Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Operacja zastawki serca - wskazania, przygotowanie, przebieg

Avatar placeholder
10.03.2023 12:21
Operacja zastawki serca - wskazania, przygotowanie, przebieg
Operacja zastawki serca - wskazania, przygotowanie, przebieg (Zdjęcie autorstwa denise carrasco / CC BY 2.0)

Operacja zastawki serca umożliwia osobom z wadami zastawek serca normalne funkcjonowanie. Do operacji zastawki serca kwalifikowane są osoby, które mają kliniczne objawy wady zastawki. Kwalifikacja do operacji zastawki serca polega na wykonaniu szeregu badań obrazowych, a także czynnościowych - takich jak EKG, badanie echokardiograficzne serca, koronarografia. O tym, czy dana osoba będzie operowana, decyduje kardiolog lub kardiochirurg.

spis treści

1. Wskazania do operacji zastawki serca

Operację zastawki serca wykonuje się w określonych przypadkach. Istnieje wiele wskazań do wykonania operacji zastawki serca, niektóre jednak dają bardzo nasilone objawy kliniczne. Spośród nich możemy wyróżnić zaawansowaną niewydolność krążenia uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie, napady obrzęku płuc, nadciśnienie płucne a także migotanie przedsionków i w związku z tym zagrażające życiu zatory tętnic obwodowych.

O kwalifikacji do operacji zastawki serca decydują także badania obrazowe. Pacjent z ciężką niewydolnością krążenia zazwyczaj odczuwa to jako nasilającą się duszność w trakcie wysiłku, a później także i w spoczynku, wątroba jest powiększona, występują obrzęki na nogach, a po nocnym odpoczynku w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Ponadto w badaniu fizykalnym słyszalne są charakterystyczne szmery nad sercem.

Zobacz film: "Wskazania do wymiany zastawek serca"
Ile w Polsce trzeba czekać na operację?
Ile w Polsce trzeba czekać na operację? [6 zdjęć]

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w jednym z łódzkich szpitali trzeba czekać ponad 10 lat. Najbliższy

zobacz galerię

2. Pacjent przed operacją zastawki

Operacja zastawki serca wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent przed operacją zastawki serca powinien zaszczepić się przeciwko WZW B, powinien oznaczyć grupę krwi oraz wykonać badanie moczu. Lekarz może też zalecić odstawienie leków przeciwzakrzepowych. Operacja zastawki serca przebiega w znieczuleniu ogólnym. Lekarz podczas operacji zastawki serca przecina mostek pacjenta tak, by mieć dobrą widoczność operowanego narządu. Praca serca zostaje zatrzymana, a jego funkcje przejmuje maszyna. Jest to tzw. krążenie pozaustrojowe. Teraz może zostać wszyta sztuczna zastawka. Lekarz z powrotem przywraca pracę serca i zszywa miejsce rozcięcia.

3. Powikłania po operacji

Operacja zastawki serca trwa około 5 godzin, choć nie jest to regułą. Operacja zastawki serca może być dłuższa. Pacjent po operacji zastawki serca jest kierowany na rehabilitację. W tym czasie mogą wystąpić powikłania po operacji zastawki serca: krwawienia, bakteryjne zapalenie wsierdzia, zakażenie rany operacyjnej, zakażenie wnętrza klatki piersiowej, zapalenie płuc, ostra niewydolność nerek, zatorowatość płucna. Osoba posiadająca sztuczną zastawkę powinna pozostawać pod kontrolą lekarza. Oprócz powyższych powikłań niebezpieczne są dolegliwości z pozoru niewinne, tj. gorączka, chudnięcie, osłabienie, dreszcze, wysypka, dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Ryzyko związane z zabiegiem operacyjnym jest porównywalne jak przy innych tego typu ingerencjach chirurgicznych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Zmiana stylu życia

Operacja zastawki serca zmusza do zmiany trybu życia. Wysiłek fizyczny powinien zostać dopasowany do możliwości osoby po operacji zastawki serca. Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe muszą uważać na zranienia. Poza tym osoby po operacji zastawki serca nie mogą palić papierosów i nadużywać alkoholu. Wskazana jest zmiana diety na zdrowszą, regularne chodzenie na wizyty kontrolne i przyjmowanie leków.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.