Przejdź na WP

Nowa uniwersalna szczepionka przeciw grypie. Czy powstrzyma pandemię?

W czasopiśmie "Bioinformatics" opublikowano wyniki nowych badań. Zespół naukowców opracował dwie szczepionki przeciwko grypie, które potencjalnie mogłyby chronić przed pandemią, tym samym ratując miliony ludzi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Co roku na świecie choruje na grypę od 330 milionów do 1,575 miliarda ludzi
Co roku na świecie choruje na grypę od 330 milionów do 1,575 miliarda ludzi (Shutterstock)

Jedna ze szczepionek została zaprojektowana w oparciu o badania ze Stanów Zjednoczonych i chroni przed 95 proc. szczepów, które zaobserwowano w 50 stanach. Druga szczepionka jest uniwersalna i obejmuje 88 proc. znanych szczepów grypy, które występują na całym świecie.

1. Co roku nowa szczepionka

Współpraca obejmowała zespoły z uniwersytetów w Lancaster, Aston i Complutense w Madrycie. Naukowcy stosowali technikę komputerową do projektowania szczepionek. Obecnie szukają partnerów farmaceutycznych, by móc zsyntetyzować środek w warunkach laboratoryjnych i wypróbować go.

  • Każdego roku mamy turę szczepień przeciw grypie, do których wybieramy najnowszy szczep tej choroby, mając nadzieję, że będzie ona chronić przed przyszłorocznymi wirusami. Wiemy, że jest to bezpieczny sposób i że działa dość dobrze. Jednak czasami to nie wystarcza - jak w przypadku niepowodzenia szczepionki H3Ns w zimie 2014/2015, a nawet jeśli działa, to ten sposób jest niezwykle kosztowny i czasochłonny. Ponadto tegoroczne szczepionki nie dają nam żadnej ochrony przed potencjalną, przyszłą pandemią tej choroby - mówi dr Derek Gatherer z Lancaster University.

2. W poszukiwania lekarstwa uniwersalnego

Technologie używane do opracowania nowej szczepionki mają pomóc zwiększyć zakres jej działania.

  • Uniwersalna szczepionka przeciw grypie jest w zasięgu ręki - mówi dr Pedro Reche z Complutense University. - Jej składnikami będą krótkie fragmenty wirusa grypy - tak zwane epitopy - które są już rozpoznawane przez układ immunologiczny. Nasz zespół znalazł sposób na to, by wybrać epitopy, dzięki którym system odpornościowy będzie mógł rozpoznawać wszystkie szczepy.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku na grypę choruje od 330 mln do nawet 1,5 mld ludzi na całym świecie. Pół miliona z nich umiera. Największa zapadalność jest odnotowywana w okresie od września do kwietnia. W Polsce rejestruje się do kilku milionów zachorowań rocznie.

Szczepionka jest uważana za najlepszy sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention zaleca, by wszyscy przyjmowali co roku jedną szczepionkę przeciw tej chorobie (wyjątkiem są niemowlaki przed szóstym miesiącem życie). Wirus zmienia się z sezonu na sezon, dlatego musi się zmieniać też lek - zeszłoroczne szczepienie nie daje wystarczającej ochrony.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy