Trwa ładowanie...

W czasie wojny staje się powszechna. Nieleczona bezsenność może prowadzić nawet do Alzheimera

 Karolina Rozmus
31.03.2022 16:14
Bezsenność - skutki
Bezsenność - skutki (Getty Images)

Wzrost chorych na bezsenność widoczny był w czasie pandemii COVID-19. Teraz ten problem może się jeszcze bardziej pogłębić przez nieustanny stres i natłok informacji dotyczących zbrojnego ataku na Ukrainę. To może sprawiać, że nocą zmrużenie oka będzie niemożliwe. Tymczasem, jak wskazują badania, jednym ze skutków zaburzeń snu może być nawet choroba Alzheimera.

Tekst powstał w ramach akcji "Bądź zdrów!" WP abcZdrowie, gdzie oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy i umożliwiamy szybkie dotarcie do specjalistów Polakom.

spis treści

1. Skutki bezsenności dla zdrowia

Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"

Każdego dnia dociera do nas mnóstwo alarmujących informacji ze wschodu. Przerażające obrazy, które oglądamy, kumulują się i zajmują myśli. Jesteśmy wciąż zestresowani i zmęczeni strachem. Z niepokojem włączamy wiadomości i w napięciu sprawdzamy, co wydarzyło się u naszych sąsiadów. To wszystko odbija się w nocy, gdy przyjdzie nam w końcu zakończyć dzień. Tymczasem, jak alarmują neurolodzy, już jedna zarwana noc daje negatywne skutki, a długotrwała bezsenność uderza w pracę narządów i powoli wyniszcza organizm.

Nieprzespana noc to nie tylko problemy z koncentracją i złe samopoczucie psychiczne. Pokazuje to jedno z badań. Dwudziestolatkowie przez 10 dni spali o 30 proc. krócej niż tego potrzebowali. Po zakończeniu eksperymentu mogli to sobie odbić, śpiąc do woli. Jednak badanie wykazało, że uczestnikom nie udało się odzyskać po tygodniu zaburzonych funkcji poznawczych.

- Badanie wykazało, że istnieją funkcje poznawcze, takie jak pamięć i szybkość przetwarzania umysłowego, które nie zostaną przywrócone tak szybko - skomentował dr Raj Dasgupta z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Naukowcy z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) uważają, że nieprzespana doba sprawia, że nasze zdolności do koncentracji i panowania nad pojazdem mechanicznym są porównywalne do tych, jakie mają osoby z 0,10 promila alkoholu we krwi. To jednak nie wszystko.

Szereg badań naukowych wskazuje, że niewysypianie się, zbyt krótki sen, czy sen niespokojny stwarzają ryzyko:

  • choroby Alzheimera – zaledwie jedna nieprzespana noc powoduje produkcję beta-amyloidu, białka powiązanego z demencją,
  • zgonu z jakiegokolwiek powodu,
  • nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia,
  • osłabionego układu immunologicznego,
  • cukrzycy,
  • otyłości,
  • depresji i spadku libido,
  • udaru mózgu,
  • niektórych nowotworów,
  • ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19.

- Największym problemem jest to, z czym boryka się w zasadzie całe społeczeństwo, czyli utrzymujący się stan napięcia psychicznego, związany ze zmianą rytmu życia. U wielu osób aktywnych zawodowo i uczniów dramatycznie wzrosła ilość czasu spędzanego przed ekranem komputera, natomiast ilość czasu spędzanego w świetle dziennym, aktywnie na zewnątrz, dramatycznie spadła – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Adam Wichniak, lekarz specjalista psychiatra i neurofizjolog kliniczny z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

2. Jak zapobiegać bezsenności i jej skutkom?

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) uważa, że sen krótszy niż osiem godzin na dobę sprawia, że możemy czuć rozdrażnienie, czuć się przytłoczonymi i mieć problemy z motywacją. Natomiast badacze Wydział Medycyny Snu w Harvard Medical School uważają, że brak snu prowadzi do zmian w aktywności mózgu, a zwłaszcza jego obszarów powiązanych z pamięcią, koncentracją czy logicznym myśleniem.

Jak zapobiegać bezsenności? CDC publikuje katalog porad:

  • Bądź konsekwentny. Idź spać o tej samej porze każdego wieczoru i wstawaj o tej samej porze każdego ranka, także w weekendy.
  • Upewnij się, że sypialnia jest cicha, ciemna, relaksująca i ma komfortową temperaturze.

- Dużo lepiej śpi się tam, gdzie jest ciemność, nadmiar światła, reklam, migających świateł w oknach sprawia, że nasz rytm biologiczny jest zaburzony – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolog i internista, dr Beata Poprawa i dodaje, że to może nasilać choroby przewlekłe, w tym neurologiczne, a także powodować skoki glukozy we krwi.

  • Usuń z sypialni urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory, komputery i smartfony.
  • Unikaj dużych posiłków, kofeiny i alkoholu przed snem.
  • Poćwicz trochę. Aktywność fizyczna w ciągu dnia może ułatwić zasypianie w nocy.

- Pamiętajmy, żeby przebywać w ciągu dnia w jasno oświetlonych pomieszczeniach, blisko okna, dbać o aktywność fizyczną i stały rytm dnia, tak jakby się wychodziło do pracy, nawet jeśli pracujemy zdalnie - radzi prof. Wichniak i dodaje, że pomocne może okazać się również stosowanie leków pochodzenia roślinnego, melisy, kozłka lekarskiego, leków przeciwhistaminowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze