Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Trzecia dawka tylko dla zaszczepionych wakcynami mRNA. Prof. Simon: Nie wiem z czego wynika takie zalecenie (WIDEO)

Booster tylko dla zaszczepionych wakcynami mRNA? Ta informacja zelektryzowała niedawno Polskę. Podobno takie są rekomendacje Rady Medycznej. Ale prof. Simon, jeden z jej członków, stanowczo temu zaprzecza.

Niedługo po tym, jak Rada Medyczna wydała rekomendacje dotyczące trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19, pojawiła się niepokojąca informacja. Booster ma być dostępny tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni szczepionką Pfizera lub Moderny.

Mają to być rekomendacje Rady Medycznej. Tymczasem gość programu WP "Newsroom" stanowczo temu zaprzecza.

- Nie. Rekomendowaliśmy, zresztą po zgodnej dyskusji, by szczepić każdego, kto ma deficyty odpornościowe, do tego sugerowaliśmy, żeby szczepić osoby po 70. roku życia, bo one najczęściej do nas trafią w stanie ciężkim – mówi prof. Krzysztof Simon, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, członek Rady Medycznej.

Kogo jeszcze należy szczepić dawką przypominającą?

- Rekomendowaliśmy, i ja osobiście upieram się przy tym, żeby wszystkich tych, którzy służą w państwowych służbach administracji państwowej, a przede wszystkim służbę zdrowia. Ona może rożnie odpowiadać i jest bardziej narażona, a do tego są deficyty kadrowe – wymienia gość programu WP "Newsroom".

Ekspert podkreśla, że decyzja powinna zostać zmieniona.

- Nie wiem z czego wynika takie zalecenie, może to przejęzyczenie czy przekłamanie na liście poleceń do wykonania. Niewątpliwie to musi być poprawione, bo nie znam żadnego naukowego uzasadnienia takiego postępowania - mówi zakaźnik.

Na koniec prof. Simon jeszcze raz podkreśla, że RM nie wydała kontrowersyjnych rekmendacji.

- My jesteśmy skromnym, pozapolitycznym głosem doradczym. Ostatecznie decyzje podejmuje i wykonuje, biorąc za nie całą odpowiedzialność, MZ czy GIS. Ja się od odpowiedzialności nie uchylam, ale to nie jest w pełni nasze stanowisko, które zaproponowaliśmy. Ale nie musi być uwzględnione stanowisko Rady Medycznej, bo ktoś, kto się podjął rządzenia, to rządzi.

Więcej dowiesz się, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza