Na tę chorobę cierpi 200 mln osób. Chorzy skarżą się na ból nóg
Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do takich chorób jak: miażdżyca, zawał serca, udar mózgu oraz PAD - choroby tętnic obwodowych. Na całym świecie może się z nią zmagać ponad 200 mln ludzi. Choroba atakuje nasze stopy. Pacjenci mają uczucie ciężkich, słabych oraz zmęczonych nóg.
1. Wysoki cholesterol powoduje chorobę tętnic obwodowych
Cholesterol to lipidowa substancja, która pełni w organizmie wiele pozytywnych funkcji. Ponieważ nie tylko uczestniczy w produkcji hormonów, ale także jest elementem składowym większości komórek. Wysokie stężenie cholesterolu we krwi może wiązać się z zaburzeniami gospodarki lipidowej w organizmie. Rozróżnia się cholesterol dobry i zły. Cholesterol dobry, czyli HDL oraz zły, czyli LDL. Zbyt wysoki cholesterol to problem naszych czasów. W 2020 r. szacowano, że niemal 20 mln Polaków cierpi z tego powodu.
Odkładający się w tętnicach zły cholesterol niesie ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wysoki poziom cholesterolu niszczy naczynia krwionośne, prowadząc do zawału i udaru. Może także doprowadzić do choroby tętnic obwodowych PAD. Jest to grupa schorzeń naczyń tętniczych ciała, z wykluczeniem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnic mózgowych. Choroby te przebiegają ze zwężeniem lub całkowitą niedrożnością tętnic obwodowych i spowodowane są przez miażdżycę, stany zapalne tętnic, zakrzepy lub zatory.
Czynnikami ryzyka chorób tętnic są zatem: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, hiperlipidemia i palenie papierosów. Najczęstszymi objawami takich zaburzeń są: chromanie przestankowe (czyli bolesność kończyn podczas wysiłku), zimne kończyny, zaniki mięśniowe, owrzodzenia skóry. Często dolegliwości te pojawiają się późno, a początkowo przebieg jest zupełnie bezobjawowy.
Na całym świecie z chorobą tętnic obwodowych może zmagać się ponad 200 mln ludzi.
2. Chorzy skarżą się na ból nóg
Amerykańska witryna internetowa Healthline informuje, że u wielu osób pierwsze oznaki choroby tętnic obwodowych rozwijają się powoli. Chorzy z reguły odczuwają dyskomfort w nogach. Pacjenci skarżą się na skórcze stóp i nóg. Odczuwają drętwienie kończyn dolnych. Mają uczucie ciężkich, słabych oraz zmęczonych nóg. Objawy te nasilają się wraz z aktywnością fizyczną.
Choroba tętnic obwodowych powoduje także wypadanie włosów na nogach. Skóra nóg staje się blada lub czerwono-niebieska. Na nogach i stopach pojawiają się owrzodzenia. Chorzy mają grube, nieprzezroczyste paznokcie. Odczuwają ból mięśni.
W przypadku zaawansowanej choroby może dojść do krytycznego niedokrwienia kończyn (CLI). Pacjenci, jeśli nawet nic nie robią, odczuwają wówczas ból stóp i palców.
Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco informuje, że pacjenci cierpiący na krytyczne niedokrwienia kończyn, odczuwają tak silny ból, że budzą się w nocy. Okazuje się, że ból można złagodzić poprzez zawieszenie nogi nad łóżkiem albo chodzenie po powierzchni.
Każdy powinien regularnie badać poziom cholesterolu - zgodnie z zaleceniami lekarza. Uważa się, że dbanie o prawidłowe stężenie cholesterolu jest postępowaniem „ratującym życie”, ponieważ może uchronić przed zawałem serca czy udarem mózgu.
Czynniki, które powodują wysoki cholesterol to:
- spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych,
- brak aktywności fizycznej,
- nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach pasa,
- picie alkoholu w nadmiernych ilościach,
- palenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.