Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Uprawianie sportu w maseczce może być niebezpieczne. Kto powinien szczególnie uważać?

Uwaga na maseczki podczas uprawiania sportu. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na problemy o podłożu kardiologicznym. Lekarze nie mają wątpliwości - nie powinniśmy ćwiczyć w maseczkach, o ile nie mamy kontaktu z innym osobami.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

1. Bieganie w maseczkach groźne dla osób z problemami kardiologicznymi

Brak ruchu może mieć katastrofalne konsekwencje dla całego organizmu, a skutki mogą się odbijać latami. Dlatego lekarze zachęcają do ruchu.

Wraz ze wzrostem liczby zakażonej rząd wprowadził rygorystyczne obostrzenia. W przestrzeni publicznej wszyscy z niewielkimi wyjątkami muszą chodzić w maskach lub w inny sposób osłaniać usta i nos. Jednak zdaniem wielu lekarzy noszenie masek na przykład podczas biegania, może przynieść więcej szkody niż korzyści.

- Taka osoba ma utrudniony dostęp powietrza, tlenu do organizmu i fakt, że ma też utrudnione wydzielanie dwutlenku węgla na zewnątrz stwarza dosyć duże zagrożenie, więc wszelkie uprawianie sportu w maseczce według mnie jest kompletnym nonsensem - zaznacza dr Maria Lipka, diabetolog.

Maseczki - w lesie ich używanie nie jest obowiązkowe
Maseczki - w lesie ich używanie nie jest obowiązkowe (Getty images)

Dr hab. med. Łukasz Małek kardiolog konsultujący sportowców, kierownik Poradni Kardiologii Sportowej przyznaje, że uprawianie sportu w maseczce spowoduje, że będziemy szybciej się męczyć, możemy mieć problem z prawidłowym oddychaniem, a nawet odczuwać duszność.

- W czasie aktywności fizycznej nasz organizm potrzebuje dostarczyć tlen do mięśni, on jest pobierany przez płuca, ale rozprowadza go po całym organizmie krew, która jest pompowana przez serce - wyjaśnia lekarz. - Nawet jeśli ktoś ma zdrowe płuca, a ograniczymy mu dopływ powietrza, to serce zaczyna reagować, bijąc szybciej, przepompowując krew szybciej, aby nadrobić ten niedobór powietrza szybszą cyrkulacją krwi - dodaje.

W związku z tym uprawianie sportu w maskach dla osób z problemami kardiologicznymi może być niebezpieczne. Lekarz sam też biega i wyjaśnia, z czego wynika to zagrożenie.

- Takie osoby wykonując ćwiczenia, które wcześniej robiły będą się bardziej męczyć, będzie to powodowało większe obciążenie dla ich serca, większy wzrost tętna i co za tym idzie ciśnienia tętniczego. Jeśli te osoby mają ustalony jakiś zakres ćwiczeń w ramach swojej rehabilitacji, to wykonując te same ćwiczenia w masce, będą przekraczali te zalecenia i mogą sobie zaszkodzić - dodaje kardiolog

Dodatkowe utrudnienie, uczucie duszności może zniechęcić wiele osób do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Kardiolog zwraca uwagę na jeszcze jedno niebezpieczeństwo. W czasie intensywnego wysiłku maska w dość krótkim czasie stanie się mokra od naszego oddechu i potu, a co za tym idzie przestanie spełniać swoje zadanie. Mokra maseczka zmniejsza barierę ochronną.

- Na takich mokrych przestrzeniach łatwiej osadza się wirus, czyli kiedy z taką mokrą maską wejdziemy w otoczenie innych osób, np. wejdziemy do sklepu, czy będziemy wracać komunikacją miejską, to jesteśmy bardziej narażeni. Mokre, wilgotne powierzchnie sprzyjają osadzaniu tych drobin aerozolu z wirusem. Przez taką mokrą powierzchnię łatwiej też rozprowadzić zarazki po twarzy, np. zdejmując maskę - mówi dr Łukasz Małek.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Czy dzieci powinny nosić maseczki?

2. Noszenie maseczek przez osoby z cukrzycą

Co z osobami chorymi na cukrzycę? Eksperci szacują, że w Polsce już ponad 3 mln osób choruje na cukrzycę, co stanowi około 8-9 proc. społeczeństwa. Diabetolog dr Maria Lipka uważa, że maseczka nie jest wskazana przy aktywności fizycznej nawet u osób zdrowych.

- Praca mięśni wymaga dodatkowego napływu tlenu i jeżeli my ten dopływ tlenu w minimalny sposób ograniczamy, to narażamy się i na zakwasy i na duszności i na konekwencje niedotlenienia, które są najbardziej groźne dla naszego mózgu i serca - ostrzega diabetolog.

- Natomiast sama cukrzyca niepowikłana dodatkowymi schorzeniami nie jest przeciwskazaniem do noszenia maseczek na co dzień. Cukrzyca o ile jest dobrze wyrównana i pacjent prawidłowo stosuje zasady leczenia, w bardzo niewielkim stopniu zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u takich chorych w stosunku do reszty populacji - tłumaczy dr Maria Lipka.

Zobacz także: Koronawirus a choroby współistniejące - czym są i dlaczego zwiększają śmiertelność?

3. Sport a maseczki. Co powinny zrobić osoby, które chcą ćwiczyć na zewnątrz?

Maseczki powinny być stosowane w miejscach, w których zachodzi ryzyko kontaktu z innymi osobami. Jeśli kaszlemy, a nawet mówimy głośno wirus może przedostać się drogą kropelkową od nas do drugiej osoby. W związku z tym dr Łukasz Małek, specjalista kardiolog, sugeruje, by do biegania czy innej aktywności sportowej poszukać miejsc odosobnionych. To w tym momencie najlepsze rozwiązanie.

- Jeśli uprawiamy sport w lesie, gdzie nie dochodzi do kontaktu z innymi ludźmi, to ta maska jest po prostu niepotrzebna, bo sami siebie nie zarażamy.

Zastępowanie szczelnie przylegających masek np. chustką powoduje, że zmniejszamy skuteczność zabezpieczenia przez koronawirusem.

- Oczywiście możemy zamiast maski użyć chustkę, ale wtedy skuteczność takiego zabezpieczenia spada do rzędu 10 proc. - mówi lekarz. - Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i zrozumienie istoty tego, jak ta choroba się przenosi, kiedy istnieje sens stosowania maseczek, kiedy to może pomóc, a kiedy zaszkodzić – podsumowuje dr Małek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.