Baby blues - objawy, ryzyko wystąpienia, leczenie

I w końcu wasze maleństwo pojawiło się na świecie. Tak długo na nie czekaliście. To piękny chłopczyk. Tatuś jest zakochany, rodzeństwo zafascynowane, teściowa nie przestaje się zachwycać. A ty? Wprawdzie starasz się uśmiechać i udawać, że wszystko jest dobrze, ale czujesz, że długo nie wytrzymasz. Powinnaś być najszczęśliwsza na świecie, a ogarnia cię coraz większy smutek, bezradność i samotność. Nie jesteś złą mamą! Dopadł cię po prostu baby blues. Nie załamuj się jednak, gdyż z depresją poporodową można wygrać.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Baby blues - objawy

Bardzo często syndrom baby blues utożsamia się z depresją poporodową. Nie są to jednak tożsame pojęcia. Baby blues dotyczy około 50-80% kobiet po porodzie i jest mniej nasilony, natomiast depresja poporodowa trwa zdecydowanie dłużej i jej objawy manifestują się znacznie silniej, wymagając specjalistycznej interwencji psychologicznej albo psychiatrycznej.

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja poporodowa nie oznacza, że jest się złą matką, to jedynie syndrom baby blues.

Narodziny dziecka kojarzą się z radością i szczęściem. Nareszcie przyjdzie na świat długo wyczekiwany potomek, a młodzi rodzice zaczną się sprawdzać w nowych rolach – mamy i taty. Niestety, rodzicielstwo to nie tylko przywilej, to także obowiązki, zmęczenie, brak czasu, trudności i kłopoty, z którymi trzeba zmagać się każdego dnia. Ponad połowa kobiet po porodzie doświadcza syndromu baby blues. Ostatnie tygodnie ciąży są bardzo męczące dla kobiety. Czuje się ona przeciążona, boli ją kręgosłup, ma opuchnięte nogi, trudno jej się poruszać z racji dużego brzuszka. Później przychodzi kolejne wyzwanie – poród, w czasie którego kobieta zużywa znaczne ilości zasobów energetycznych. Wydaje się, że po porodzie przyjdzie czas na zasłużony odpoczynek i relaks. Nic bardziej mylnego! Po narodzinach maluszka życie zmienia się o 180 stopni. Mama musi być czujna, dyspozycyjna 24 godziny na dobę, musi podporządkować całe życie maluchowi, karmić go, myć, przewijać, być wrażliwa na każdą jego potrzebę.

Konieczność wstawania kilka razy w nocy do szkraba daje we znaki. Kobieta czuje się zmęczona, stopniowo traci siły, zamiast cieszyć się macierzyństwem, zaczyna utyskiwać na swój los i być podirytowana. Na początku organizm kobiety wytwarza znaczne ilości adrenaliny, która niejako znosi uczucie zmęczenia i umożliwia zaadaptowanie się do nowej sytuacji. Jednak w trzeciej dobie po porodzie poziom adrenaliny spada i kobieta może czuć się, jakby nagle odłączono ją od „zasilania”. Zaczyna się burza hormonalna, pojawia się laktacja, huśtawka nastrojów, przygnębienie, nerwowość, drażliwość, płaczliwość, smutek, poczucie niepewności, bezradności, zagubienia i dezorientacji w nowej roli – matki. Spada zadowolenie z życia. Istotnym objawem baby blues jest poczucie winy, że być może nie jest się dość dobrą matką, która powinna cieszyć się z potomstwa i kochać je bezgranicznie. Kobiety przechodzące baby blues mają wyrzuty sumienia, że są wyrodnymi matkami, że zamiast cieszyć się z macierzyństwa, narzekają, wątpią, boją się.

W społeczeństwie funkcjonuje bowiem przeświadczenie, że matka powinna cieszyć się z macierzyństwa i być w pełni oddana potrzebom malucha. Jeżeli taka nie jest, nie sprawdza się w roli rodzica. W takich okolicznościach kobiety z baby blues wstydzą się swoich uczuć, czują się samotne, nierozumiane, pozbawione wsparcia. Syndrom baby blues może mieć różne nasilenie. Czasem kobiety doświadczają tylko łagodnego dyskomfortu, który mija po kilku dniach. Inne kobiety natomiast mogą skarżyć się na poważne wahania nastroju nawet przez miesiąc. Szczególnie podatne na baby blues są kobiety, które rodziły po raz pierwszy, dla których rzeczywistość poporodowa stanowi zupełną nowość i które nie wiedzą, jak pogodzić dotychczasowe obowiązki związane z prowadzeniem domu z obowiązkiem sprawowania opieki nad maluszkiem.

Chandra pojawia się zwykle w trzecim lub czwartym dniu po porodzie. Kobiety czują się wtedy zmęczone, zniechęcone, wydaje im się, że nie podołają nowym obowiązkom, nie chce im się żyć i nic je nie cieszy. Dodatkowo pojawiają się fizyczne dolegliwości: ból brzucha, ból piersi, ogólne zmęczenie i osłabienie. To właśnie baby blues – jest to stan spowodowany najczęściej spadkiem hormonów po porodzie. Zazwyczaj ten stan mija po kilku dniach, ale zdarza się także, że przechodzi w długą poporodową depresję. Może się ona rozpocząć nawet pół roku po porodzie. Objawia się między innymi:

Baby blues - ryzyko wystąpienia

Depresja poporodowa może właściwie dotknąć każdego, ale są osoby, u których prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest większe. Ryzyko zapadnięcia na baby blues zwiększają:

 • wcześniejsze skłonności do depresji,
 • życiowe tragedie,
 • urodzenie wcześniaka lub dziecka chorego,
 • kłopoty życiowe,
 • brak wsparcia ze strony bliskich,
 • młody wiek matki albo późna ciąża.

Baby blues - leczenie

Przed porodem:

 • jak najwięcej odpoczywaj, zrezygnuj choć z części obowiązków zawodowych,
 • rozmawiaj z najbliższymi o swoich odczuciach,
 • zapisz się do szkoły rodzenia.

Po porodzie:

 • dużo śpij,
 • znajdź czas na relaks (niech w tym czasie ktoś inny zajmie się dzieckiem),
 • nie odchudzaj się gwałtownie – mało cukru we krwi oznacza gorszy nastrój,
 • spędzaj miło czas z partnerem – nawet jeśli nie masz ochoty na seks, możecie się przecież poprzytulać i pocałować.

Baby blues - wsparcie rodziny

Najlepsze lekarstwo na baby blues to wsparcie najbliższych, rodziny, męża, teściów. Ważne, by kobieta po porodzie mogła liczyć na pomoc ze strony partnera, by nie musiała martwić się, czy jest coś w lodówce do jedzenia, czy zapłacono rachunki, czy są pieluchy dla bobasa. Jeżeli to możliwe, dobrze by było, by mąż bezpośrednio po porodzie wziął sobie urlop w pracy, by odciążyć swoją małżonkę od niektórych obowiązków domowych. Na pewno nie nakarmi maluszka piersią, ale może wykąpać szkraba, przewinąć i co najważniejsze, dać sygnał kobiecie, że ją kocha, że jest z nią blisko, że zawsze może na niego liczyć. Wsparcie partnera jest niezwykle ważne w łagodzeniu symptomów baby blues. Kiedy ma się przy sobie bliską osobę, która pomoże w trudnych chwilach, można nieco odsapnąć, odpocząć, zregenerować trochę siły po nieprzespanej nocy.

Nowa rola nie jawi się tak strasznie, kiedy czuje się wsparcie bliskich. Kiedy partner tryska entuzjazmem, pociesza żonę, angażuje się w życie rodziny, młoda mama zacznie wierzyć, że bycie rodzicem nie jest takie złe, że wszystko da się pogodzić i zorganizować. Czułość, wyrozumiałość, troska partnera to panaceum na rozchwianie emocjonalne po porodzie u niejednej kobiety. Kiedy partner nie może wspomóc w tych trudnych chwilach swojej kobiety, trzeba nauczyć się prosić o wsparcie rodzinę – babcię, kuzynkę, siostrę, matkę. To naturalne, że rodząc pierwsze dziecko, człowiek czuje się zagubiony i nie wie, jak sobie radzić. Przecież należy ci się chwila odpoczynku. Nie możesz funkcjonować 24 godziny bez wytchnienia. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Kiedy widzisz, że wahania nastroju przedłużają się i ciągle czujesz się bezradna, skorzystaj z pomocy psychologa. Nie ignoruj swojego przedłużającego się złego samopoczucia. To może oznaczać przemianę baby blues w depresję poporodową, znacznie zaburzającą kształtowanie się relacji na linii matka-dziecko, która jest ważna dla dalszego prawidłowego rozwoju szkraba.

Baby blues - pomoc specjalistyczna

Baby blues zazwyczaj samoczynnie mija. Jednak zdarza się, że na trwającą już depresję poporodową żaden ze sposobów nie pomaga. Należy wówczas poszukać pomocy u specjalisty. Najczęściej zalecana jest psychoterapia, czasem podaje się też leki przeciwdepresyjne. Są one jednak na tyle delikatne, by w żaden sposób nie wpływać na zdrowie dziecka. Podczas leczenia depresji poporodowej trzeba być cierpliwym i wytrwałym. Może to potrwać dość długo, ale zazwyczaj kończy się sukcesem.

Panuje powszechne przekonanie, że ojciec powinien być silny, że ma być oparciem dla partnerki. Dlatego mężczyznom jeszcze trudniej przyznać się do chwil słabości niż kobietom. Ale nie dajmy się zwieść – facetom także może być ciężko, oni również mogą cierpieć na depresję poporodową. W takim przypadku trzeba im jak najszybciej pomóc, zaczynając od uświadomienia, że ich odczucia nie są niczym złym.

Martyna Kosienkowska, psycholog Kamila Krocz, 12 miesięcy temu

Bibliografia

 • Koszewska I., O depresji w ciąży i po porodzie, PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-20038-44-6.
 • Veera S., Vesa A., Jak się nie dać baby blues, Czarna Owca, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7554-049-9.

Depresja poporodowa

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie
Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja poporodowa nie oznacza, że jest się złą matką, to jedynie syndrom baby blues.

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Poporodowa depresja

Poporodowa depresja

Zniechęcenie, osłabienie, płaczliwość - pojawiają się w krótkim czasie po porodzie u około 80% kobiet.

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie (WIDEO)

Depresja po porodzie (WIDEO) Odtwórz wideo

zainteresowania dzieckiem, bóle głowy i nudności. Depresja po porodzie bywa utożsamiana z „baby bluesem" - nic bardziej mylnego. Nieleczona choroba psychiczna (...) i matki, wymaga leczenia psychiatrycznego oraz skutecznej...

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Psychoza poporodowa

natychmiastowej pomocy lekarskiej. Nie lekceważ tych objawów. Depresja poporodowa a syndrom „baby blues" To, co najistotniejsze w różnicowaniu (...) tych dwóch dolegliwości, to czas trwania zaburzeń oraz stopień ich...

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową

Amanda Peet Gwiazda przeszła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową. Działo się to w 2008 roku. Brooke Shields Brooke Shields przeszła depresję poporodową w roku 2005. Była wówczas krytykowana przez Toma...

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Leczenie depresji poporodowej

jako tzw. baby blues, mają łagodny charakter i mijają w ciągu około 10 dni po porodzie. Jeżeli jednak stan taki pogarsza się i trwa dłużej niż dwa tygodnie (...) , jest to pierwszą oznaką poważniejszego zaburzenia -...

Herbata

Pij zieloną herbatę na zdrowie

Pij zieloną herbatę na zdrowie

poziomu cholesterolu, zmniejszenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia czy miażdżycy. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów Zawarte w zielonej herbacie (...) przeciwutleniacze mogą przyczynić się do zmniejszenia...

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Przyczyny raka pęcherza (WIDEO)

Przyczyny raka pęcherza (WIDEO) Odtwórz wideo

wątpliwości, że ryzyko wystąpienia nowotworu pęcherza zwiększa się znacznie w przypadku palenia papierosów. Dość dużą rolę w przypadku zachorowania (...) na tego typu nowotwór odgrywają również czynniki genetyczne....

Objawy cukrzycy - pierwsze symptomy, wczesna diagnoza

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą

Pięć chorób, które można pomylić z cukrzycą

wysokie ciśnienie gałce ocznej. Zobacz także: Jedzenie zielonych warzyw zmniejsza ryzyko wystąpienia jaskry o 30 proc. Glukagonoma Ten rzadko (...) -Basedowa towarzyszą często inne schorzenia, m.in bielactwo. Chorobę...