Przejdź na WP

Wylecz odleżyny skutecznie!

Odleżyny są to rany skóry i tkanek podskórnych powstające na skutek długotrwałego i powtarzającego się ucisku, który powoduje niedotlenienie tkanek i w konsekwencji ich martwicę. Zmiany takie powstają najczęściej w miejscach, które stykają się z podłożem, a są to najczęściej okolice kości krzyżowej, kości ogonowej, pośladków, pięt, bioder. Jednak rany takie mogą też powstać w innych okolicach, takich jak łokcie, kolana, kostki czy potyliczna okolica czaszki.

Zobacz film: "Podstawy opatrywania ran"

spis treści

1. Czym są odleżyny?

Odleżyny powstają najczęściej u osób, które z powodu urazu czy też innej choroby pozostają w unieruchomieniu lub są zmuszone do korzystania z wózka inwalidzkiego. Powodem powstawania odleżyn jest ucisk tkanek miękkich, w wyniku którego krew nie dopływa do tych okolic wcale lub dopływa jedynie częściowo. Uważa się również, że istnieją inne czynniki wpływające na wrażliwość skóry oraz innych tkanek na ucisk i zwiększające ryzyko powstania odleżyn. Do czynników tych należy między innymi niedożywienie, choroby naczyń skórnych, choroby zmniejszające czucie w skórze (np. porażenia, ale także neuropatia cukrzycowa). Prostym przykładem „łagodnej odleżyny” mogą być odczuwane u ludzi zdrowych mrowienie oraz ból, kiedy za długo siedzą w jednym miejscu lub przez dłuższy czas nie zmieniają nienaturalnej pozycji ciała. Ból i mrowienie wskazują na utrudniony przepływ krwi w zbyt długo uciskanych obszarach. Jeżeli stan taki potrwa dwie lub więcej godzin, może to prowadzić do uszkodzenia tkanek i ich martwicy.

2. Objawy odleżyn

Pierwszym objawem odleżyn jest zazwyczaj zaczerwienienie skóry, któremu towarzyszy ból lub zwiększenie wrażliwości skóry na dotyk. W miejscu rumienia skóra jest nadmiernie ucieplona, może też wytworzyć się w tym miejscu obrzęk lub stwardnienie tkanki – takie zmiany opiszemy jako pierwsze stadium zaawansowania odleżyn w 5-stopniowej skali – w tym stadium rumień ustępuje po zniesieniu ucisku.

W drugim stadium rumień nie ustępuje po zniesieniu ucisku, może pojawić się obrzęk i powierzchowne uszkodzenie tkanki oraz pęcherze. W stadium trzecim dochodzi do zniszczenia całej grubości skóry, aż do granicy z tkanką podskórną. Brzegi rany są dobrze odgraniczone, otoczone obrzękiem i rumieniem. Dno rany wypełnione jest czerwoną ziarniną lub żółtymi masami rozpadających się tkanek. W stadium czwartym dochodzi do martwicy i zniszczenia tkanek podskórnych. W stadium piątym zaawansowana martwica rozpościera się do powięzi i mięśni. Zniszczenie może także obejmować stawy i kości. Nieodwracalnym stadium jest dopiero stan martwicy tkanek, mięśni, stawów i całych kości.

Wraz z rozległością owrzodzenia i jego głębokością wydłuża się czas jego gojenia. Dla przykładu, w stadium drugim 75% odleżyn zagoi się w ciągu ośmiu tygodni, a w stadium czwartym tylko 62% odleżyn zagoi się (w bliżej nieokreślonym czasie), a 52% zniknie w ciągu roku.

3. Profilaktyka odleżyn

Najważniejszym zadaniem w profilaktyce odleżyn jest takie rozłożenie ucisku na tkanki, aby nie doszło do niedokrwienia skóry i tkanek podskórnych. Można to uzyskać poprzez częste zmiany pozycji położenia chorego, aby ucisk był równomiernie rozkładany na różne części ciała. Ważne jest również zachowanie granicy dwóch godzin, co nie dopuszcza do powstania martwicy. Częstość zmiany pozycji pacjenta powinna być również uzależniona od czynników ryzyka powstania odleżyn, jakimi jest on obciążony. Aby uniknąć zbyt dużego i zbyt długiego ucisku na jedną okolicę ciała, powinno się zastosować specjalnego rodzaju materac – najlepiej dynamiczny zmiennociśnieniowy materac przeciwodleżynowy. Materac taki jest skonstruowany z wielu małych komór wypełnianych powietrzem. Co jakiś czas (ustalany przez pacjenta lub opiekuna) jedne komory są napełniane powietrzem, a inne są opróżniane. Dzięki temu nie dochodzi do zbyt długiego ucisku na jedną okolicę ciała.

Aby zapobiec powstaniu odleżyn, należy specjalnie pielęgnować i dbać o obszary skóry szczególnie narażone na powstanie tego typu zmian. Okolice te powinny pozostawać suche, należy też stosować odpowiednie kremy na odleżyny i inne kosmetyki pielęgnacyjne, które utrzymają prawidłową wilgotność i elastyczność skóry.

Należy również pamiętać o właściwym zabezpieczeniu chorych cierpiących na nietrzymanie moczu, gdyż na podrażnionej dodatkowo skórze łatwiej dochodzi do powstania zmian. Bardzo ważne jest również zapewnienie pacjentowi właściwego odżywienia i nawodnienia. Istotna jest również redukcja czynników ryzyka takich jak otyłość, niewyrównana cukrzyca, niewydolność serca i inne.

4. Leczenie skóry z odleżynami

Najważniejsza w leczeniu odleżyn jest profilaktyka. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na leczenie odleżyn w stadium naskórkowym, czyli pierwszym i drugim, kiedy to pobudzenie regeneracji naskórkowej pozwoli na uniknięcie powstania głębokich, trudno gojących się owrzodzeń. Najlepszym opatrunkiem stwarzającym wilgotne środowisko jest żel hydrokoloidowy. Przydatne są również błony poliuretanowe, które pozwalają na swobodny przebieg procesu naskórkowania, zapobiegając jednocześnie zakażeniu. W tym miejscu warto też wspomnieć o preparatach przyspieszających proces naskórkowania, są to m.in. preparaty lecznicze mające w swoim składzie alantoinę. Substancja ta przyspiesza proliferację komórek nabłonkowych, a w efekcie prowadzi do znacznie szybszej regeneracji nabłonka i zagojenia się rany. Kolejną zaletą maści zawierającej alantoinę jest utrzymywanie na powierzchni rany wilgotnego środowiska, co opóźnia tworzenie się strupa, przyspieszając tym samym proces napełzania nowego nabłonka na uszkodzoną powierzchnię skóry. Preparaty tego typu chronią skórę przed zakażeniem, łagodzą dolegliwości bólowe i mogą chronić przed rozwinięciem cięższych stadiów owrzodzenia.

Najważniejsza w leczeniu odleżyn jest profilaktyka
Najważniejsza w leczeniu odleżyn jest profilaktyka (Zdjęcie autorstwa martinak15 / CC BY 2.0)

W późniejszych stadiach stosowane są również opatrunki hydrokoloidowe, hydrożelowe, alginianowe. W przypadku obecności martwicy niezbędne jest również chirurgiczne zaopatrzenie rany. Leczenie odleżyn w późniejszych stadiach bywa skomplikowane i bardzo trudne, dlatego za podstawową strategię leczniczą należy przyjąć zapobieganie powstawaniu głębokich zmian odleżynowych, stosując profilaktykę oraz odpowiednio wcześnie włączając leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy