Trwa ładowanie...

Wracasz wcześniej ze zwolnienia lekarskiego? Będziesz musiał oddać pobrany zasiłek

Wracasz wcześniej ze zwolnienia lekarskiego? Będziesz musiał oddać pobrany zasiłek
Wracasz wcześniej ze zwolnienia lekarskiego? Będziesz musiał oddać pobrany zasiłek (Zdjęcie lekarza / Shutterstock)

Pracownik, który wcześniej wróci ze zwolnienia lekarskiego, będzie musiał oddać cały pobrany zasiłek. ZUS domaga się zwrotu zapłaconego chorobowego, tłumacząc to faktem, że chory nie wywiązał się z umowy i nie był na zwolnieniu tyle dni, ile powinien. Sąd Najwyższy sprawdza zasadność decyzji ZUS.

10 najlepszych domowych sposobów na przeziębienie
10 najlepszych domowych sposobów na przeziębienie [8 zdjęć]

Okazuje się, że babcine metody na przeziębienie są całkiem skuteczne. Czasami wystarczy rosół i płukanie

zobacz galerię

1. Kara za wcześniejszy powrót ze zwolnienia lekarskiego

Wyobraź sobie taką sytuację: z powodu choroby dostajesz zwolnienie zdrowotne na miesiąc. Jednak już po dwóch tygodniach czujesz się dobrze. Idziesz więc do lekarza, który potwierdza, że twój stan zdrowia się polepszył i swobodnie możesz pracować. Kiedy wracasz do pracy, okazuje się, że nie tylko nie dostaniesz pieniędzy za kolejne dwa tygodnie, ale musisz zwrócić zasiłek, który pobrałeś podczas przebywania na zwolnieniu, bo nie wykorzystałeś go do końca. Dlaczego?

W art. 17 ust. 1 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.) jest zapis, że osoba, która w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykorzystuje zwolnienie w sposób, który jest niezgodny z jego celem bądź wykonuje świadczenia zarobkowe, traci prawo do korzystania z zasiłku chorobowego za cały okres jego trwania.

Zobacz film: "Jak ustrzec się przed infekcją?"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretuje to tak, że jeżeli chory powróci wcześniej ze zwolnienia, powinien zwrócić całość kwoty, którą dostał. Interpretacja przepisów przez ZUS jest dość kontrowersyjna, dlatego sąd okręgowy skierował sprawę do Sądu Najwyższego.

Regulacja prawna ma na celu ochronę funduszu ubezpieczenia zdrowotnego przed nadużyciami ze strony ubezpieczonych, ale jak odnosi się to do osób, które z własnej woli chcą wrócić wcześniej do pracy ze zwolnienia lekarskiego?

2. Błąd ZUS czy niefortunnie sformułowane przepisy?

Obecnie nie ma zapisu prawnego, który umożliwiłby skrócenie czasu zwolnienia chorobowego i niezdolności do pracy na podstawie wystawionego przez lekarza medycyny pracy zaświadczenia. Jedynie lekarz orzecznik z ZUS, na podstawie art. 59 ust. 7 ustawy o świadczeniach, może uznać, że ubezpieczony jest zdolny wrócić do pracy wcześniej, niż zakładało to jego zwolnienie lekarskie. Zarówno w interesie pracownika, jak i ZUS powinno być, aby chory jak najszybciej wrócił do pracy. Jednak, jeżeli przepisy nadal będą tak interpretowane, wcześniejszy powrót do pracy zwyczajnie nie będzie się opłacał.

Uchwała Sądu Najwyższego w tej sprawie może być cenną wskazówką dla ZUS, jak powinien interpretować ustawę, jednak lepiej byłoby, gdyby zareagował sam ustawodawca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze