W Polsce rośnie problem "przechodzonych raków". Pierwszy objaw łatwo błędnie zinterpretować
Eksperci alarmują, że rośnie problem "przechodzonych raków". Tymczasem kobiety po 59. roku życia coraz rzadziej odwiedzają ginekologa. Jako jeden z głównych powodów - wskazują brak dolegliwości. Lekarze przypominają, że kiedy objawy się pojawią - choroba z reguły jest już zaawansowana.
1. Pacjentki 59+ znikają z gabinetów ginekologicznych
Jak pokazuje ostatnie badanie opinii zrealizowane na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska oraz Fundacji Watch Health Care - kobiety po menopauzie przestają chodzić do ginekologa. Jak to wygląda w gabinetach?
- Największa grupa pacjentek to kobiety młode w okresie reprodukcyjnym. Kobiety po menopauzie przestają miesiączkować, więc przestają mieć poczucie, że muszą się regularnie badać - wskazuje w programie "Wasze Zdrowie" ginekolog Agata Fleming.
Skala zjawiska jest alarmująca. 39 proc. kobiet biorących udział w badaniu opinii przeprowadzonym na zlecenie Gedeon Richter Polska nie pamięta, żeby miały wykonywaną w ostatnich trzech latach cytologię.
- Wiodący powód, który słyszymy od pacjentek, jest taki, że jeśli "nie boli, to znaczy, że nic mi nie jest". Ten argument wskazuje ponad 40 proc. kobiet, które brały udział w badaniu. To jest najważniejsza przyczyna - nie widzą potrzeby profilaktyki ze względu na brak dolegliwości - komentuje wyniki badań Agnieszka Boryś, kierowniczka działu PR Gedeon Richter Polska.
Problemem są też długie kolejki i czas oczekiwania na wizytę u ginekologa, a wiele seniorek nie stać na wykonanie prywatnych badań.
- Kobiety w tym wieku (59 plus - przyp. red.) wypadają już z koszyka świadczeń, mają bardzo utrudniony dostęp do darmowej cytologii, nie wspominając o USG, czy o teście na HPV. To też nie zachęca do regularnych badań - dodaje.
2. Te nowotwory najczęściej atakują kobiety
Najczęstsze nowotwory ginekologiczne to rak sromu, rak jajnika, rak szyjki macicy i trzonu macicy.
Lekarze powtarzają jak mantrę - profilaktyka jest kluczem w walce z nowotworami, a im później choroba zostanie zdiagnozowana, tym gorsze są rokowania. Dobrze oddaje to przykład raka trzonu macicy - jeżeli będzie wykryty we wczesnym stadium - jest 90 proc. szans na wydłużenie życia o pięć lat.
- Wśród kobiet niestety trzy najczęstsze nowotwory to: rak piersi, rak płuca i rak trzonu macicy - mają rosnącą tendencję umieralności - wskazuje prof. Joanna Didkowska, kierownik Krajowego Rejestru Nowotworów.
Jedną z głównych przyczyn jest późne rozpoznanie. Lekarze wskazują przede wszystkim na brak regularności w badaniach i "syndrom wyparcia" - wiele kobiet unika lekarzy, dopóki nie ma alarmujących dolegliwości.
- Jeśli pacjentki zgłaszają się do lekarza, to najczęściej już z jakimś problemem, np. z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych, a z definicji każde krwawienie po menopauzie jest nieprawidłowe. Jeżeli mają nasilone objawy nietrzymania moczu, to wtedy zazwyczaj też jest to na tyle uciążliwe, że wymaga leczenia zabiegowego - tłumaczy lekarka i podkreśla, że szczyt zachorowania na raka trzonu macicy i raka szyjki macicy przypada między 50. a 70. rokiem życia, czyli wtedy, kiedy pacjentki przestają regularnie chodzić do ginekologa.
3. Nieoczywiste objawy
Pierwsze objawy schorzeń ginekologicznych mogą sugerować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wówczas pacjentki najpierw szukają pomocy u internisty lub gastroenterologa.
- Raka jajnika często mogą poprzedzać objawy dyspeptyczne, czyli wzdęty brzucha, problemy z trawieniem, problemy z wypróżnianiem. Czasami może się powiększyć obwód brzucha, jeśli mamy do czynienia z wodobrzuszem - często jest to jedyny objaw, z jakim pacjentka zgłasza się do internisty - wyjaśnia ginekolog.
Przy raku jajnika mogą pojawić się również nudności i wymioty, brak apetytu, utrata wagi i wrażenie parcia na pęcherz. Objawy raka szyjki macicy są również nieoczywiste: może się pojawić ból w okolicy podbrzusza i miednicy, dyskomfort w dole brzucha, bolesne parcia na mocz i stolec.
- Ból pleców jest tak niespecyficznym objawem, że mało kto wiąże go z problemami ginekologicznymi. Każdy ma jakieś zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy problemy ze stawami biodrowymi. Jest to bardzo niespecyficzny objaw, aczkolwiek występuje przy zaawansowanych schorzeniach ginekologicznych - wskazuje Agata Fleming.
Kluczową rolę odgrywa profilaktyka - regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie badania USG oraz cytologii.
- Najbardziej zależy nam na tym, żeby poprzez profilaktykę wykrywać stany przedrakowe oraz raka we wczesnym stadium. Wówczas mamy szansę wdrożyć odpowiednie postępowanie - podsumowuje ekspertka.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.