Nie łącz z paracetamolem. "Śmiertelnie niebezpieczne połączenie"
Powszechnie stosowane leki na przeziębienie mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli zażywamy je w nadmiernych dawkach i dodatkowo łączymy z innymi popularnymi preparatami. Farmaceutka wskazuje, że niektóre połączenia leków mogą stwarzać zagrożenie dla życia.
1. Fatalne połączenie
"Czy wiesz, że leki na przeziębienie mogą być bardzo niebezpieczne? Zawierają paracetamol, który stosowany w nadmiarze może powodować uszkodzenia wątroby. Dlaczego to takie niebezpieczne? Bo pacjenci często nieświadomie przyjmują różne leki zawierające paracetamol i mogą go przedawkować" - ostrzega farmaceutka Dominika Lewandowska we wpisie opublikowanym na Facebooku.
Ekspertka ostrzega, że to może być "śmiertelnie niebezpieczne połączenie". Zaznacza, że przyjmując paracetamol na przeziębienie w maksymalnej dziennej dawce w połączeniu z lekami przeciwbólowymi może się okazać, że zażyliśmy nawet 6 gramów tej substancji, podczas gdy dopuszczana norma to 4 gramy.
"Jeśli pacjent stosuje maksymalną dawkę popularnego leku na przeziębienie, to może przyjąć nawet 4 g paracetamolu w ciągu dnia. Jeśli dołożymy do tego leki przeciwbólowe dostępne na receptę, które zawierają paracetamol, to z zalecanych 2,5 g w przewlekłej terapii robi się ponad 6 g. Dużo, prawda?" - przestrzega farmaceutka i przypomina, że paracetamol jest w lekach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i lekach na objawy przeziębienia.
Co istotne, jeśli paracetamol jest zażywany przewlekle, to maksymalna dzienna dawka wynosi tylko 2,5 g.
2. Śmiertelnie niebezpieczne
Izabella Magnowska-Wiśniewska, hepatolog z Centrum Medycznego Damiana, w rozmowie z WP abcZdrowie ostrzegała, że jednorazowe przyjęcie dawki już 6 g nawet przy zupełnie zdrowej wątrobie, prowadzi do jej uszkodzenia.
- Pracując na oddziale, widziałam kilkanaście przypadków uszkodzenia wątroby przez paracetamol, najczęściej był to skutek łączenia go z innymi lekami przeciwbólowymi czy alkoholem. Wówczas ta dawka jest znacznie mniejsza niż 6 g, ponieważ na wątrobę oddziałują dwa czynniki szkodliwe: etanol i substancja czynna, które wątroba musi zmetabolizować - podkreślała hepatolog.
Ostrzegała, że każda dawka większa niż 6 g, to ryzyko niewydolności, nawet wymagającej przeszczepienia narządu.
Sytuacja robi się jeszcze poważniejsza, jeśli oprócz paracetamolu przyjmujemy na stałe inne leki.
"Jeśli dodatkowo przyjmujesz niektóre leki przeciwzakrzepowe (warfaryna lub acenokumarol) to może dojść do krwawień. Dodatkowo niektóre leki przeciwpadaczkowe i alkohol mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby" - zaznacza farmaceutka Dominika Lewandowska.
Radzi, by przed wizytą w aptece zabrać z domu listę leków zażywanych na stałe, co pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia i życia połączeń oraz przekroczenia dopuszczanych dawek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.