Trwa ładowanie...

Wprowadzenie leku z konopi indyjskich w kolejnych sześciu krajach

Avatar placeholder
14.01.2016 14:04
Wprowadzenie leku z konopi indyjskich w kolejnych sześciu krajach
Wprowadzenie leku z konopi indyjskich w kolejnych sześciu krajach

Pierwszy legalny lek na bazie marihuany uzyskał zgodę na wprowadzenie do obrotu w kolejnych sześciu krajach europejskich. Ma on być stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego.

spis treści

1. Zastosowanie leku na bazie konopi indyjskich

Lek pozyskiwany z marihuany ma formę aerozolu, który aplikuje się pod język. Jego działanie polega na zapobieganiu spastyczności u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Jest to pierwszy lek produkowany z konopi indyjskich, który uzyskał zgodę na wprowadzenie na rynek farmaceutyczny. Pierwszym krajem, który taką zgodę wyraził była Kanada, gdzie od 2005 roku farmaceutyk ten stosowany jest w terapii bólów neuropatycznych. Producent leku stara się także o zgodę na wykorzystanie go w leczeniu chorób nowotworowych. Koszt dziennego leczenia przy pomocy tego farmaceutyku wynosi około 11 funtów.

2. Lek z marihuany w Europie

Lek na bazie konopi indyjskich można już kupić w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Wydawany jest na receptę. Ze względu na wzajemne uznawanie unijnych procedur, zezwolenie zostanie rozszerzone na Niemcy, Danię i Szwecję, gdzie lek sprzedawany będzie jeszcze przed końcem tego roku oraz na Austrię, Czechy i Włochy, gdzie sprzedaż ruszy w 2012 roku. Marihuanawykorzystywana do jego produkcji, hodowana jest w nieujawnionym miejscu w Wielkiej Brytanii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Wpływ witaminy D na ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze