Trwa ładowanie...

Dystymia – objawy, czym różni się od depresji, przyczyny, leczenie

Dystymia to stan chronicznego smutku, podczas którego występują objawy depresji pojawiające się na przestrzeni co najmniej dwóch lat. U osoby cierpiącej na dystymię objawy te są łagodniejsze i bardziej rozłożone w czasie niż w przypadku ostrej depresji.

Zobacz film: "Zmniejszenie poziomu stresu a depresja"

spis treści

1. Objawy dystymii

Dystymia jest diagnozowana, jeśli w okresie co najmniej dwóch lat występują co najmniej dwa objawy wymienione poniżej:

  • stan ciągłego smutku,
  • zaburzenia apetytu (brak apetytu lub nadmierny apetyt),
  • zaburzenia snu (bezsenność lub zbyt długi sen),
  • spadek energii, zmęczenie,
  • zaniżona samoocena,
  • brak nadziei,
  • poczucie winy,
  • trudności z koncentracją i z podejmowaniem decyzji,
  • chroniczne bóle, w tym głowy, problemy trawienne,
  • myśli samobójcze.

2. Czym dystymia różni się od depresji

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey...

zobacz galerię

Wielka depresja (lub depresja kliniczna) różni się od dystymii obecnością dwóch elementów: anhedonii (niemożność odczuwania przyjemności i pozytywnych emocji) oraz objawów psychomotorycznych (spowolnienie lub pobudzenie). Poza tym epizody wielkiej depresji są diagnozowane na podstawie obecności co najmniej pięciu z powyższych objawów w czasie co najmniej dwóch tygodni.

3. Chroniczny stres

Podobnie jak w przypadku depresji przyczyny dystymii mogą wynikać z predyspozycji genetycznych, zaburzeń w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, okresów silnego stresu w dzieciństwie lub w dorosłym życiu, odizolowania lub braku wsparcia i pomocy ze strony otoczenia. Stres wywołujący dystymię to zazwyczaj stres chroniczny, niespowodowany konkretnym wydarzeniem. Badania wykazują, że objawy dystymii nasilają się w czasie jest trwania, nie dzieje się to jednak w sposób nagły, lecz stopniowo. U osób starszych dystymia wynika z problemów zdrowotnych, problemów z poruszaniem się lub z osłabienia zdrowia psychicznego. Około 75 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano dystymię, cierpi również z powodu innych zaburzeń psychicznych, jak  narkomania czy alkoholizm oraz chronicznych bólów fizycznych. W takim przypadku trudno określić przyczynę choroby. Powstają zamknięte kręgi, kiedy stan depresji prowadzi do alkoholizmu albo kiedy choroba serca prowadzi do depresji. Wszystkie problemy nakładają się na siebie i wpływają jedne na drugie.

Zobacz także:

4. Leczenie dystymii

Osoby cierpiące na dystymię są często źle leczone. Zazwyczaj zwracają się do lekarza rodzinnego, który nie diagnozuje odpowiednio choroby. Część w ogóle nie udaje się do lekarza, ponieważ stan, w którym się znajdują, tak bardzo stał się częścią nich, że wychodzą z założenia, iż jest to ich normalne zachowanie i samopoczucie. Podobnie jak wielka depresja, dystymia powinna być leczona zarówno farmakologicznie, jak również przez psychoterapię.

Następny artykuł: Fibromialgia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.