Trwa ładowanie...

W aptekach brakuje leków na astmę. Pacjenci zaniepokojeni

W aptekach brakuje leków na astmę. Pacjenci zaniepokojeni
W aptekach brakuje leków na astmę. Pacjenci zaniepokojeni (Getty Images)

Farmaceuci alarmują, że w aptekach i hurtowniach brakuje leków na astmę. Największy problem jest z lekami: Pulmicort aerozol, Budixon i Miflonide. Wiadomo, że leki na astmę są stosowane w leczeniu COVID-19 i między innymi dlatego brakuje ich dla astmatyków.

spis treści

1. Brakuje leków na astmę

O tym, że w aptekach i hurtowniach brakuje leków na astmę, farmaceuci informują od kilku tygodni. Małgorzata Horoszkiewicz z apteki w Poznaniu przyznaje na łamach "Głosu Wielkopolski", że największe braki dotyczą leków wziewnych na astmę. Co gorsza, brakuje też zamienników tych leków. Leków brakuje także w hurtowniach. Wiadomo, że niektóre z nich od stycznia 2022 roku przestaną być refundowane.

Farmaceuci są zmuszeni szukać leków w innych aptekach. Często zamiast zamówionych pięciu opakowań, przychodzą dwa. Także na forach internetowych astmatycy zasypują się pytaniami o dostępność leków: Miflonide, Pulmicort, Budixon.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"

Z danych portalu "GdziePoLek", który monitoruje leki dostępne w 13 546 aptekach w Polsce, wynika, że leku Pulmicort aerozol (glikokorytosteroid stosowany wziewnie w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych) nie ma w żadnej ze współpracujących z portalem aptek (dane na dzień 29 grudnia br.)

W aptekach brakuje leków na astmę. Pacjenci zaniepokojeni
W aptekach brakuje leków na astmę. Pacjenci zaniepokojeni (East News)

Milfonide (proszek do inhalacji przeznaczony do leczenia astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) jest dostępny w 69 proc. aptek. Lek zawierający więcej niż 60 kapsułek posiada jedynie 28 proc. aptek.

Budixon Neb (zawiesina do nebulizacji z budezonidem) jest dostępny w 71 proc. aptek współpracujących z portalem "GdziePoLek", jednak są to zwykle pojedyncze opakowania. Większą liczbę, np. powyżej 20 pojemników, można znaleźć w 40 proc. aptek.

2. Leki na astmę w leczeniu COVID-19

Eksperci wskazują na dwa powody trudności z dostępem do leków na astmę. Po pierwsze leki wziewne stosowane są w leczeniu COVID-19 - niektórzy Polacy kupują je awaryjnie, aby mieć w domowej apteczce na wypadek zakażenia.

Po drugie powodem może być także opublikowana właśnie nowa lista leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 stycznia. Wynika z niej, że refundację w nowym roku stracą takie leki na astmę, jak: Pulmicort, Flixotide, Bufomix Easyhaler, Budelin Novolizer, Ventolin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze