Wsparcie w depresji

Rodzina i przyjaciele osób chorych na depresję często nie wiedzą, jak zachowywać się w ich towarzystwie, co robić, co mówić, czego unikać. Nie wiedzą, jak dana osoba zareaguje i czy nie zrobią jej krzywdy. Depresja bowiem to nie tylko obniżony nastrój, pesymizm, spadek zainteresowania życiem społecznym, niepokój i utrata chęci do działania, ale również dysforia, drażliwość, zaburzony rytm snu i czuwania, który przekłada się z kolei na apatię i brak jakiejkolwiek motywacji czy inicjatywy. Jak wspierać osoby chore na depresję?

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Pomoc choremu na depresję

Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić trudną relację z chorym, pozwolą zrozumieć go i nawiązać komunikację.

Pomoc medycyny paliatywnej

Medycyna paliatywna to dziedzina lekarska, która obejmuje opiekę nad osobami nieuleczalnie chorymi. Pierwsze hospicjum medycyny paliatywnej powstało w...

 • Nie przekonuj, że depresja to nic wielkiego – chory nie potrafi przestać się przejmować swoim stanem, szczególnie, gdy inni wokół niego prowadzą zwyczajne życie i wykonują swoje obowiązki. Sugerowanie, aby tego nie robił, nie przyniesie skutku, a może wręcz zaszkodzić choremu – pogłębić smutek i utwierdzić go, że jest niezrozumiany.
 • Zwracaj uwagę na słowa i ton głosu – osoba z depresją jest przeczulona i wyłapie każdą zmianę w formie wypowiedzi. Należy unikać stwierdzeń o negatywnym wydźwięku, np. „Jak mi się dziś nie chce iść do pracy”, ponieważ chory może je interpretować przeciwko sobie.
 • Nie można porównywać depresji chorego z czyimiś problemami, mówiąc na przykład: „Ty to jeszcze nie masz najgorzej…” albo „Inni mają dużo gorzej, a się nie załamują”. Niemożność przezwyciężenia własnej choroby może przyczynić się do pogłębienia złego samopoczucia.
 • Aktywność na siłę nic nie da – przy depresji powinno się postępować tak, jak w innych chorobach somatycznych. Jeśli chory chce leżeć, niech leży. Czuje się on osłabiony i każda aktywność to dla niego ogromny wysiłek. Można zachęcać do małych czynności, a z czasem pacjent sam będzie bardziej ruchliwy.
 • Empatia to podstawa – warto chociaż spróbować postawić się w sytuacji chorego i wyobrazić sobie, jak może się czuć, a podczas rozmowy słuchać uważnie tego, co mówi. Pozwoli to zareagować w odpowiednim momencie, przekonać chorego do wykonania jakichś czynności, jeśli będzie się wahał. Słowa „trzeba”, „powinno się” warto zamienić na „czy masz ochotę na...?”.
 • Podkreślaj, że depresja to stan przejściowy – warto utwierdzać chorego w tym przekonaniu, ponieważ ułatwia mu to akceptację choroby i przejście przez nią, poza tym wskazuje na życzliwość mówiącej to osoby.
 • Nie wymagaj od chorego podejmowania decyzji.
 • Traktuj poważnie wszelkie informacje o samobójstwie – niekiedy osobom postronnym wydaje się, że jeśli chory mówił o tym tyle razy i nie próbował odebrać sobie życia, to każde następne wspomnienie o tym będzie tylko rzucaniem słów na wiatr. Nie można jednak lekceważyć żadnych tego typu wypowiedzi. I należy pamiętać, że nawet jeśli osoba z depresją o tym nie mówi, może myśleć o samobójstwie.
 • Pamiętaj także o swoich potrzebach – opieka nad osobą z depresją wyczerpuje siły, wprowadza ciągłe napięcie w życie, może wywoływać w danej osobie złość, żal, poczucie winy. Dlatego też nie można zapominać, aby poświęcić trochę czasu na własne zregenerowanie sił – wyjechać na kilka dni lub odpocząć w jakiś inny sposób.

Nie tylko cierpi osoba chora na depresję. Z doświadczeniem choroby depresyjnej muszą radzić sobie wszyscy członkowie rodziny – dla nich jest to również ciężka próba życiowa.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja i mania
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Depresja i mania
Depresja i mania

Problem depresji w medycynie paliatywnej (WIDEO)

Problem depresji w medycynie paliatywnej (WIDEO) Odtwórz wideo

Medycyna paliatywna zajmuje się leczeniem i opieką chorych z objawami postępującej, aktywnej, zaawansowanej choroby. Celem tej dziedziny medycyny jest poprawa jakości ostatnich dni życia, kiedy nie ma już żadnych szans na zahamowanie szybko postępującej...

Depresja i mania

Przyczyny depresji u dzieci (WIDEO)

Przyczyny depresji u dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to poważna choroba psychiczna, która niestety dotyka coraz więcej ludzi młodych i dzieci. Statystyki pokazują, iż coraz więcej dzieci (...) młodocianych pragnie zwrócić na siebie uwagę w rodzinie, szkole czy grupie rówieśniczej. Jakie...

Depresja i mania

Farmakoterapia przy depresji (WIDEO)

Farmakoterapia przy depresji (WIDEO) Odtwórz wideo

Osoba, która rozpoczyna farmakoterapię przeciw depresji musi pamiętać o kilku rzeczach. Leki przeciwdepresyjne nie są panaceum na wszystkie problemy (...) danego człowieka ani tabletkami szczęścia. Lek przeciwdepresyjny zmniejszy więc...

Depresja i mania

Zaburzenia somatyczne (WIDEO)

Zaburzenia somatyczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Obniżony nastój, złe samopoczucie i izolacja to najczęstsze objawy depresji. Jeśli nie podejmie się w porę odpowiedniego leczenia taka choroba (...) w tym samym czasie, przez co rozpoznanie może być błędne. Depresja...

Depresja i mania

Skuteczność terapii grupowej (WIDEO)

Skuteczność terapii grupowej (WIDEO) Odtwórz wideo

Jedną z form leczenia nerwicy jest psychoterapia, która ma na celu rozwiązanie wewnętrznych konfliktów chorego i poznanie przyczyn jego zaburzeń. Często wykorzystuje się pracę w grupie, która jest uzupełnieniem terapii indywidualnej. Takie rozwiązanie...

Depresja i mania

Depresja a seks (WIDEO)

Depresja a seks (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to zaburzenie psychiczne, które wpływa negatywnie na życie seksualne. Przyjmowanie leków antydepresyjnych może obniżać libido, zatem osoby (...) czynniki, które mogą przyczynić się do zaburzeń w depresji, to:...

Depresja i mania

Męska depresja

Męska depresja

nie zdaje sobie sprawy z choroby, jaką jest depresja, najtrudniejszy krok to przyznanie się do dolegliwości przed samym sobą.