Doustny lek na stwardnienie rozsiane
Wyniki przeprowadzonej na szeroką skalę III fazy badań klinicznych wskazują, iż nowy lek zmniejsza częstość nawrotów choroby u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane.
1. Badania kliniczne leku na stwardnienie rozsiane
Badania kliniczne objęły 1106 osób z remitująco-nawracającą postacią choroby z 24 krajów. Część badanych otrzymywała lek na stwardnienie rozsiane w dziennej dawce 0,6 mg, a pozostali pacjenci dostawali placebo. Badanie trwało dwa lata, a ukończyło je 80% chorych przyjmujących lek i 77% pacjentów z grupy kontrolnej.
2. Wyniki badania
U pacjentów, którzy dostawali prawdziwy lek ilość nawrotów w ciągu roku była mniejsza o 23% w stosunku do osób otrzymujących placebo. Co więcej, zaobserwowano u nich spowolnienie progresji choroby o 36% oraz o 33% mniejszą atrofię mózgu. Lek okazał się bezpieczny i był dobrze tolerowany. Częstość i ostrość efektów ubocznych była niska i porównywalna do grupy placebo. U pacjentów stosujących lek na stwardnienie rozsiane zaobserwowano podwyższony poziom enzymów wątrobowych, jednak wzrost ten był tymczasowy i odwracalny, i nie prowadził do żadnych problemów z tym narządem. Naukowcy skuteczność leku tłumaczą tym, iż celuje on zarówno w ostry stan zapalny, jak i w uszkodzenia tkanek. Przekonują, iż w przyszłości może odegrać ważną rolę w walce ze stwardnieniem rozsianym.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.