W Polsce będzie dostęp do medycznej marihuany

Długo wyczekiwana decyzja odnośnie marihuany leczniczej w Polce w końcu zapadła. Podkomisja sejmowa zadecydowała, że leki będą wytwarzane z konopi sprowadzanych z zagranicy.

W październiku klub Kukiz'15 złożył projekt nowelizacji o wykorzystywaniu marihuany medycznej. Przewidywał on, że chore osoby będą mogły same uprawiać marihuanę w celach medycznych. Uprawa i zbiór miały być dozwolone po wcześniejszej decyzji wojewódzkiego inspektora medycznego. Takie pozwolenie docelowo miały dostawać osoby fizyczne, czyli pacjenci lub ich prawni opiekunowie, organizacje, fundacje, a także jednostki naukowe. Powierzchnia uprawy miała zaś nie przekraczać możliwości zapotrzebowania chorego na 120 dni kuracji. Posłowie sejmowej podkomisji uznali jednak, że te przepisy nie powinny zostać wprowadzone.

Poprawki projektu

W końcu podkomisja sejmowa przedstawiła rezultat swoich prac wraz z wniesionymi poprawkami projektu. W Polsce będzie można używać medycznej marihuany. Jednak ziele i żywica konopi, z których będą wytwarzane nie będą uprawiane w Polsce. Susz zostanie sprowadzony z innych państw m.in. Czech, Włoch i Holandii. Następnie na jego bazie będą powstawały leki recepturowe. Niestety na razie środki nie będą refundowane.

Przewodniczący podkomisji Grzegorz Raczek z PiS ogłosił, że konopie mogą być wykorzystywane do produkcji preparatów farmaceutycznych, które mają być wytwarzane w aptece na receptę uzyskaną od lekarza specjalisty. Raczek dodał również, że refundacja tych leków to kwestia przyszłości.

Piotr Liroy-Marzec sugerował, że marihuana uprawiana w Polsce byłaby łatwiejsza w dostępie, a także dałaby pacjentom gwarancję bezpieczeństwa produktu. Raczek jednak bardzo szybko przeciwstawił się takim tezom, sugerując, że mogłoby to się przyczynić do legalizacji marihuany w Polsce, a przecież ta ustawa to wyłącznie zezwolenie na dostęp do preparatów wytwarzanych z marihuany, a nie na jej uprawę.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie wciąż przyglądać się zapotrzebowaniu na susz w Polsce. Rozpatrzenie decyzji o uprawie marihuany w kraju będzie wzięte pod uwagę jedynie w momencie, gdy nie będzie można jej sprowadzać z innych krajów. Jednak według władz kontrola upraw byłaby o wiele droższa niż sprowadzanie suszu.

Zwolennicy wprowadzenia ustawy przed posiedzeniem ustawili na stole prezydialnym trzy dziecięce trumny. Według Liroya miało to na celu przypomnienie władzom o czym decydują i nad jak ważną sprawą właśnie debatują. Raczek ich zachowanie skomentował jako nieeleganckie i nieprzyjemne, zaś wiceminister Łanda powiedział, że nie jest prawdą to, że medyczna marihuana ratuje życie, walczy z nowotworami, stwardnieniem rozsianym i demencją.

Anna Krzpiet, 10 miesięcy temu

Leki i suplementy

Komentarze (11)
~Ryszard
~Ryszard 10 miesięcy temu

Kadra Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku zachowuje się skandalicznie. I to nie jest odosobniona opinia. Może jakaś kobieta tropach NFZ obudziła u sumienia pielęgniarek i niektórych lekarzy. Jeżeli ktoś ma jakieś zastrzeżenia powinien nagrać telefonem sytuację ,nagranie byłoby dowodem chorej sytuacji chorej służby zdrowia!!!

Odpowiedz
~ewerton
~ewerton 10 miesięcy temu

Alkohol leje sie strumieniami a oni z trawki robia wielkie halo.Trudno przyjąc fakty do wiadomosci?Konopie sa o wiele mniej szkodliwe od alkoholu i tytoniu i w odróznieniu do tych dwóch szatanskich wytworów naprawde leczą i koją.Hipokryzją,cynizmem czy totalną głupotą kierują się kolejne rządzące ekipy?A moze to mania?1995-98 rok, WHO publikuje raport na temat szkodliwości konopi. Treść tego raportu jest przychylna tej używce. Po dwudziestoletnich badaniach potwierdzono, że konopie są mniej szkodliwe od alkoholu, że nie wywołują trwałej szkody dla zdrowia, mają niższy współczynnik uzależnienia od innych legalnych używek. Najważniejszym punktem jest potwierdzenie, że nie ma dowodu, by jakikolwiek człowiek kiedykolwiek zmarł po zapaleniu lub spożyciu w inny sposób marihuany lub haszyszu.A niejaki radziwił wie swoje.Obys nie musiał prosic o konopie ignorancie-lobbysto koncernów farmaceutycznych.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - leki i suplementy
Właściwości ziół

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej

Badania nad właściwościami medycznej marihuany Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają (...) potencjał medyczny tej rośliny i korzyści...

Chirurgia plastyczna

Wiedza i świadomość pacjentów (WIDEO)

Wiedza i świadomość pacjentów (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak wykazują dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ponad połowa gospodarstw domowych w Polsce jest wyposażona w dostęp do Internetu (...) na forach internetowych czy portalach o tematyce medycznej....

Niezbędnik pacjenta

Hospicja dla dzieci (WIDEO)

Hospicja dla dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

leczenie hospicyjnym ma dostęp do nowoczesnych urządzeń i opieki lekarskiej. Dzięki temu może przebywać w domu, gdzie czuje się o wiele spokojniej i bezpieczniej.

Niezbędnik pacjenta

W jakim kraju najlepiej umierać?

W jakim kraju najlepiej umierać?

, wiedza i wrażliwość społeczeństwa na temat umierania, dostęp do środków uśmierzających ból, a także sytuacja finansowa i liczba hospicjów w danym kraju (...) przez lata mogła się tam wykształcić liczna kadra znakomitych lekarzy specjalistów,...

Skutki zażywania narkotyków

Palenie marihuany - objawy, działanie, skutki

, ale też może wzmagać apetyt, działa rozkulczliwie na mięśnie, a także rozszerza oskrzela. W Polsce konopie indyjskie uznawane są za nielegalne. Palenie marihuany (...) po użyciu marihuany są bardzo...