Trwa ładowanie...

Wystarczą 3 miesiące, by zaatakował cały organizm. Nie lekceważ objawów

Avatar placeholder
06.07.2023 15:01
5 wczesnych objawów czerniaka
5 wczesnych objawów czerniaka (Getty Images)

Czerniak rozwija się w szybkim tempie. Warto więc uważnie (np. raz w tygodniu) poddawać obserwacji swoją skórę, umożliwiając tym samym wykrycie najwcześniejszych objawów tego nowotworu. O jakich objawach mowa?

spis treści

1. Czerniak

Kiedy DNA w melanocytach (komórkach produkujących melatoninę) zostanie uszkodzone, zdeformowane komórki rozpoczynają niekontrolowany wzrost, prowadząc do utworzenia guza. Na taki proces najbardziej jesteśmy narażeni latem.

Im wcześniej czerniak zostanie zauważony, tym większe są szanse na jego wyleczenie. Obserwacja skóry podczas letnich miesięcy powinna więc być naszym priorytetem, bo pierwsze objawy są często subtelne i mogą być łatwo przeoczone.

2. Wczesne objawy czerniaka

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Zmiana kształtu, rozmiaru lub koloru istniejącego znamienia. Czerniak może objawiać się poprzez znamię na skórze, które ulega zmianie. Zmiana może obejmować zwiększenie się rozmiaru, zmianę kształtu, krawędzi lub koloru. Znamiona, które są nierówne, wielokolorowe lub ciemniejsze niż inne, powinny być dokładnie sprawdzane przez dermatologa.

Szczególnie latem należy zwracać uwagę na zmiany skórne
Szczególnie latem należy zwracać uwagę na zmiany skórne (Pixabay)

2.1. Nowe znamiona

Pojawić się może nowe znamię, które wygląda inaczej niż pozostałe na ciele. Zasada ABCDE może być pomocna w identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych znamion: asymetryczność (A), nierówność brzegów (B), różnorodność kolorów (C), średnica większa niż 6 mm (D), oraz ewolucja, czyli jakiekolwiek zmiany znamienia (E).

2.2. Swędzenie, pieczenie lub krwawienie znamienia

Czerniak może powodować swędzenie, pieczenie lub nawet krwawienie znamienia. Każde znamię, które jest bolesne lub wywołuje dyskomfort, powinno zostać sprawdzone przez lekarza.

2.3. Zmiana tekstury skóry lub owrzodzenie

Skóra wokół znamienia może stać się szorstka, łuszcząca się, mogą pojawić się strupy lub owrzodzenia.

2.4. Rozprzestrzenianie koloru.

Kolor ze znamienia może zacząć się rozprzestrzeniać na otaczającą skórę.

3. Jak zapobiegać czerniakowi?

Zapobieganie czerniakowi, podobnie jak innym typom raka skóry, skupia się na minimalizacji ekspozycji na promieniowanie UV i regularnym monitorowaniu skóry. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia (zwłaszcza w godz. 10.00-16.00) i pamiętać, że chmury nie blokują promieniowania UV, a w związku z tym nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym (UVA i UVB o SPF 30 lub wyższym) każdego dnia.

Warto nakładać kapelusz i okulary przeciwsłoneczne i – rzecz jasna — unikać również sztucznych źródeł promieniowania UV.

Stosowanie się do powyższych wskazówek nie eliminuje jednak całkowicie ryzyka zachorowania na czerniaka, więc samobadanie i regularne badania dermatologiczne powinny stać się elementem rutyny dla wszystkich – nawet tych najbardziej zabezpieczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze