Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Szyda

Psychoterapia w leczeniu depresji nerwicowej

Avatar placeholder
22.07.2024 14:52
Psychoterapia w leczeniu depresji nerwicowej
Psychoterapia w leczeniu depresji nerwicowej

Psychoterapia jest często pierwszą formą leczenia zalecaną w przypadku depresji nerwicowej. Psychoterapia, nazywana również po prostu terapią, łączy w sobie wiele technik leczenia. Podczas terapii pacjent rozmawia o swojej depresji ze specjalistą, który pomaga mu odkryć i pokonać jej przyczyny.

spis treści

1. Przyczyny depresji

Czynniki wywołujące depresję to m.in.:

  • Cierpienie po stracie bliskiej osoby lub cierpienie związane z przewlekłą chorobą.
  • Regularne kłótnie i konflikty z rodziną, przyjaciółmi lub kolegami z pracy.
  • Poważne zmiany w życiu: przeprowadzka do innego miasta, zmiana pracy, odejście na emeryturę.
  • Wyizolowanie i samotność.
  • Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Powyższe czynniki mogą łączyć się ze sobą  i zawsze są ściśle powiązane z czynnikami natury fizjologicznej oraz  korelują z brakiem równowagi chemicznej w mózgu. Niezwykle istotne jest, aby w leczeniu depresji brać pod uwagę zarówno czynniki psychologiczne, jak i fizjologiczne choroby.

2. Jak działa psychoterapia?

Psychoterapia depresji pozwala zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego uaktywniają się myśli, emocje i zachowania prowadzące do stanów depresyjnych. Pozwala również rozpoznać  i ustalić , jakie problemy i wydarzenia (choroba, śmierć w rodzinie, rozwód) sprzyjają utrzymaniu depresji. Psychoterapia pomaga poradzić sobie z tymi problemami i, o ile to możliwe uporządkować je i rozwiązać. Dzięki terapii pacjent odzyskuje kontrolę nad swoim życiem i uczy się technik pozwalających pokonywać problemy i życiowe trudności.

3. Jak leczyć depresję?

Istnieje wiele rodzajów terapii, dostosowanych do określonej sytuacji emocjonalnej i rodzinnej pacjenta, oraz jego preferowanych sposobów rozwiązywania problemów.

  • Terapia indywidualna: Ten typ leczenia obejmuje spotkania pacjenta  z psychoterapeutą.
  • Terapia grupowa: Dwóch lub więcej pacjentów uczestniczy w terapii w tym samym czasie. Pacjenci dzielą się ze sobą swoimi przeżyciami ,uczuciami co pozwala im odkryć, że inni także  doświadczają trudności i mają podobne problemy.
  • Terapia par: Ten typ terapii pomaga parom zrozumieć, jakie dynamiki zachodzą w ich wzajemnej relacji  i jakie można podjąć wspólne działania prowadzące do korzystnych zmian.
  • Terapia rodzinna: Rodzina jest czynnikiem kluczowym w leczeniu depresji, dlatego warto w terapię zaangażować członków rodziny pacjenta. Podczas spotkań będą oni mogli lepiej zrozumieć jego cierpienie i poznać  różne sposoby, aby mu pomóc.

3.1. Terapia psychodynamiczna

Terapia psychodynamiczna  zakłada, że naszymi wyborami kieruje w znacznym stopniu nieświadomość. Źródeł naszych udręk należy szukać w przeszłości, głównie w relacjach z ważnymi dla nas ludźmi we  wczesnym dzieciństwie. Celem tej terapii jest zrozumienie i przepracowanie wspólnie z psychoterapeutą niepokojów i lęków z przeszłości.

3.2. Terapia interpersonalna

Terapia interpersonalna koncentruje się na relacjach społecznych pacjenta z rodziną i przyjaciółmi. Celem tej terapii jest poprawa komunikacji i podniesienie samooceny. Jest ona szczególnie skuteczna w przypadku depresji wywołanej przez znaczące wydarzenia (rozwód, śmierć) lub odizolowanie.

3.3. Terapia poznawczo-behawioralna

Ten typ terapii pomaga chorym skorygować ich błędne widzenie rzeczywistości. Praca psychologa z pacjentem ma na celu zmianę myśli dotyczących jego samego i innych z negatywnych na pozytywne. Terapia jest bardzo skuteczna w leczeniu depresji, nerwicy, lęków napadowych, fobii (np. agorafobii), fobii społecznej, bulimii, nerwicy natręctw, stresu pourazowego oraz schizofrenii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Techniki stosowane w leczeniu depresji
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze