Trwa ładowanie...

Depresja reaktywna

Depresja reaktywna niekiedy określana jest jako depresja egzogenna i należy do rodzajów zaburzeń afektywnych. Ten rodzaj depresji powstaje w związku z pojawieniem się w życiu trudnego, traumatycznego przeżycia i to odróżnia depresję egzogenną od innych postaci depresji. Najczęściej depresja reaktywna występuje u osób, które przeżywają śmierć bliskiej osoby. Co jeszcze należy do głównych przyczyn tych zaburzeń i czym się one objawiają?

spis treści

1. Przyczyny depresji reaktywnej

Do typowych przyczyn wystąpienia depresji reaktywnej, poza wspomnianą śmiercią bliskiej osoby (partnera życiowego, dziecka, ojca, matki, kogoś bliskiego i niespokrewnionego), należą też: wypadek, choroba, porzucenie. Specyficzne przyczyny tego rodzaju zaburzenia wiążą się z tym, co dla pacjenta było ważne, a co utracił: wymarzona praca, zdrowie (depresja może dotknąć np. pacjentów z chorobami nowotworowymi), mieszkanie, majątek itp. Zatem depresja reaktywna jest zwykle reakcją na utratę czegoś lub kogoś. Zdarzają się inne formy tej depresji, na przykład depresja poporodowa jako reakcja na zmiany w życiu, które pojawiają się wraz z narodzinami dziecka. Depresja poporodowa wiąże się ponadto z burzą hormonalną, jakiej podlega świeżo upieczona matka. Depresje reaktywne powstają także na skutek stresujących wydarzeń w życiu, jak rozwód, zawód miłosny, choroba czy kalectwo.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Objawy depresji reaktywnej

Depresja reaktywna, która jest wynikiem przeżywania śmierci innej osoby, ma objawy zbliżone do syndromu żałoby. Mogą występować zaburzenia trawienia lub ogólne osłabienie, zaniedbywanie obowiązków zawodowych, ucieczki z domu, obsesyjne przywoływanie wspomnień, takich jak scena śmierci. Osoby cierpiące na ten rodzaj depresji często irytują się i mają wrogie nastawienie do ludzi, którzy przychodzą do nich z pomocą. Chorzy nieustannie noszą w sobie poczucie winy, związane na przykład z niepowstrzymaniem śmierci bliskiej osoby. Nie potrafią także powrócić do swoich stałych wzorców zachowań. W skrajnych przypadkach depresja prowadzi do prób samobójczych, dochodzi do nich zwykle kilka tygodni od zdarzenia, które wywołało depresję.

Inne objawy depresji reaktywnej są podobne do symptomów innych zaburzeń depresyjnych. Pojawia się smutek, pesymizm, przygnębienie, poczucie braku sensu życia, spadek aktywności psychomotorycznej, płaczliwość, spadek motywacji do jakiegokolwiek działania. Depresję reaktywną poznaje się po tym, że można stwierdzić jej przyczynę, tzn. że depresję reaktywną zawsze poprzedza jakieś traumatyczne, stresujące wydarzenie w życiu pacjenta. W celu postawienia prawidłowej diagnozy trzeba koniecznie wykluczyć zespół depresyjny związany z inną chorobą, w przebiegu której mogą pojawiać się stany depresyjne.

3. Leczenie depresji reaktywnej

Objawy depresji reaktywnej mogą być samoistnie wyleczone, jeśli wydarzenie, które wywołało depresję, okaże się nieprawdą lub zanikną jego skutki, np.:

  • osoba zaginiona odnajdzie się,
  • choroba (np. nowotworowa) zostanie wyleczona,
  • diagnoza śmiertelnej choroby okaże się błędna,
  • osoba chora znajdzie nową pracę.

Jeśli tak się nie stanie, leczenie depresji warto rozpocząć od psychoterapii. W razie konieczności pacjenci zażywają środki farmakologiczne. Często obie formy leczenia są ze sobą łączone. Leki dobiera się w zależności od stopnia intensywności objawów i zmian, jakie poczyniła depresja w życiu chorego – obserwuje się także reakcje organizmu i psychiki chorego na przyjmowane leki, aby w razie potrzeby je zmienić. Właściwie przeprowadzona terapia może całkowicie wyprowadzić pacjenta z depresji. Po wyleczeniu praktycznie nie zdarzają się nawroty, w przeciwieństwie do innych rodzajów depresji. Jednak należy podkreślić, że ten rodzaj zaburzeń ma charakter indywidualny dla każdego pacjenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Dystymia
Depresja reaktywna
Depresja reaktywna
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza