Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Uprawianie sportu w maseczce może być niebezpieczne. Kto powinien szczególnie uważać?

Lekarze ostrzegają przed uprawianiem sportu w maseczkach. Może to być niebezpieczne zwłaszcza dla osób z problemami kardiologicznymi
Lekarze ostrzegają przed uprawianiem sportu w maseczkach. Może to być niebezpieczne zwłaszcza dla osób z problemami kardiologicznymi (Getty Images)

Uwaga na maseczki podczas uprawiania sportu. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na problemy o podłożu kardiologicznym. Lekarze nie mają wątpliwości - nie powinniśmy ćwiczyć w maseczkach, o ile nie mamy kontaktu z innym osobami.

Oto #HIT2020. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.

spis treści

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

1. Bieganie w maseczkach groźne dla osób z problemami kardiologicznymi

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Brak ruchu może mieć katastrofalne konsekwencje dla całego organizmu, a skutki mogą się odbijać latami. Dlatego lekarze zachęcają do ruchu.

Wraz ze wzrostem liczby zakażonych rząd wprowadził rygorystyczne obostrzenia. W przestrzeni publicznej wszyscy z niewielkimi wyjątkami muszą chodzić w maskach lub w inny sposób osłaniać usta i nos. Jednak zdaniem wielu lekarzy noszenie masek na przykład podczas biegania, może przynieść więcej szkody niż korzyści.

- Taka osoba ma utrudniony dostęp powietrza, tlenu do organizmu i fakt, że ma też utrudnione wydzielanie dwutlenku węgla na zewnątrz stwarza dosyć duże zagrożenie, więc wszelkie uprawianie sportu w maseczce według mnie jest kompletnym nonsensem - zaznacza dr Maria Lipka, diabetolog.

Maseczki - w lesie ich używanie nie jest obowiązkowe
Maseczki - w lesie ich używanie nie jest obowiązkowe (Getty images)

Dr hab. med. Łukasz Małek kardiolog konsultujący sportowców, kierownik Poradni Kardiologii Sportowej przyznaje, że uprawianie sportu w maseczce spowoduje, że będziemy szybciej się męczyć, możemy mieć problem z prawidłowym oddychaniem, a nawet odczuwać duszność.

- W czasie aktywności fizycznej nasz organizm potrzebuje dostarczyć tlen do mięśni, on jest pobierany przez płuca, ale rozprowadza go po całym organizmie krew, która jest pompowana przez serce - wyjaśnia lekarz. - Nawet jeśli ktoś ma zdrowe płuca, a ograniczymy mu dopływ powietrza, to serce zaczyna reagować, bijąc szybciej, przepompowując krew szybciej, aby nadrobić ten niedobór powietrza szybszą cyrkulacją krwi - dodaje.

W związku z tym uprawianie sportu w maskach dla osób z problemami kardiologicznymi może być niebezpieczne. Lekarz sam też biega i wyjaśnia, z czego wynika to zagrożenie.

- Takie osoby wykonując ćwiczenia, które wcześniej robiły będą się bardziej męczyć, będzie to powodowało większe obciążenie dla ich serca, większy wzrost tętna i co za tym idzie ciśnienia tętniczego. Jeśli te osoby mają ustalony jakiś zakres ćwiczeń w ramach swojej rehabilitacji, to wykonując te same ćwiczenia w masce, będą przekraczali te zalecenia i mogą sobie zaszkodzić - dodaje kardiolog

Dodatkowe utrudnienie, uczucie duszności może zniechęcić wiele osób do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Kardiolog zwraca uwagę na jeszcze jedno niebezpieczeństwo. W czasie intensywnego wysiłku maska w dość krótkim czasie stanie się mokra od naszego oddechu i potu, a co za tym idzie przestanie spełniać swoje zadanie. Mokra maseczka zmniejsza barierę ochronną.

- Na takich mokrych przestrzeniach łatwiej osadza się wirus, czyli kiedy z taką mokrą maską wejdziemy w otoczenie innych osób, np. wejdziemy do sklepu, czy będziemy wracać komunikacją miejską, to jesteśmy bardziej narażeni. Mokre, wilgotne powierzchnie sprzyjają osadzaniu tych drobin aerozolu z wirusem. Przez taką mokrą powierzchnię łatwiej też rozprowadzić zarazki po twarzy, np. zdejmując maskę - mówi dr Łukasz Małek.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Czy dzieci powinny nosić maseczki?

2. Noszenie maseczek przez osoby z cukrzycą

Co z osobami chorymi na cukrzycę? Eksperci szacują, że w Polsce już ponad 3 mln osób choruje na cukrzycę, co stanowi około 8-9 proc. społeczeństwa. Diabetolog dr Maria Lipka uważa, że maseczka nie jest wskazana przy aktywności fizycznej nawet u osób zdrowych.

- Praca mięśni wymaga dodatkowego napływu tlenu i jeżeli my ten dopływ tlenu w minimalny sposób ograniczamy, to narażamy się i na zakwasy i na duszności i na konekwencje niedotlenienia, które są najbardziej groźne dla naszego mózgu i serca - ostrzega diabetolog.

- Natomiast sama cukrzyca niepowikłana dodatkowymi schorzeniami nie jest przeciwskazaniem do noszenia maseczek na co dzień. Cukrzyca o ile jest dobrze wyrównana i pacjent prawidłowo stosuje zasady leczenia, w bardzo niewielkim stopniu zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u takich chorych w stosunku do reszty populacji - tłumaczy dr Maria Lipka.

Zobacz także: Koronawirus a choroby współistniejące - czym są i dlaczego zwiększają śmiertelność?

3. Sport a maseczki. Co powinny zrobić osoby, które chcą ćwiczyć na zewnątrz?

Maseczki powinny być stosowane w miejscach, w których zachodzi ryzyko kontaktu z innymi osobami. Jeśli kaszlemy, a nawet mówimy głośno wirus może przedostać się drogą kropelkową od nas do drugiej osoby. W związku z tym dr Łukasz Małek, specjalista kardiolog, sugeruje, by do biegania czy innej aktywności sportowej poszukać miejsc odosobnionych. To w tym momencie najlepsze rozwiązanie.

- Jeśli uprawiamy sport w lesie, gdzie nie dochodzi do kontaktu z innymi ludźmi, to ta maska jest po prostu niepotrzebna, bo sami siebie nie zarażamy.

Zastępowanie szczelnie przylegających masek np. chustką powoduje, że zmniejszamy skuteczność zabezpieczenia przez koronawirusem.

- Oczywiście możemy zamiast maski użyć chustkę, ale wtedy skuteczność takiego zabezpieczenia spada do rzędu 10 proc. - mówi lekarz. - Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i zrozumienie istoty tego, jak ta choroba się przenosi, kiedy istnieje sens stosowania maseczek, kiedy to może pomóc, a kiedy zaszkodzić – podsumowuje dr Małek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze