Trwa ładowanie...

Sole glinu zawarte w popularnych produktach przeciwpotnych mogą powodować powstawanie nowotworów

Od dawna przypuszcza się, że związki glinu stosowane w produktach przeciwpotnych mogą powodować powstawanie nowotworów. Nowe badanie przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców potwierdza tę tezę, wykazując, że chlorek glinu – związek chłonący wilgoć – oddziałuje na hormony, przez co wzmaga wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka piersi.

Antyperspiranty zawierające sole aluminium mogą powodować raka
Antyperspiranty zawierające sole aluminium mogą powodować raka (123RF)

To przełomowe badanie z Uniwersytetu w Genewie rozpatruje ryzykowne działanie chlorku glinu zawartego w antyperspirantach. Substancja ta czasowo blokuje gruczoły potowe pod pachami, kumulując się w ten sposób pod skórą, a po pewnym czasie nadmiar zaczyna gromadzi się też w tkance piersi. Chlorek glinu naśladuje działanie estrogenu i stanowi czynnik powodujący powstawanie  guzów nowotworowych oraz rozprzestrzenianie się ich.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Dr Andre-Pascal Sappino, współautor badania, profesor i lekarz onkologii, oraz jego współpracownicy ocenili wpływ chlorku glinu zarówno na pojedyncze ludzkie komórki sutkowe, jak i na te same komórki u myszy. Zauważyli, że długotrwałe narażenie na działanie tego związku jest bodźcem nie tylko do powstawania guzów nowotworowych, ale też do ich proliferacji w całym organizmie.

Chlorek glinu jest więc bardzo szkodliwy dla całego organizmu, badacze stwierdzili, że jest on równie groźny dla zdrowia jak azbest, a nawet bardziej.

Azbest jest nazwą grupy minerałów włóknistych, które od lat były używane w przemyśle, w tym do produkcji materiałów budowlanych. Stosowanie tego materiału zostało jednak zakazane po tym, jak został określony jako główny czynnik powodujący raka i inne schorzenia.

Dr Sappino doradza wszystkim swoim pacjentom zaprzestanie używania preparatów przeciwpotnych zawierających sole glinu dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Ze względu na wyniki badań, które wykazały szybkie powstawanie guzów nowotworowych u myszy, dr Sappino wraz z współpracownikami zaczęli bardzo poważnie rozważać ten problem.

"Zakazanie stosowania taniego i atrakcyjnego pod względem potencjału przemysłowego azbestu zajęło 50 lat. Mamy nadzieje, że na zakaz stosowania soli aluminium nie będziemy musieli czekać tak długo" – wypowiedział się dr Sappino na łamach czasopisma "The Local".

"Myślę, że powinniśmy unikać wszelkich dezodorantów zawierających sole glinu" - dr Sappino powiedział mediom, przyznając, że jego zalecenia mogą prawdopodobnie wywołać duże zamieszanie w branży kosmetycznej, która zacznie produkować coraz nowsze, bardziej konkurencyjne antyperspiranty.

Istnieją dowody również na to, że sole glinu są głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju choroby Alzheimera i innych schorzeń, ponieważ mogą one przenikać przez barierę krew-mózg i w miarę upływu czasu gromadzić się w mózgu.

Sole glinu znajdziesz w dezodorantach pod nazwami: Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chloride, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY, Aluminium Zircorium Pentachlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex.

ZOBACZ TAKŻE

Dopóki, związki te nie zostaną wycofane z użycia w kosmetykach, zaleca się stosowanie bezpiecznych i naturalnych alternatyw, które może pochłoną mniej wilgoci niż preparaty zawierające sole glinu, ale są bezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Sole glinu zawarte w popularnych produktach przeciwpotnych mogą powodować powstawanie nowotworów
Sole glinu zawarte w popularnych produktach przeciwpotnych mogą powodować powstawanie nowotworów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza