Trwa ładowanie...

Wyjątkowo toksyczne składniki kosmetyków przeciwsłonecznych, których chcesz uniknąć

Latem dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Grille, zabawy w basenie i spacery, sprawiają że powinniśmy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i oczywiście odpowiednich kosmetykach z filtrem. W teorii stosowanie kremów przeciwsłonecznych ma służyć naszemu zdrowiu. Jednak w rzeczywistości kupując krem przeciwsłoneczny wyłącznie na podstawie jego numeru SPF, możemy sobie zaszkodzić.

Zobacz film: "Bezpieczne opalanie [Wirtualna Poradnia]"

Okazuje się bowiem, że wiele popularnych filtrów przeciwsłonecznych zawiera niebezpieczne składniki, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, a nawet doprowadzić do rozwoju raka skóry.

Według raportu francuskiej organizacji UFC Que Choisir w produktach do opalania wielu popularnych marek kosmetycznych, które są dostępne również na polskim rynku, można znaleźć toksyczne substancje szkodliwe dla naszego zdrowia. Na liście przygotowanej przez UFC Que Choisir można znaleźć produkty do opalania m.in. takich marek jak Bioderma, Avéne, Clarins, Eucerin, Garnier, L'Oréal, Lierac, Nivea, Yves Rocher i Uriage.

Zanim udamy się do drogerii, warto więc poznać listę toksycznych substancji, które można znaleźć w kosmetykach do opalania.

1. Avobenzon

Jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych składników przeciwsłonecznych. Okazuje się, że kiedy avobenzon wchodzi w kontakt z chlorowaną wodą (taką jak na basenie), wytwarza m.in. fenole, szczególnie toksyczne chemikalia związane z niepłodnością, zaburzeniami pracy układu immunologicznego i rozwojem raka.

2. Szkodliwość Oxybenzonu

Environmental Working Group (EWG - organizacja zachęcająca ludzi do zdrowszego stylu życia i dbania o środowisko) uznała oksybenzon za jeden z najbardziej toksycznych składników kosmetycznych, ponieważ prowadzi on do zaburzeń hormonalnych związanych z endometriozą. Ponadto składnik ten może powodować ciężkie alergie.

3. Octinoksat

Ma chronić skórę przed starzeniem się pod wpływem słońca. Jednak w rzeczywistości oktinoksat może mieć odwrotne działanie. Co więcej, negatywnie wpływa na układ rozrodczy i pracę tarczycy.

4. Co to jest homosalat?

Składnik ten kumuluje się w skórze i nie jest tak szybko wydalany z organizmu, jak inne toksyny, przez co zaburza poziom estrogenu, androgenu i progesteronu.

5. Czy retinyl palmitate jest toksyczny?

Nie jest on toksyczny, jednak staje się niebezpieczny pod wpływem światła słonecznego. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe sprawia, że ta pochodna retinolu ulega rozpadowi i wytworzy wolne rodniki, zwiększając ryzyko raka skóry.

6. Co to są parabeny?

Są to syntetyczne środki konserwujące, które powodują reakcje alergiczne, neurotoksyczność i zaburzenia hormonalne.

7. Sztuczne aromaty w olejkach do opalania

Mogą powodować nudności, bóle głowy, astmę, a nawet raka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jak widać wysokość filtru SPF na opakowaniu kosmetyków do opalania może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństw, ale niestety nie oznacza, że stosowane przez nas produkty nie są szkodliwe. Należy wiec rozważyć, czy naturalna ochrona przeciwsłoneczna i ograniczona ekspozycja na słońce nie jest lepszym rozwiązaniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.