Śmierć bliskiej osoby a depresja

Śmierć bliskiej osoby może być czynnikiem wyzwalającym bardzo silny stres. Osoby z najbliższego otoczenia zmarłego mogą przeżywać wiele trudności związanych z tym przeżyciem. Problemy, które pojawiają się po śmierci bliskich mogą być przyczyną rozwoju depresji. Śmierć dosięga każdego człowieka, a mimo to nadal nie potrafimy sobie dobrze radzić z uczuciami oraz emocjami, jakie rodzą się po tym wydarzeniu. Przeżycie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najcięższych przeżyć, jakie mogą spotkać człowieka.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Ból po stracie bliskiej osoby

Pojawiający się żal to stracie blisiej osoby jest normalnym uczuciem, które rodzi się w takiej sytuacji. Siła z jaką przeżywa się emocje po śmierci bliskiej osoby zależy od stopnia zażyłości oraz pokrewieństwa. Najdłużej utrzymuje się żal po stracie bliskich krewnych genetycznych oraz współmałżonka. Na samopoczucie żałobników wpływa także to, w jakim wieku był zmarły oraz co spowodowało śmierć. Kiedy jest to osoba młoda i pełna życia jej odejście staje się druzgocącym doświadczeniem. Śmierć starszej, schorowanej osoby nie jest już tak traumatycznym wydarzeniem. Jeśli osoba ta ciężko chorowała, to często jej śmierci oprócz żalu towarzyszy poczucie ulgi.

Reakcje organizmu i psychiki na śmierć bliskiej osoby

Reakcją na śmierć bliskiej osoby są objawy zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Do fizjologicznych reakcji organizmu można zaliczyć:

 • utratę tchu,
 • poczucie pustki w żołądku,
 • brak siły w mięśniach,
 • utratę energii.

W takich chwilach charakterystyczny jest również płacz. Może on trwać bardzo długo, wiążąc się z wylewaniem łez i odczuwaniem silnych emocji. Śmierć bliskiej osoby może wywoływać psychiczne dolegliwości, które charakteryzują się wrażeniem nierealności, powstaniem dystansu emocjonalnego względem innych osób, a także poczucie obecności osoby zmarłej. Pojawiają się także trudne emocje i odczucia związane z osobą zmarłą i okoliczności jej śmierci. Mogą tej sytuacji towarzyszyć takie problemy, jak dezorganizacja zachowania, poczucie winy oraz napady niepokoju, uczucie lęku, gniewu i poruszenia. Długotrwałą i bardzo poważną konsekwencją żałoby może być depresja.

Depresja a zaburzenia emocjonalne

Wystąpienie depresji lub silnych zaburzeń emocjonalnych podobnych w przebiegu do depresji, jest spowodowane narastaniem napięcia wewnętrznego oraz narażeniem na stres związany ze stratą bliskiej osoby. Codzienność staje się szara, przyszłość jawi się w ciemnych barwach. Dotychczasowe plany, zajęcia oraz zainteresowania odchodzą na dalszy plan. Utrata inicjatywy, apatia oraz brak celu w działaniach mogą być nasilone, kiedy wiążą się z osobą zmarłego.

Zaburzenia emocjonalne związane z czasem żałoby

Żałoba jest czasem, kiedy człowiek przeżywa emocje związane ze stratą bliskiej osoby i stara się przystosować do nowej sytuacji. W skrajnych przypadkach problemy mogą być trudniejsze do przezwyciężenia, niż można się tego było spodziewać. Utrata kontroli nad sytuacją oraz narastanie stresu może być przyczyną depresji.

Depresja po śmierci bliskiej osoby może prowadzić do całkowitego zaburzenia funkcjonowania osoby pogrążonej w żałobie. Objawami depresji mogą być:

 • zły nastrój,
 • zaburzenia snu,
 • negatywny obraz siebie i świata,
 • myśli samobójcze,
 • poczucie bezsensu jakichkolwiek działań,
 • wewnętrzne poczucie bycia niepotrzebnym i odosobnionym,
 • izolowanie się od świata,
 • brak chęci do działania,
 • zrywanie kontaktów z rzeczywistością,
 • zamykanie się we własnym świecie,
 • dominacja uczucia straty i rozpamiętywania minionych zdarzeń.

Do czego może doprowadzić nieleczona depresja?

Nieleczona depresja po śmierci bliskiej osoby może doprowadzić do całkowitego wycofania się z życia i powikłań somatycznych. Osoba chora na depresję jest bardziej narażona na zapadanie na choroby somatyczne, niż osoba zdrowa psychicznie. Również powstające myśli samobójcze mogą być w tym wypadku zagrożeniem dla życia i zdrowia. Nasilające się myśli samobójcze oraz wcielanie ich w życie może doprowadzić do tragedii. Innym zagrożeniem w takich sytuacjach jest przyjmowanie leków uspokajających i nasennych, które mają na celu „wyciszyć” osobę w żałobie. Nieodpowiednio stosowane (w zbyt dużych dawkach, bez odpowiedniej diagnozy i porozumienia z lekarzem) mogą prowadzić do zatrucia organizmu, a nawet zgonu.

Warto zatem zwracać uwagę na stan człowieka pogrążonego w żałobie po śmierci bliskiej osoby, ponieważ wczesne zauważenie problemu i interwencja mogą pozwolić na powrót do zdrowia i aktywnego życia takiej osobie.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

 • Bridges P., Malbi G., Postępowanie w depresji, Urban & Partner, Wrocław 2001, ISBN 83-87944-57-2.
 • Dodziuk A., Żal po stracie, czyli o przeżywaniu żałoby, Instytut Psychologii Zdrowia, Warszawa 2007, ISBN 978-83-60747-06-3.
 • Horwood J., Znaleźć ulgę w depresji, Jedność, Kielce 2005, ISBN 83-7442-041-3.
 • McKenzie K., Zrozumieć depresję, Via Medica, Gdańsk 2007, ISBN 978-83-60945-69-8.

Żałoba i strata

Komentarze (1)
~beata
~beata ponad rok temu

Witam! chcialabym opisac przypadek, ktory posrednio dotyczy mnie. 2 tyg. temu odwiedziala nas mama mojego chlopaka, mieszkam za granica. 2 dni po przylocie zmarl jej tata, czyli dziadek mojego chlopaka( byl juz po 1 udarze zmarl na skutek kolejnego) niestety mama mojego chlopaka nie mogla wrocic odrazy do domu, ale poczekac 3 dni az do zabukowanego lotu powrotnego. zawsze mialysmy super relacje, byla dla mnie jak 2 mama, ale jakies 2 dni po smierci dziadka zaczela mnie atakowac, wykrzykiwac obelgi na moj temat prawie mnie uderzyla, wyzywala mnie strasznie. pomyslalam ze to po smierci dziadka moze jakies zaburzenia emocjonaln, psychiczne ale minely 2 tyg i jest dalej to samo. prosze o jakies podpowiedzi, jesli dalej tak bedzie bedzie nam ciezko utrzymac zwiazek. pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żałoba i strata
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Żałoba i strata
Żałoba i strata

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie

Ostatnie dni życia Australijska pielęgniarka, Bronnie Ware, przez wiele lat pracowała jako opiekunka paliatywna. Towarzyszyła pacjentom p****rzez ostatnie 3 do 12 tygodni życia, prowadząc rozmowy, które miały przygotować ich do śmierci. Jak opisuje w...

Żałoba i strata

Jak przeżyć śmierć bliskiej osoby?

Jak przeżyć śmierć bliskiej osoby?

się straciło - czy matkę, ojca, przyjaciela, brata, męża, córkę, czy żonę, niezależnie od okoliczności zgonu - strata uderza w samo serce. Śmierć (...) bliskiej osoby W jaki sposób uporać się z niewiarygodnym cierpieniem? Jak zaakceptować...

Żałoba i strata

Śmierć bliskiej osoby (WIDEO)

Śmierć bliskiej osoby (WIDEO) Odtwórz wideo

w tym czasie może być bardzo zmienny. Aby poprawić nastrój można spróbować zachęcić osobę w żałobie, aby wybrała się na wycieczkę, spacer, wyszła do miejsc

Żałoba i strata

Żałoba po dziecku

Strata kogoś bliskiego to traumatyczne przeżycie i niewyobrażalna tragedia. Współczesne społeczeństwo hołduje takim wartościom, jak młodość, piękno (...) , witalność. Człowiek zwykle nie jest przygotowany na wieczną rozłąkę, a już żałoba...

Żałoba i strata

Żałoba a wesele

Żałoba a wesele to, na pierwszy rzut oka, dwie kompletnie wykluczające się rzeczywistości. Jak cieszyć się z dnia zaślubin w perspektywie straty (...) . Jak pogodzić te sprzeczne uczucia? W pierwszym momencie wiele par...

Żałoba i strata

Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

niż się powszechnie sądzi. Żałoba jest normalną i uzasadnioną odpowiedzią naszej psychiki na dotkliwą stratę, jaką jest strata bliskiej osoby. Pod wieloma (...) po stracie bliskiej osoby? Nie należy...

Żałoba i strata

Ile trwa żałoba?

Ile trwa żałoba?

będzie trwała żałoba i smutek po ojcu? - odpowiada mgr Piotr Jan Antoniak W jaki sposób pomóc sobie po stracie ukochanego brata? - odpowiada mgr Anna Ingarden (...) ze zmarłym. Zwyczajowo, żałoba po...

Żałoba i strata

Strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby to duże przeżycie emocjonalne. Kiedy śmierć bliskiej osoby wydarzyła się w sposób tragiczny, warto wybrać się po poradę do psychologa.

Żałoba i strata

Żałoba

Żałoba

Śmierć bliskiej osoby często przychodzi nagle, gdy zupełnie nie jesteśmy przygotowani na tego typu wstrząs. W tym czasie ważne jest uporządkowanie emocji, tłumienie ich może przyczynić się do powstania depresji.

Żałoba i strata

Śmierć dziecka

Śmierć dziecka

Rozpacz rodziców po stracie dziecka jest zawsze tak samo bolesna, zarówno gdy dziecko umiera nagle, w wyniku niespodziewanej tragedii lub ciężkiej choroby.