Trwa ładowanie...

Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy

Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy to operacyjne leczenie ciężkiego powikłania u kobiet w ciąży, które polega na przemieszczeniu się wewnętrznej powierzchni macicy przez szyjkę na zewnątrz jamy macicy. Wykonanie operacyjnej korekcji jest konieczne w tych przypadkach, w których leczenie zachowawcze nie przynosi efektów. Wynicowanie macicy jest rzadkim powikłaniem, jednak ze względu na drastyczność przebiegu wymaga szybkiej interwencji.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

1. Czym jest wynicowanie macicy?

Wynicowanie macicy to niezwykle rzadkie, lecz zagrażające życiu powikłanie porodowe dotyczące ostatniego okresu porodu. Polega na wpukleniu się dna macicy oraz wywinięciu jej błony śluzowej na zewnątrz, poza szyjkę macicy. Do wynicowania macicy dochodzi w różnym czasie, jednak najbardziej niebezpiecznym jest ostre wynicowanie macicy występujące bezpośrednio po porodzie. Czynnikami, które predysponują do wystąpienia wynicowania macicy są odpowiednie rozszerzenie ujścia wewnętrznego oraz odpowiednie rozluźnienie mięśniówki, która ułatwia przedostanie się macicy na zewnątrz. Pociąganie pępowiny w ostatnim okresie porodu może przyczynić się do wystąpienia tego niebezpiecznego powikłania ostatniego okresu porodu. Ostre wynicowanie macicy prowadzi do krwotoku i wstrząsu, dlatego też niezwykle ważna jest natychmiastowa reakcja. Objawem wynicowania macicy jest nagłe pogorszenie stanu klinicznego pacjentki w niedługim odstępie czasu po porodzie.

2. Rodzaje metod chirurgicznej korekcji wynicowanej macicy

Istnieje kilka metod korekcji wynicowanej macicy. Jedna z nich polega na rozdzieleniu pęcherza, szyjki macicy i przedniej ściany macicy i wykonaniu nacięcia, które pozwoli właściwie umiejscowić macicę. Po odprowadzeniu macicy, rozcięcie jest zaszywane warstwowo. Obecnie metoda na nie jest zalecana, gdyż inne dostępne opcje są bezpieczniejsze i skuteczniejsze.

  • Metoda Huntingtona

Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy metodą Huntingtona polega na wykonaniu laparotomii (otwarciu jamy brzusznej) i odprowadzeniu więzadła obłego macicy do jamy otrzewnowej do momentu, aż dno macicy znajdzie się na właściwym miejscu. Po operacji pacjentce podawane są środki zwiększające skurcze macicy.

  • Metoda Haultaina

Jeśli operacja metodą Huntingtona się nie powiedzie, wymagane jest przeprowadzenie zabiegu metodą Haultaina. W tym przypadku wykonuje się tylne, podłużne nacięcie macicy, co pozwala na przywrócenie jej na właściwe miejsce. Podczas operacji metodą Haultaina rozcinana jest tylna ściana macicy, w celu uniknięcia uszkodzenia pęcherza.
Metody chirurgiczne należy wdrażać po ustabilizowaniu stanu klinicznego pacjentki oraz w przypadku braku efektywności leczenia zachowawczego. Im mniej czasu upływa od wynicowania macicy do jej repozycji, czy prawidłowego ułożenia, tym powikłania są mniejsze. Bez względu na zastosowaną metodę, częstym powikłaniem chirurgicznej korekcji wynicowanej macicy jest atonia macicy, czyli jej niedowład. Chociaż operacja wynicowanej macicy wiąże się z dużym ryzykiem, brak szybkiej reakcji może doprowadzić nawet do śmierci pacjentki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.