Trwa ładowanie...

Wirus Powassan. Kobieta zmarła miesiąc po ukąszeniu przez kleszcza

Wirus Powassan. Kobieta zmarła miesiąc po ukąszeniu przez kleszcza
Wirus Powassan. Kobieta zmarła miesiąc po ukąszeniu przez kleszcza (Getty Images)

Amerykanka trafiła do szpitala z gorączką, bólami w klatce piersiowej i zaburzeniami neurologicznymi. Dwa tygodnie później zmarła. Podczas wywiadu okazało się, że kobieta została ukąszona przez kleszcza. Szczegółowe badania wykazały, że był on nosicielem rzadkiego wirusa Powassan.

spis treści

1. Zmarła miesiąc po ukąszeniu przez kleszcza

90-letnia kobieta pochodząca z Connecticut zmarła w zaledwie miesiąc po ukąszeniu przez kleszcza. Trafiła do szpitala z zaburzeniami neurologicznymi. Badania wykazały, że została przez zakażona wirusem Powassan. Kobiety nie udało się uratować.

To druga śmierć w tym roku w USA z powodu wirusa Powassan pzenoszonego przez kleszcze. W kwietniu w stanie Maine zmarł mężczyzna, który został ukąszony przez zakażonego kleszcza. Śmierć nastąpiła w wyniku poważnych powikłań neurologicznych. Pod koniec marca zakażenie zdiagnozowano u 50-letniego mężczyzny z Windham County.

Zobacz film: "Ugryzł Cię kleszcz? Obserwuj ranę"
Wirus Powassan jest przenoszony w wyniku ukąszenia przez tzw. kleszcze czarnonogie
Wirus Powassan jest przenoszony w wyniku ukąszenia przez tzw. kleszcze czarnonogie (Getty Images)

2. Wirus Powassan - objawy

Wirus Powassan jest rzadki, ale bardzo groźny. Zabija jedną na 10 osób zakażonych wirusem, a połowa pozostaje z niepełnosprawnością do końca życia. Jednym z powikłań po chorobie są problemy z pamięcią. Co roku w USA rozpoznawanych jest ok. 28 przypadków, ale zdaniem ekspertów rzeczywista liczba zakażonych jest znacznie wyższa. Najczęściej choroba przebiega bezobjawowo, ale nie zawsze.

Symptomy pojawiają się z reguły w ciągu tygodnia do miesiąca po ukąszeniu przez kleszcza. Wczesne objawy to: bóle i zawroty głowy, gorączka, wymioty, złe samopoczucie, osłabienie mięśni. Kiedy wirus rozprzestrzenia się do mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, pojawiają się zaburzenia neurologiczne, drgawki, pacjenci wskazują na utratę koordynacji i dezorientację.

Połowa zakażonych cierpi na odległe powikłania, mogą pojawić się m.in. problemy z pamięcią, zaburzenia koordynacji ruchowej i częściowe porażenie ciała.

Nie ma ani szczepionek, ani leków, które mogłyby zapobiec rozwojowi choroby. W związku z tym po jej rozpoznaniu stosowane jest leczenie objawowe.

Zobacz także: Przeprowadził eksperyment. Po 30 minutach miał już 20 kleszczy

Eksperci podkreślają, że jedyną formą ochrony jest profilaktyka, bo kleszcze mogą przenosić wiele innych groźnych chorób. W związku z tym ważne jest, by przed wyjściem na spacer stosować środki odstraszające kleszcze i unikać miejsc z wysoką trawą, gdzie te pajęczaki często się czają.

- Ważne jest również, aby dokładnie sprawdzić, czy nie mamy na ciele kleszczy po przebywaniu na zewnątrz, co może zmniejszyć ryzyko zarażenia się tym niebezpiecznym wirusem - podkreśla dr Manisha Juthani, komisarz Departamentu Zdrowia Publicznego (DPH) Connecticut.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze