Ile trwa żałoba?

Żałoba jest naturalną i normalną reakcją na śmierć człowieka. Odczuwany smutek po śmierci przybiera postać rozchwiania emocjonalnego i psychicznego. U osieroconej osoby poczucie bierności i złości wobec świata zewnętrznego może mieszać się z nienaturalnie wzmożoną aktywnością i podejmowaniem nieuzasadnionych, destrukcyjnych decyzji. Dlatego niezwykle ważne jest otoczenie opieką i życzliwością osobę, którą spotkała śmierć bliskiego. Żałoba to czas, w którym można wyciszyć się, opłakać ukochaną osobę i w końcu pogodzić się z jej odejściem. Ile powinien trwać proces żałoby i żal po stracie bliskiej osoby?

Zobacz film: "Gdy ukochana osoba odejdzie"

Co to jest żałoba?

Żałoba jest naturalną reakcją człowieka na śmierć. Ktoś, kogo kochasz, zmarł, nie będzie już częścią twojego życia i nigdy nie zobaczysz go ponownie na tym świecie. Trudno nie płakać! Jednak są tacy, którzy do żałoby podchodzą bardziej od strony poczucia obowiązku. Być może uważają, że jeśli nie będą opłakiwać zmarłego wystarczająco długo, oznaczać to będzie, że zmarły był dla nich obojętny. Nie ma sposobu, aby ostatecznie dowiedzieć się, co czeka nas po śmierci. W zależności od osobistych przekonań, pocieszenie można znaleźć w wierze o wejściu zmarłego do raju i zaznaniu przez niego wiecznego spokoju lub przekonaniu o przejściu do nowego życia.

Pamięć o zmarłym jest bardzo istotnym elementem żałoby. Dobrze jest powspominać te sytuacje, w których zmarły przyczynił się do zdarzenia wielu wspaniałych i dobrych rzeczy w naszym życiu. Niektórzy ludzie są zapamiętywani za dobre uczynki, inni ze względu na zadbany, piękny ogród, w którym razem spędzali czas lub po prostu ze względu na uczucie, które łączyło ich przez długi okres. W trakcie żałoby powinniśmy być wyciszeni, co pozwoli na refleksję nad zmarłym. Nie jest wskazany udział w imprezach i zabawach. Koniecznym elementem będzie ciemny strój, a przynajmniej jego część. Należy też unikać krzykliwych ubrań i kontrastów.

Czas trwania żałoby

Przyjęło się, że żałoba trwa rok, aczkolwiek uzależnione jest to od stopnia powinowactwa ze zmarłym. Zwyczajowo, żałoba po śmierci męża/żony trwa rok i sześć tygodni. Ile trwa żałoba po mamie? Po stracie rodziców nosimy żałobę przez pół roku, a przez kolejne sześć miesięcy obowiązuje tzw. pół-żałoba, charakteryzująca się nie czarnymi, a szarymi strojami. Ile trwa żałoba po dziadku, a ile trwa żałoba po babci? W obydwu przypadkach po dziadkach, a także po stracie rodzeństwa, żałoba trwa pół roku, natomiast po dalszych krewnych – trzy miesiące.

Żałoba może nieść za sobą negatywne reakcje dla naszego organizmu. Jeżeli trwa za długo, a my nie potrafimy pogodzić się ze stratą bliskiej osoby, to żal i smutek mogą być szkodliwe dla codziennego życia i nastroju. Może to być też męczące dla otaczających nas ludzi, którzy początkowo, współczując straty, zaczynają współczuć nam ze względu na niemożność powrotu do normalnego życia. W takich sytuacjach należy pozwolić, aby żal po bliskich odszedł, a mimo to pamięć po zmarłym pozostała w naszym sercu.

Etapy żałoby

  • Szok i negacja – informacja o śmierci jest zawsze zaskoczeniem, nawet w sytuacjach, kiedy można przewidzieć postęp choroby. Niedowierzanie i próba zaprzeczenia śmierci razem z odczuwanym bólem powodują, że bliscy zmarłego nie potrafią kontaktować się prawidłowo ze światem zewnętrznym. Konieczność zorganizowania pogrzebu i dopełnienia wszelkich formalności urzędowo-pogrzebowych przyczyniają się do dodatkowego stresu i nie pozwalają na łagodne pogodzenie się z rzeczywistością.
  • Pozory spokoju i opanowania – uroczystość pogrzebu to moment pożegnania się ze zmarłym. Wbrew panującym opiniom, pogrzebowi bardzo rzadko towarzyszą skrajne emocje. Osierocone osoby, zmęczone ostatnimi wydarzeniami, często pod wpływem środków uspokajających, świadomi wielkiej wagi okoliczności, przechodzą go stosunkowo spokojnie. Pogrzeb pozwala na uściśnięcie dłoni zmarłego oraz ostatnie spojrzenie na niego, które często uspokajają bliskich i dają nadzieję na przyszłość. Ważnym czynnikiem dla prawidłowego przeżywania żałoby jest stypa, podczas której goście, rodzina i przyjaciele są cennym wsparciem dla najbliższych utraconej osoby. Krótkie chwile wesołości przy okazji wspominania zmarłego poprawiają stan ducha.
  • Złość i bunt – żałoba to także czas złości i buntu wobec zaistniałego stanu rzeczy. Ten etap następuje zaraz po zakończeniu ceremonii pogrzebowej, w chwili, kiedy rodzina zostaje sama. Nadchodzi ból po odejściu kochanej osoby. Jest to ból psychiczny i fizyczny, często dochodzi do stagnacji fizycznej – stanu, w którym osoby nie wykonują żadnych czynności (np. nie chodzą do pracy, nie prowadzą domu, rezygnują z towarzystwa innych osób itp.). Niechęć do wykonywania podstawowych obowiązków kończy się izolacją przed społeczeństwem. Osierocone osoby często w takich momentach starają się nawiązywać kontakt ze zmarłym, odwiedzają grób, przywołują zmarłego, zadają pytania, czy jest mu dobrze. Dochodzi nawet do pseudohalucynacji czy też wyimaginowanych kontaktów we śnie ze zmarłym. Powszechne jest też pojawienie się poczucia winy z powodu niewypełnionych obowiązków wobec zmarłego czy też przeświadczenia o możliwości wcześniejszego przeciwdziałania śmierci. Warto podkreślić, że poczucie winy i złość w stosunku do własnej osoby jest niezmiernie trudnym i długotrwałym objawem żałoby. Ten etap przeżywania żałoby ulega zakończeniu po przełamaniu psychologicznej bariery, kiedy sami pozwalamy zmarłej osobie odejść do lepszego świata.
  • Pustka – okres pustki często miesza się z poprzednimi etapami, z bólem i złością. Jest najdłużej trwającym elementem żałoby. Żal, bunt i złość mają podłoże emocjonalne, a więc trwają relatywnie krótko, przynajmniej w kwestii ich intensywności. Osamotnienie natomiast, pomimo słabnięcia z biegiem lat, będzie stale odczuwane. Jest to niebezpieczny etap żałoby, bowiem najczęściej w tym okresie dochodzi do konfliktów między osieroconymi osobami, nieradzącymi sobie z zastaną sytuacją. W poważniejszych przypadkach mogą uwypuklić się silniejsze problemy emocjonalne – silne stany depresyjne, problemy z nałogiem.
  • Przemiana i normalność – psychologiczne zakończenie żałoby oznacza dla bliskich zmarłego powrót do normalnego życia. W zależności od tego, jak intensywnie i ile trwa żałoba, stan powtórnej normalności jest mniej lub bardziej zbliżony do stanu sprzed śmierci bliskiego. Żałoba jest dla wielu osób bardzo ciężkim doświadczeniem. Wiele osób także traktuje ją jako swoistą przemianę, a utratę ukochanej osoby jako znak od Boga, a nawet dar. Następuje przewartościowanie ideałów, zarówno sfery materialnej, jak i duchowej. Z reguły zmiany mają pozytywny charakter i dobrze wpływają na dalsze życie osób wychodzących z żałoby.

Psychologia a żałoba

Przeżywanie żałoby jest naturalnym mechanizmem obronnym po nieoczekiwanej okoliczności śmierci. W pozytywnym aspekcie daje upust odczuwanemu nieszczęściu i niesprawiedliwości. Zdarza się jednak, że rozchwianie emocjonalne osieroconych osób wymyka się spod kontroli. Warto zwrócić szczególną uwagę na relacje między najbliższymi zmarłego. Paradoksalnie, traumatyczne przeżycia w niewielkim procencie wzmacniają relacje partnerskie i rodzinne, w większości przypadków je niszczą. Żałoba to niejednokrotnie samotne zmierzenie się z problemami, ponieważ bliscy inaczej reagują i inaczej radzą sobie z emocjami.

Potrzeba wsparcia u jednych, niechęć do otrzymywania pomocy u drugich; potrzeba rozmowy u pierwszych, zamknięcie się na temat śmierci u drugich – skrajności powodują, że osoby osierocone zaczynają żyć we własnych światach, co może doprowadzić do poważnego kryzysu w relacjach małżeńskich, rodzicielskich, przyjacielskich itp. Patologiczne zachowania podczas przeżywania żałoby ujawniają się m.in.: w nadmiernej aktywności (zaprzeczenie odczuwanemu bólowi) lub w przedwczesnym zastępowaniu zmarłego inną osobą; także w przewlekłym żalu, tworzeniu „izb pamięci”, uprawianiu praktyk spirytystycznych, ponadprzeciętnym idealizowaniu osoby zmarłej. Zdarzają się również samobójstwa.

Emilia Brudzyńska, Olga Wieczorek, 7 miesięcy temu

Żałoba i strata

Komentarze (36)
~Akumi
~Akumi ponad rok temu

Wczoraj zmarł mój przyjaciel . Kochałam go i nie potrafię się z tym pogodzić. Patrzę na jego stare zdjęcia i płaczę. On nie mógł umrzeć. Nie musiał. Miał już swoje lata. Ale mógł jeszcze żyć. Został zabity. Rodzina mówi mi żebym już tego nie wspominała, ale ja nie potrafię zapomnieć. Jego charakter, jego żarty... Nie wierzę, że już go nie zobaczę. Dawniej jedynym problemem była moja miłość do niego. On kochał inną , ale nigdy nie byłam zazdrosna. Byli piękną parą. Nie wiem co mam robić. Jedyne co czuję to pustka i smutek.

Odpowiedz
~DORI
~DORI ponad rok temu

Witam,opowiem wam o mojej żałobie,mój ukochany brat zginął w lipcu w wypadku samochodowym zostawiając mnie swoją siostrę,brata,rodziców i małe dzieci.Gdy w dniu wypadku pędziłam do jego dzieci,cały czas sobie powtażałam nie będę płakać będę silna,on na mnie liczy,tak dałam radę przetrwac przygotowania do pogrzebu czas po nim,opiekując się wszystkimi i będąc twarda,płakałam tylko w samotności rozmawiając z nim i obiecując że będę silna że dam radę.Po miesiącu od jego straty zaczełam płakac częściej,drażnią mnie wszyscy bo mam wrażenie że za szybko się pozbierali i teraz prawie 4 miesiące od jego śmierci nie umiem się pozbierac,brakuje mi Go bardziej niż zaraz po wypadku,najgorsze jest to że wszyscy o których martwiłam się wcześniej i im poświęcałam cała swoją energie,widzę że są dośc spokojni i żyją dalej a mi codzień to bardziej nie chce się wstawac z łóżka do życia budzi mnie tylko świadomośc że potrzebują mnie moje i jego dzieci,ale nawet przed nimi już nie umiem ukrywac łez.Najlepiej mi z nim przy jego grobie tam czuje jego obecnośc najbardziej.Kiedy naprawdę kogoś kochamy to żal trwa wiecznie i coraz bardziej nam go brakuje.

Odpowiedz
~bimbim
~bimbim ponad rok temu

Moja mamusia zmarła tydzien temu jest już po pogrzebie a mi jest ciezko bardzo niby wrzody a tu okazalo sie ze rak moze i dobrze że nie wiedziała albo się domyślała i nie chciala nas martwić cagle mi sie wydaje ze to sen i się obudzę jastem znerwicowana zolodek odmswia posłuszeństwa nie moge nic przelknac moze to gupie ale mam momenty że myślę sobie ze jak zaboli mnie brzuch to mam to samo ja chyba na glowe dostaję najgorsze sa ranki kiedy to budze się o 6 i nie mogę zasnąć bo zaczyna mnie telepac i trzęsie mnie czuję jakby cos mnie paralizowalo i nie moge się zwlec z łóżka a wiem ze musze bo praca czeka niby jak sie jest między ludzmi i ma się zajecia to sie nie mysli a wystarczy że zaboli brzuch i już przerazenie nogi jak z waty slabo mi się robi nie wiem jak przezyje Wszystkich Świętych czy dam radę pójść na cmentarz a czy jak nie pojde to mama bedzie zla na mnie jestem otepiala nie sobie miejsca znaleźć boję sie o tatę i o rodzeństwo znam parę osób które nie maja oboje rodziców i myślę sobie jak oni dali sobie z tym radę że tak normalnie się zachowują a ja nie mogę sama ze sobą dać rady i tak jak kiedyś lubiłam czarne ubrania tak teraz jak mam ja założyć czuje sie jeszcze bardziej znerwicowana i ogromny ból. Potrzebuje pomocy

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żałoba i strata
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Żałoba i strata
Żałoba i strata

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie

5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający ludzie

Ostatnie dni życia Australijska pielęgniarka, Bronnie Ware, przez wiele lat pracowała jako opiekunka paliatywna. Towarzyszyła pacjentom p****rzez ostatnie 3 do 12 tygodni życia, prowadząc rozmowy, które miały przygotować ich do śmierci. Jak opisuje w...

Żałoba i strata

Jak przeżyć śmierć bliskiej osoby?

Jak przeżyć śmierć bliskiej osoby?

się straciło - czy matkę, ojca, przyjaciela, brata, męża, córkę, czy żonę, niezależnie od okoliczności zgonu - strata uderza w samo serce. Śmierć (...) bliskiej osoby W jaki sposób uporać się z niewiarygodnym cierpieniem? Jak zaakceptować...

Żałoba i strata

Śmierć bliskiej osoby (WIDEO)

Śmierć bliskiej osoby (WIDEO) Odtwórz wideo

w tym czasie może być bardzo zmienny. Aby poprawić nastrój można spróbować zachęcić osobę w żałobie, aby wybrała się na wycieczkę, spacer, wyszła do miejsc

Żałoba i strata

Żałoba po dziecku

Strata kogoś bliskiego to traumatyczne przeżycie i niewyobrażalna tragedia. Współczesne społeczeństwo hołduje takim wartościom, jak młodość, piękno (...) , witalność. Człowiek zwykle nie jest przygotowany na wieczną rozłąkę, a już żałoba...

Żałoba i strata

Żałoba a wesele

Żałoba a wesele to, na pierwszy rzut oka, dwie kompletnie wykluczające się rzeczywistości. Jak cieszyć się z dnia zaślubin w perspektywie straty (...) . Jak pogodzić te sprzeczne uczucia? W pierwszym momencie wiele par...

Żałoba i strata

Śmierć bliskiej osoby a depresja

jest jednym z najcięższych przeżyć, jakie mogą spotkać człowieka. Ból po stracie bliskiej osoby Pojawiający się żal to stracie blisiej osoby (...) oraz pokrewieństwa. Najdłużej utrzymuje się żal po stracie...

Żałoba i strata

Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

niż się powszechnie sądzi. Żałoba jest normalną i uzasadnioną odpowiedzią naszej psychiki na dotkliwą stratę, jaką jest strata bliskiej osoby. Pod wieloma (...) po stracie bliskiej osoby? Nie należy...

Żałoba i strata

Strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby

Strata bliskiej osoby to duże przeżycie emocjonalne. Kiedy śmierć bliskiej osoby wydarzyła się w sposób tragiczny, warto wybrać się po poradę do psychologa.

Żałoba i strata

Żałoba

Żałoba

Śmierć bliskiej osoby często przychodzi nagle, gdy zupełnie nie jesteśmy przygotowani na tego typu wstrząs. W tym czasie ważne jest uporządkowanie emocji, tłumienie ich może przyczynić się do powstania depresji.

Żałoba i strata

Śmierć dziecka

Śmierć dziecka

Rozpacz rodziców po stracie dziecka jest zawsze tak samo bolesna, zarówno gdy dziecko umiera nagle, w wyniku niespodziewanej tragedii lub ciężkiej choroby.