Trwa ładowanie...

Doustny lek na stwardnienie rozsiane

Wyniki przeprowadzonej na szeroką skalę III fazy badań klinicznych wskazują, iż nowy lek zmniejsza częstość nawrotów choroby u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Badania kliniczne leku na stwardnienie rozsiane

Badania kliniczne objęły 1106 osób z remitująco-nawracającą postacią choroby z 24 krajów. Część badanych otrzymywała lek na stwardnienie rozsiane w dziennej dawce 0,6 mg, a pozostali pacjenci dostawali placebo. Badanie trwało dwa lata, a ukończyło je 80% chorych przyjmujących lek i 77% pacjentów z grupy kontrolnej.

2. Wyniki badania

U pacjentów, którzy dostawali prawdziwy lek ilość nawrotów w ciągu roku była mniejsza o 23% w stosunku do osób otrzymujących placebo. Co więcej, zaobserwowano u nich spowolnienie progresji choroby o 36% oraz o 33% mniejszą atrofię mózgu. Lek okazał się bezpieczny i był dobrze tolerowany. Częstość i ostrość efektów ubocznych była niska i porównywalna do grupy placebo. U pacjentów stosujących lek na stwardnienie rozsiane zaobserwowano podwyższony poziom enzymów wątrobowych, jednak wzrost ten był tymczasowy i odwracalny, i nie prowadził do żadnych problemów z tym narządem. Naukowcy skuteczność leku tłumaczą tym, iż celuje on zarówno w ostry stan zapalny, jak i w uszkodzenia tkanek. Przekonują, iż w przyszłości może odegrać ważną rolę w walce ze stwardnieniem rozsianym.

Następny artykuł: Lek na astmę w leczeniu stwardnienia rozsianego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.