Trwa ładowanie...

WHO ostrzega. Prowadzi do cukrzycy, zrezygnuj, a ryzyko spadnie o 40 proc.

Avatar placeholder
Milena Górecka 18.12.2023 10:51
Rezygnacja z tego nawyku może zmniejszyć ryzyko cukrzycy nawet o 40 proc.
Rezygnacja z tego nawyku może zmniejszyć ryzyko cukrzycy nawet o 40 proc. (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oraz Uniwersytet w Newcastle wspólnie opublikowały dokument, w którym podkreślają związek między paleniem tytoniu a ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Ich brief stanowi kluczowe przesłanie dla osób palących, ochrony zdrowia i polityków zajmujących się zdrowiem.

spis treści

1. Wpływ palenia tytoniu na cukrzycę

Palenie tytoniu wpływa negatywnie na zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Według przedstawionych danych rezygnacja z palenia tytoniu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o 30-40 proc.

W dokumencie podkreślono, że oprócz bezpośredniego wpływu na obniżenie ryzyka cukrzycy, rzucenie palenia ma również istotne znaczenie w efektywności leczenia cukrzycy i zmniejszeniu ryzyka powikłań.

2. Palenie tytoniu powoduje powikłania związane z cukrzycą

Zobacz film: "Oto, co się dzieje w organizmie, gdy rzucasz palenie"

Palenie tytoniu znacząco zwiększa ryzyko poważnych powikłań związanych z cukrzycą, takich jak choroby układu krążenia, niewydolność nerek, ślepota, a także opóźnione gojenie się ran i zwiększone ryzyko amputacji kończyn dolnych.

Stanowi to duże obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. Z dokumentu wynika, że cukrzyca jest obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, a boryka się z nią aż 537 milionów osób. W samej tylko Polsce są to 3-4 miliony osób.

3. Apel naukowców

Profesor Akhtar Hussain, prezes IDF, oraz dr Ruediger Krech z WHO, podkreślają rolę rządów i pracowników ochrony zdrowia w promowaniu rzucania palenia.

Wzywają do wprowadzenia polityk ograniczających palenie tytoniu i eliminacji dymu tytoniowego z przestrzeni publicznych, a także do aktywnej roli pracowników służby zdrowia w motywowaniu pacjentów do rzucenia palenia, jako kluczowego elementu zapobiegania cukrzycy typu 2 i jej powikłaniom.

4. Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 występuje, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny albo na nią nieprawidłowo reaguje. Może mieć podłoże genetyczne, ale często jest wynikiem stylu życia — m.in. nieprawidłowej diety, wspomnianego wyżej palenia tytoniu i niedoboru witaminy D.

Do najbardziej powszechnych objawów cukrzycy należą: częste oddawanie moczu, niepohamowane pragnienie, chroniczne zmęczenie, utrata masy ciała pomimo normalnego lub zwiększonego apetytu (a nawet polifagii), problemy ze wzrokiem, słodki zapach ciała, a także częste, nawracające infekcje skórne oraz powolne gojenie się ran.

Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, m.in. do chorób serca, niewydolności nerek, uszkodzenia nerwów, problemów ze wzrokiem i przedwczesnej śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze