Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy

Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy to operacyjne leczenie ciężkiego powikłania u kobiet w ciąży, które polega na przemieszczeniu się wewnętrznej powierzchni macicy przez szyjkę na zewnątrz jamy macicy. Wykonanie operacyjnej korekcji jest konieczne w tych przypadkach, w których leczenie zachowawcze nie przynosi efektów. Wynicowanie macicy jest rzadkim powikłaniem, jednak ze względu na drastyczność przebiegu wymaga szybkiej interwencji.

Czym jest wynicowanie macicy?

Wynicowanie macicy to niezwykle rzadkie, lecz zagrażające życiu powikłanie porodowe dotyczące ostatniego okresu porodu. Polega na wpukleniu się dna macicy oraz wywinięciu jej błony śluzowej na zewnątrz, poza szyjkę macicy. Do wynicowania macicy dochodzi w różnym czasie, jednak najbardziej niebezpiecznym jest ostre wynicowanie macicy występujące bezpośrednio po porodzie. Czynnikami, które predysponują do wystąpienia wynicowania macicy są odpowiednie rozszerzenie ujścia wewnętrznego oraz odpowiednie rozluźnienie mięśniówki, która ułatwia przedostanie się macicy na zewnątrz. Pociąganie pępowiny w ostatnim okresie porodu może przyczynić się do wystąpienia tego niebezpiecznego powikłania ostatniego okresu porodu. Ostre wynicowanie macicy prowadzi do krwotoku i wstrząsu, dlatego też niezwykle ważna jest natychmiastowa reakcja. Objawem wynicowania macicy jest nagłe pogorszenie stanu klinicznego pacjentki w niedługim odstępie czasu po porodzie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Rodzaje metod chirurgicznej korekcji wynicowanej macicy

Istnieje kilka metod korekcji wynicowanej macicy. Jedna z nich polega na rozdzieleniu pęcherza, szyjki macicy i przedniej ściany macicy i wykonaniu nacięcia, które pozwoli właściwie umiejscowić macicę. Po odprowadzeniu macicy, rozcięcie jest zaszywane warstwowo. Obecnie metoda na nie jest zalecana, gdyż inne dostępne opcje są bezpieczniejsze i skuteczniejsze.

  • Metoda Huntingtona

Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy metodą Huntingtona polega na wykonaniu laparotomii (otwarciu jamy brzusznej) i odprowadzeniu więzadła obłego macicy do jamy otrzewnowej do momentu, aż dno macicy znajdzie się na właściwym miejscu. Po operacji pacjentce podawane są środki zwiększające skurcze macicy.

  • Metoda Haultaina

Jeśli operacja metodą Huntingtona się nie powiedzie, wymagane jest przeprowadzenie zabiegu metodą Haultaina. W tym przypadku wykonuje się tylne, podłużne nacięcie macicy, co pozwala na przywrócenie jej na właściwe miejsce. Podczas operacji metodą Haultaina rozcinana jest tylna ściana macicy, w celu uniknięcia uszkodzenia pęcherza.
Metody chirurgiczne należy wdrażać po ustabilizowaniu stanu klinicznego pacjentki oraz w przypadku braku efektywności leczenia zachowawczego. Im mniej czasu upływa od wynicowania macicy do jej repozycji, czy prawidłowego ułożenia, tym powikłania są mniejsze. Bez względu na zastosowaną metodę, częstym powikłaniem chirurgicznej korekcji wynicowanej macicy jest atonia macicy, czyli jej niedowład. Chociaż operacja wynicowanej macicy wiąże się z dużym ryzykiem, brak szybkiej reakcji może doprowadzić nawet do śmierci pacjentki.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy
Chirurgiczna korekcja wynicowanej macicy

Wargi sromowe mniejsze - problemy, chirurgia plastyczna

Wargi sromowe mniejsze mogą mieć różną wielkość. Niekiedy wargi sromowe są wystające, a przez to sprawiają wrażenie, że coś jest z nimi nie w porządku. Czy wystające wargi sromowe to problem, który należy leczyć? Czy można się poddać chirurgii plastycznej...

Zabiegi

Ręczne odprowadzenie wynicowanej macicy

Wynicowanie macicy to niebezpieczne komplikacje porodowe trzeciego okresu porodu. Wynicowanie polega na przemieszczeniu się wewnętrznej powierzchni (...) macicy przez kanał szyjki poza...

Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Zabieg metodą LASIK

Operacja metodą LASIK może leczyć astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zdjęcie wykonane po zabiegu - widoczne krwawienie wywołane operacją.

Niewydolność szyjki macicy

Śluz - zdjęcia

Śluz - zdjęcia

O konsystencji śluzu decyduje faza cyklu miesiączkowego.