Trwa ładowanie...

W Polsce będzie dostęp do medycznej marihuany

Długo wyczekiwana decyzja odnośnie marihuany leczniczej w Polce w końcu zapadła. Podkomisja sejmowa zadecydowała, że leki będą wytwarzane z konopi sprowadzanych z zagranicy.

W październiku klub Kukiz'15 złożył projekt nowelizacji o wykorzystywaniu marihuany medycznej. Przewidywał on, że chore osoby będą mogły same uprawiać marihuanę w celach medycznych. Uprawa i zbiór miały być dozwolone po wcześniejszej decyzji wojewódzkiego inspektora medycznego. Takie pozwolenie docelowo miały dostawać osoby fizyczne, czyli pacjenci lub ich prawni opiekunowie, organizacje, fundacje, a także jednostki naukowe. Powierzchnia uprawy miała zaś nie przekraczać możliwości zapotrzebowania chorego na 120 dni kuracji. Posłowie sejmowej podkomisji uznali jednak, że te przepisy nie powinny zostać wprowadzone.

Medyczna marihuana dostępna w Polsce
Medyczna marihuana dostępna w Polsce (123rf)

1. Poprawki projektu

W końcu podkomisja sejmowa przedstawiła rezultat swoich prac wraz z wniesionymi poprawkami projektu. W Polsce będzie można używać medycznej marihuany. Jednak ziele i żywica konopi, z których będą wytwarzane nie będą uprawiane w Polsce. Susz zostanie sprowadzony z innych państw m.in. Czech, Włoch i Holandii. Następnie na jego bazie będą powstawały leki recepturowe. Niestety na razie środki nie będą refundowane.

Przewodniczący podkomisji Grzegorz Raczek z PiS ogłosił, że konopie mogą być wykorzystywane do produkcji preparatów farmaceutycznych, które mają być wytwarzane w aptece na receptę uzyskaną od lekarza specjalisty. Raczek dodał również, że refundacja tych leków to kwestia przyszłości.

Piotr Liroy-Marzec sugerował, że marihuana uprawiana w Polsce byłaby łatwiejsza w dostępie, a także dałaby pacjentom gwarancję bezpieczeństwa produktu. Raczek jednak bardzo szybko przeciwstawił się takim tezom, sugerując, że mogłoby to się przyczynić do legalizacji marihuany w Polsce, a przecież ta ustawa to wyłącznie zezwolenie na dostęp do preparatów wytwarzanych z marihuany, a nie na jej uprawę.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie wciąż przyglądać się zapotrzebowaniu na susz w Polsce. Rozpatrzenie decyzji o uprawie marihuany w kraju będzie wzięte pod uwagę jedynie w momencie, gdy nie będzie można jej sprowadzać z innych krajów. Jednak według władz kontrola upraw byłaby o wiele droższa niż sprowadzanie suszu.

Zwolennicy wprowadzenia ustawy przed posiedzeniem ustawili na stole prezydialnym trzy dziecięce trumny. Według Liroya miało to na celu przypomnienie władzom o czym decydują i nad jak ważną sprawą właśnie debatują. Raczek ich zachowanie skomentował jako nieeleganckie i nieprzyjemne, zaś wiceminister Łanda powiedział, że nie jest prawdą to, że medyczna marihuana ratuje życie, walczy z nowotworami, stwardnieniem rozsianym i demencją.

Medyczna marihuana do Polski będzie sprowadzana z Czech, Włoch i Holandii
Medyczna marihuana do Polski będzie sprowadzana z Czech, Włoch i Holandii (123rf)

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.