóch lat. U osoby (...) cierpiącej na dystymię objawy te są łagodniejsze i bardziej rozłożone w czasie niż w...

Rodzaje depresji

Depresja atypowa

Depresja atypowa jest jednym z najbardziej powszechnych typów depresji. Jest atypowa, ponieważ wiele jej objawów jest odwrotnych do objawów wielkiej (...) depresji. Na przykład osoby cierpiące na ten...

Rodzaje depresji

Depresja maniakalna

O depresji wiele wiemy i wiele mówimy. Jednak zaburzeniem jest także jej całkowite przeciwieństwo, drugi biegun - mania. Tak jak w przypadku depresji (...) jak w depresji zmiany te dotyczą snu i czuwania,...

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja poporodowa nie oznacza, że jest się złą matką, to jedynie syndrom baby blues.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.